Jak zorganizować warsztaty intergeneracyjne?

Pierwszy krok w kierunku społeczeństwa, w którym zróżnicowanie wielopokoleniowe jest sposobem na ponowne przemyślenie systemu edukacji, zaczyna się od praktycznych narzędzi pozwalających na zbliżenie pokoleń w bezpiecznym, konstruktywnym i inkluzywnym środowisku edukacyjnym.
Prezentujemy cyfrowy podręcznik dobrych praktyk w edukacji międzypokoleniowej dla edukatorów dorosłych pracujących w środowiskach wielopokoleniowych, który został opracowany przez partnerów projektu Erasmus+ („Intergenerational Bridge: Connect to Create”).
DLACZEGO EDUKACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA?
Trendy demograficzne i badania pokazują, że luka pokoleniowa jest ciągłym wyzwaniem, zwłaszcza w świecie edukacji, gdzie większość możliwości jest dostępnych dla młodszych pokoleń. Badania pokazują wręcz, że istniejące systemy edukacyjne nie odzwierciedlają w wystarczającym stopniu potrzeb dorosłych i starszych słuchaczy ani potrzeb edukatorów i profesjonalistów pracujących w edukacji dorosłych.
Projekt „Intergenerational Bridge: Connect to Create” oferuje edukację międzypokoleniową jako podejście i rozwiązanie pozwalające zmierzyć się z tym wyzwaniem i przekształcić przepaść między młodymi i starymi osobami w wielopokoleniowe bogactwo, poprzez dialog, wymianę doświadczeń, komunikację i uczenie się we współdziałaniu między osobami w różnym wieku.
CYFROWY PODRĘCZNIK DLA EDUKACJI DOROSŁYCH
Podręcznik zbiera i podsumowuje analizy i szkolenia przeprowadzone przez organizacje partnerskie z Włoch, Litwy, Polski, Czech, Słowenii i Turcji w okresie: październik 2020 - grudzień 2022. W szczególności odnosi się do następujących działań:
- analiza stanu wiedzy w 6 krajach partnerskich – w celu stworzenia wspólnego zrozumienia dotyczącego definicji różnych pojęć związanych z międzypokoleniowym uczeniem się i specyfiką IGL w poszczególnych krajach.
- transnarodowa wymiana doświadczeń w Centrum Wielopokoleniowym w Jesenicach (Słowenia) – w celu podzielenia się doświadczeniami w zakresie uczenia się międzypokoleniowego.
- szkolenie dla edukatorów dorosłych na temat edukacji międzypokoleniowej i inteligencji emocjonalnej we Wrocławiu (Polska) – w celu rozwoju kompetencji edukatorów osób starszych.
- zbiór najlepszych praktyk w zakresie uczenia się międzypokoleniowego (osoby starsze i młodzież) stworzony i opublikowany na stronie www.connectocreate.eu
- praktyki wdrożone i przetestowane z lokalnymi społecznościami uczących się i edukatorów.
Działania w zakresie uczenia się międzypokoleniowego zostały przekształcone w warsztaty ze wskazówkami dla edukatorów IGL.
Podręcznik został zaprojektowany, aby wspierać edukatorów, pracowników socjalnych i specjalistów, którzy zamierzają przyjąć edukację międzypokoleniową w swojej praktyce zawodowej w kontekstach wielopokoleniowych.
JAK KORZYSTAĆ Z PODRĘCZNIKA CYFROWEGO?
Cyfrowy podręcznik składa się z 3 rozdziałów:
Rozdział 1 zawiera teoretyczne podstawy dotyczące podejścia do uczenia się międzypokoleniowego (IGL). Rozdział ten dostarczy Ci podstawowych informacji na temat międzypokoleniowego uczenia się.
Rozdział 2 proponuje dwa warsztaty przygotowawcze dla edukatorów, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o edukacji międzypokoleniowej. Instytucje zajmujące się edukacją dorosłych mogą zorganizować te warsztaty, aby zapoznać swoich pracowników z wykorzystaniem podejścia do uczenia się międzypokoleniowego w edukacji dorosłych i środowiskach wielopokoleniowych.
Rozdział 3 zawiera propozycje 12 zajęć międzypokoleniowych. W opisie każdego warsztatu przedstawiono ogólne założenia, wskazówki i porady dla edukatorów. Warsztaty zostały przetestowane z udziałem seniorów i młodzieży z 6 krajów. W każdym z nich w warsztatach uczestniczyło co najmniej 20 osób starszych (55+) i 10 młodszych (16+). Prezentowany zestaw zajęć może być wykorzystywany przez kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku i inne nieformalne grupy edukacyjne i terapeutyczne.
Cyfrowy podręcznik jest wynikiem projektu Erasmus+ (Akcja 2) „Intergenerational Bridge: Connect to Create”, koordynowanego przez EduVita (Włochy), w partnerstwie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Utena (Litwa), Ljudska Univerza Jesenice (Słowenia), Fundacją Pro Scientia Publica (Polska), Nazilli Nazhayat (Turcja) oraz Právě teď ! o.p.s. (Czechy).
