European Commission logo
Kontot looma
Saab valida mitu sõna koma abil

EPALE - Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

News

Uudised

БЪЛГАРИЯ СПЕЧЕЛИ ДВЕ НАГРАДИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ КОНКУРС ЗА МЛАДИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ

TreeImage.
Iliana Taneva

Дата: 17.09.2019 г.

Автор: МОН

Две награди спечелиха българските участници на Европейския конкурс за млади изследователи EUCYS 2019 г., на който България беше домакин. Звездин Бесарабов, който създаде блокчейн приложение за по-достъпно разработване и използване на изкуствен интелект, получи възможност да участва в Младежкото научно експо в Люксембург. Разработката му беше избрана заради предприемаческата й насоченост. Андрей Гиздов ще бъде специален гост на събитие, организирано от Съвместния научно-изследователски център. На конкурса младежът се представи с проект на алгоритъм за оценка на степента на зарастване на костните шевове, който може да се използва в антропологията и патоанатомията.

Лауреати на европейското състезание, в което се включиха представители на 40 държави, станаха ирландецът Адам Кели, датчанинът Магнус Одерсхеде, германците Алекс Короценцев и Феликс Кристиан Зевинг, както и американците Лео Ли Такемару и Пууджан Пандя. Те получиха по 7000 евро от Европейската комисия, а наградите им бяха връчени от министърa на образованието и науката Красимир Вълчев.

Адам Кели впечатли журито с проект за оптимизиране на симулацията на квантовите схеми. Магнус Одерсхеде представи нов вид геометрия на върха на крилата на самолетите, която е с повече предимства от използваните в момента. Алекс Короценцев и Феликс Кристиан Зевинг предложиха „ховърборд“ – устройство, позволяващо стабилна магнитна левитация над метална плоча благодарение на четири въртящи се магнитни диска. Проектът им вече е достатъчно напреднал и е възможно в близко бъдеще двамата да направят заявка за патент. Лео Ли Такемару и Пууджан Пандя идентифицират протеин CCDC11. С него може да се създадат нови терапии срещу вируса на ХИВ. Протеинът липсва в повечето тъкани на човек в зряла възраст, но играе роля при разпространението на ХИВ. 

Според министър Вълчев тези разработки могат да са утрешните решения за по-добър живот на милиони граждани. „През последните четири дни България предложи не само домакинство на Европейския конкурс за млади изследователи, но и почерпи от иновативността, идеите, дързостта и любопитството на младите хора към науките. При откриването на конкурса комисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел каза, че 30% от най-добрите изследвания се правят в Европа. "Вярвам, че с общите усилия – на политиките, които сме избрали да следваме, и на вашите идеи, можем да постигнем още по-добри резултати”, каза министърът. Той призова учениците и студентите да бъдат активни и постоянни, а след време да предадат опита си на младите поколения. „Това е симбиозата на образование и науката, която движи света в последните столетия“, подчерта Красимир Вълчев.

Източник: https://www.mon.bg/bg/news/3733

 

Login (0)

Soovid artiklit kirjutada?

Ära kahtle!

Vajuta allolevale lingile ja alusta uue artikli postitamisega!

Viimased arutelud

Profile picture for user nskoroge.
Georgi SKOROBOGATOV

Üleskutse avalikule arutelule täiskasvanute koolitaja kutsestandardite tuleviku üle

Tänapäevane ja tulevikku suunatud kutse. Enamuse, mitte vähemuse kutse. Valdkonna arengut ja professionaliseerumist tüüriv kutse.

Veel
Profile picture for user Piret.maiberg.
Piret Maiberg-Nõu

Demokraatlikuks eluks vajalike oskuste kujundamine. Täiskasvanuõppe ja -hariduse roll.

Arutle, kuidas 21 sajandi oskused aitavad kaasa kodanikuaktiivsusele.

Veel
Profile picture for user Piret.maiberg.
Piret Maiberg-Nõu

EPALE 2021 fookusteemad. Alustame!

Kutsume sind rikastama eelseisvat aastat oma panuse ja ekspertiisiga! Alustuseks võta osa veebiarutelust, mis toimub teisipäeval, 9. märtsil kell 10-16 (CET). Kirjalik arutelu toimub otseülekandena ja juhatab sisse 2021. aasta fookusteemad. Arutelu juhivad EPALE toimkonna nimel Gina Ebner ja  Aleksandra Kozyra EAEA-st.

Veel

Latest News

Eelseisvad sündmused