European Commission logo
Bejelentkezés Fiók létrehozása
Több szót is választhat vesszővel elválasztva

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blogbejegyzés

Õppetund 54: Koolitajad kogunevad mittekonverentsile: kas oleme pöörde lävel?

Aprilli alguses toimub X koolitajate mittekonverents "Koolitus innovatsiooni ja digitaliseerimise ristteel".

Koolitajate kogukond on juba kümme aastat korraldanud iga-aastast mittekonverentsi, mis pakub koolitusvaldkonnas tegutsevatele spetsialistidele võimalust koguda inspiratsiooni, õppida uusi oskusi ja jagada kogemusi kolleegidega. Sündmus on kasvanud ja arenenud aastatega, olles muutunud üheks olulisemaks kohtumispaigaks täiskasvanuhariduse maastikul. Käesoleva aasta juubelikonverents toimub esmakordselt kahepäevasena: 3. aprillil Tallinna Ülikoolis ja 11. aprillil virtuaalsel platvormil. X mittekonverentsi peateemaks on "Koolitus innovatsiooni ja digitaliseerimise ristteel". 

Raadiosaate "Õppetund" veebruarikuu külalisteks olid mittekonverentsi korraldajad Kertu Eensaar, Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni Andras projektijuht ja Helina Loor, Õpidisain OÜ õpidisainer, asutaja ja juhatuse liige, kes avasid vestluses mittekonverentsi olemust, juubeliaasta fookusteemasid ja koolitusmaastiku taustahoovuseid. 

Erinevalt tavapärastest konverentsidest on koolitajate mittekonverents üles ehitatud osalejate aktiivsele panusele. Teemad sünnivad kogukonna ideekorje tulemusel, kus koolitajad ja õppimisvaldkonna spetsialistid pakuvad välja aruteluteemasid, mida peavad oluliseks ja aktuaalseks. Kertu Eensaare sõnul on see protsess kestnud juba seitse kuud ja kogukonna poolt pakutud teemad on omakorda antud hääletamiseks ning programmi jõudsid teemad, mis tulevasi konverentsil osalejaid kõige enam kõnetasid.   

Helina Loor rõhutas, et mittekonverentsi formaat on paindlik ja interaktiivne – see pole pelgalt ettekannete kuulamine, vaid eelkõige kolleegide kohtumispaik, kus vabas õhkkonnas jagatakse teadmisi ja arutletakse valdkonnas oluliste küsimuste üle. Lisaks traditsioonilistele töötubadele ja loengutele on juubeliaasta konverentsil osalejatele avatud spetsiaalne suhtlusala, kus saab vabas õhkkonnas arutada ja luua kontakte.

Tänavuse konverentsi peateema on "Koolitus innovatsiooni ja digitaliseerimise ristteel"

Käesoleval aastal toimub juba X koolitajate mittekonverents, kus seekord kohtuvad täiskasvanuõppe praktikud ning innovatsiooni ja digitaliseerimise eksperdid. Selle aasta mittekonverents toob fookusesse koolituste innovatsiooni ja digitaliseerimise teemad, pakkudes inspireerivaid ettekandeid, praktilisi töötubasid, arutelusid ja võimalusi kogemuste vahetamiseks.

Tänapäeva kiiresti arenev maailm esitab koolitusettevõtetele uusi väljakutseid. Innovatsioon ja digitaliseerimine mõjutavad koolituste sisu, vormi ja läbiviimist. Innovatsioon ei ole enam ainult tehnoloogiaettevõtete pärusmaa – ka koolitusmaastik peab pidevalt kohanema uute nõudmiste ja õppimisharjumustega. Koolitajad ja koolitusettevõtted ei ole ainult teadmiste jagajad, vaid nende roll on ka õppijate toetamine muutuvates oludes. Digitaliseerimine loob selleks mitmeid võimalusi, kuid samas esitab ka uusi väljakutseid.

