European Commission logo
Izveidot profilu
Var atlasīt dažādus vārdus, atdalot ar komatu

EPALE - Eiropas pieaugušo mācīšanās elektroniskā platforma

Blog

Obrazovna inkluzija kao društvena promjena

Profile picture for user Marica Ognjenovic MNE.
Marica Ognjenovic
Community Hero (Gold Member).

Obrazovni sistem prepoznaje i naznačava važnost inkluzije za društveni razvoj. Omogućavanje pristupa obrazovanju svima jedan je od glavnih ciljeva obrazovnih politika zemalja Evrope i svijeta, pa tako i Crne Gore.

Danas je koncept inkluzivnog vaspitanja i obrazovanja u nekim zemljama temeljno načelo koje se prepoznaje kroz različite modele školovanja, a koji se neprestano vrednuju i unapređuju u smislu povećanja kvaliteta ukupne obrazovne prakse. Kada govorimo o obrazovnoj inkluziji, govorimo o jednom kontinuiranom procesu u koji su aktivno uključeni učenici, polaznici,nastavnici, stručni saradnici, roditelji, lokalna uprava te mnoge druge institucije koje su u saradnji  sa školom kao inkluzivnom zajednicom. Obrazovna inkluzija se odvija kroz programe usmjerenena pružanje podrške učenju i poučavanju. U vaspitno-obrazovnoj praksi kod nas postoji niz programa koji su usmjereni na primjerene oblike i metode rada s učenicima koji imaju posebne obrazovne potrebe, a koji neprestano obogaćuju inkluzivnu praksu na nivou predškolskog, osnovnoškolskog i visokoškolskog obrazovanja.

Uslovi rada tokom pandemije COVID-19 rasvjetljavaju pojam socijalne inkluzije kao značajnog fenomena u ukupnom procesu  inkluzije. Naime, socijalna inkluzija je proces koji omogućava da oni koji su u riziku od siromaštva i društvene isključenosti, dobiju mogućnost i sredstva koja su potrebna za puno učešće u ekonomskom, društvenom i kulturnom životu, ali i dostizanju životnog standarda i blagostanja, koji se smatraju prihvatljivim u društvu u kojem žive. Socijalna inkluzija osigurava veće učešće građana u donošenju odluka, što utiče na njihove živote i ostvarenje osnovnih prava.

Obrazovanje može da pruži praktične vještine i znanje potrebne da se prekine krug siromaštva. Ali, inkluzivno obrazovanje ide dalje od pružanja prilike djeci ometenoj u razvoju i odraslima da se bore s predrasudama, da postanu vidljivi i steknu samopouzdanje, da govore za sebe i da grade sopstvenu budućnost u okviru redovnih tokova društva.

Pandemija COVID-19 nas je uvjerila koliko je značajan pojam inkluzije u svim porama obrazovanja.Naime, brojni problemi koje je osvijetlila pandemija ukazuju nam da inluzija predstavlja značajan društveni fenomen za održivost i pravičnost.

Login (0)
Schlagwörter

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

TreeImage.
Inga Niedra

Vasara – vai īstais laiks, lai mācītos?

Vasara ir pilnā plaukumā. Jau aizvadīti divi lieliski vasaras mēneši un viens, daudz sološs vēl priekšā.

Vairāk
TreeImage.
Oksana Soročina

Karjera robotizācijas laikmetā: kur sagaidāms uzplaukums nākotnes darba tirgū?

Vairs nav aktuāls sabiedrībā pieņemtais uzstādījums: viena profesija visai dzīvei!

Vairāk
TreeImage.
Oksana Soročina

14. jūnijā notika Erasmus+ centralizētā projekta #PartnerUp virtuālā studiju vizīte, ko rīkoja Valsts Izglītības attīstības aģentūra un Latvijas Pieaugušo izglītības apvienība.

Kā politikas veidotājiem un īstenotājiem iesaistīt reģionālos partnerus, izglītības sniedzējus un citas organizācijas, lai veidotu pieaugušo izglītības ilgtspējīgu atbalsta sistēmu?

Vairāk