Käesoleva aasta mittekonverentsi inspiratsiooniettekanded toovad kuulajateni valdkonna tippeksperdid, kelle osalemine mittekonverentsil on kvaliteedigarantii. Tallinna Ülikooli professor Kristjan Port käsitleb digitaliseerimise väljavaateid täiskasvanuõppes, samas kui rahvusvaheliselt tunnustatud innovatsiooniekspert Patrick van der Pijl Hollandist keskendub innovatsiooni tõhususe suurendamisele koolitusäris.

Lisaks viib  Patrick van der Pijl läbi ka töötoa "Koolitusäri innovatsioon: ärimudelid ja lahendamist vajavad ülesanded", kus ta käsitleb koolitusettevõtete võimalusi kohaneda kiirelt muutuvate turutingimustega ja areneva tööjõuturuga. Patrick van der Pijli sõnul on innovatsioon organisatsiooni jätkusuutlikkust ja konkurentsivõimet määrav põhiprotsess, mis hõlmab klientide ja nende vajaduste sügavuti mõistmist ja tõhusate koolituslahenduste pakkumist. Edukad koolitusettevõtted ei keskendu ainult sisule, vaid ka sellele, kuidas ja milliste meetoditega õppimine toimub.

Patrick van der Pijlil on pikaajaline kogemus innovatsioonistrateegiate rakendamisel maailma juhtivates ettevõtetes. Tema teadmised ja praktilised kogemused aitavad ka koolitusettevõtetel mõista, kuidas nad saavad oma äriprotsesse kohandada ja arendada, et mitte ainult ellu jääda, vaid olla oma klientidele kõige väärtuslikumad ja tõhusamad partnerid.

Patrick van der Pijli mõtted ja meetodid on eriti olulised just praegu, kui koolitussektor peab kohanema muutuvate õppimisviisidega ning leidma uusi ja innovaatilisi lahendusi vastamiseks kiiretele muutustele tööturul. Tema ettekanne annab väärtuslikke teadmisi ja praktilisi tööriistu kõigile, kes soovivad oma koolitusäri tulevikukindlaks muuta.

Innovatsioon ja muutused koolitusturul

Helina Loor rõhutab, et ühiskonnas ja tööturul toimuvad muutused nõuavad koolitusvaldkonnas pidevat kohanemist ja innovatsiooni. Tehnoloogia kiire areng, hübriidtöö laialdasem kasutamine, tulevikuoskuste kasvav tähtsus ja vajadus kompetentse kiiresti arendada mõjutavad kõiki ettevõtteid, sealhulgas väga oluliselt ka koolitusettevõtteid 

Innovatsioon ei saa koolitusettevõtte jaoks olla ainult ühekordne projekt, vaid peab olema osa pidevast äriprotsessist. See tähendab, et koolitusfirmad peavad oma klientide vajadusi sügavuti mõistma ja kohandama oma teenuseid vastavalt turu ja õppijate muutuvatele ootustele. Digitaliseerimine, uued õppemeetodid, personaliseeritud õpirajad ja tehisintellekti kasutamine on vaid mõned võimalused, kuidas koolitusturul konkurentsis püsida ja pakkuda oma klientidele väärtuslikke lahendusi.

Õppimise ja koolitamise meetodite muutumine

Saate käigus arutasime ka selle üle, kuidas täiskasvanud inimesed õpivad. Kas traditsiooniline kaheksatunnine koolituspäev on jätkuvalt tõhus või vajame paindlikumaid lahendusi?

Helina Loor tõi esile, et inimeste õppimisharjumused on muutunud – enam ei oodata ühekordset koolitust, vaid kohandatud teadmiste ampsusid. "Tänapäeval tahavad inimesed õppida siis, kui neil selleks on aega ja vajadus. Õpitakse järjest rohkem omas tempos, personaalselt ja sageli digitaalselt," märkis ta.

Loor lisas, et paljud rahvusvahelised organisatsioonid pakuvad töötajatele õpiplatvorme, kus igaüks saab ise valida oma arengutee. Sellised lahendused on järjest populaarsemad ka Eestis ja mitmed suured organisatsioonid rakendavad sarnaseid lahendusi.

Kuidas osalejana end mittekonverentsiks ette valmistada?

Mittekonverentsi programmi iseloomustab suur teemade valik ja praktilised töötoad. Selleks, et mittekonverentsist maksimaalset kasu saada, soovitavad korraldajad osalejatel eelnevalt tutvuda programmi ja esinejatega, et teha valik ja suunata fookus teemadele, mis toetavad isiklikku ja professionaalset arengut. Tutvu programmiga siin: https://epale.ec.europa.eu/et/blog/x-koolitajate-mittekonverents-koolitus-innovatsiooni-ja-digitaliseerimise-ristteel

Kasulikud ettevalmistussoovitused:

  • uurige, kuidas konverentsi teemad seostuvad teie töö ja organisatsiooni vajadustega;

  • koostage nimekiri küsimustest, millele soovite vastuseid saada ettekannetest või otse suheldes;

  • kasutage võimalust suhelda ekspertidega ja osaleda nii avalikes aruteludes kui ka väiksemates grupivestlustes;

  • mõelge, kuidas saadud teadmisi pärast konverentsi rakendada – uued koostööpartnerid, koolitusmeetodid või digilahendused võivad aidata teil oma tegevusi edendada;

  • kohal on maailmatasemel esinejaid Patrick van der Pijl ja Kristjan Port, kelle kogemused pakuvad kindlasti uusi perspektiive ja praktilisi lahendusi. Mõelge kaasa ja looge endale uusi praktikaid!


Mittekonverentsist on kujunenud täiskasvanute koolitajate seas oluline kohtumispaik, mis toetab kogemuste jagamist ja erialast arengut. Kuna osalejatel on võimalus ise kaasa rääkida teemade valikul ja üritus on tasuta, tagab see laia osalusvõimaluse kõigile huvilistele.

Koolitusvaldkond on viimase kümne aasta jooksul oluliselt arenenud ja mittekonverents on olnud selle protsessi oluline osa. See on aidanud koolitajatel ja organisatsioonidel kohaneda muutustega, jagada parimaid praktikaid ja luua väärtuslikke kontakte.

Koolitajate mittekonverents toimub Haridus- ja Teadusministeeriumi, Erasmus+ programmi ja Euroopa Sotsiaalfondi toel. 

Konverentsi korraldavad Sihtasutus Kutsekoda/EPALE keskus Eestis, Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon Andras ja kaasa aitab Eesti Koolitus- ja Konsultatsioonifirmade Liit. 


Märka koolitajat – tunnusta silmapaistvaid tegijaid!

Konverents on suurepärane võimalus kaaluda, keda koolitajatest sel aastal esitada tunnustamiseks, sest täiskasvanuhariduse tunnustuskonkursi kandidaatide esitamine algab peagi – aprilli lõpus. Kui mõni mittekonverentsil esinenud koolitajatest jättis teile sügava mulje, märkige tema nimi üles ja esitage ta konkursile maikuu jooksul.

Aasta koolitajat nagu ka aasta õppijat, õpitegu ja õppijasõbralikku tööandjat tunnustatakse Täiskasvanud Õppija Nädala raames. Täpsem info on aadressil www.andras.ee 


Saatesari „Õppetundˮ käsitleb teemasid, mis on seotud täiskasvanu-, ümber- ja täiendusõppega. Saade on eetris iga nelja nädala tagant neljapäeviti kell 13, kordusena samal päeval kell 18 ja pühapäeval kell 15. Raadiosaade on järelkuulatav raadio.aripaev.ee ja Äripäeva raadio äpis.

Saatesarja „Õppetund“ toetab sihtasutuse Kutsekoda projekt Euroopa Täiskasvanuhariduse veebikeskkond EPALE, mida kaasrahastab Euroopa Liit Erasmus+ programmi raames ja Haridus- ja Teadusministeerium. 

Materjali koostamine on kaasrahastatud Euroopa Liidu poolt. Avaldatud seisukohad ja arvamused on ainult autori(te) omad ega pruugi kajastada Euroopa Liidu või Euroopa Hariduse ja Kultuuri Rakendusameti (EACEA) seisukohti ja arvamusi. Euroopa Liit ega EACEA nende eest ei vastuta.

Likeme (0)