Rozmowa EPALE: fakty i mity o edukacji dorosłych – podcast

Na rynku trenerskim funkcjonuje sporo złotych myśli i przekonań na temat edukacji dorosłych. Czy dorośli najlepiej uczą się przez doświadczenie? Czy najlepszym modelem uczenia dorosłych jest cykl Kolba? Co motywuje dorosłego do uczenia się? Te i inne pytania pojawiły się podczas rozmowy przedstawicieli dwóch światów – naukowca i praktyka, andragoga i trenera - prof. dr hab. Agnieszki Stopińskiej-Pająk oraz Rafała Żaka.
Rozmowa została nagrana 16 kwietnia 2019 roku podczas Seminarium EPALE: Trenerskie inspiracje. Uczymy siebie, by uczyć innych. Spotkanie odbyło się we współpracy z Akademickim Towarzystwem Andragogicznym.
***
prof. dr hab. Agnieszka Stopińska-Pająk
Pedagożka, andragożka, historyczka edukacji. Prowadzi badania systematyczne, historyczne i aplikacyjne nad rozwojem edukacji, myśli pedagogicznej, andragogicznej i gerontologicznej. Autorka, współredaktorka, redaktorka szesnastu prac zwartych i numerów znaczących czasopism naukowych oraz ponad 90 artykułów w recenzowanych pracach monograficznych i czasopismach naukowych. Jest członkinią wielu towarzystw naukowych – m. in. Polskie Towarzystwo Pedagogiczne, Towarzystwo Historii Edukacji, Akademickie Towarzystwo Andragogiczne, w którym już drugą kadencję pełnię funkcję wiceprezeski. Uczestniczy w wielu zespołach redakcyjnych czasopism pedagogicznych, m.in. jest: zastępczynią redaktorki naczelnej „Chowanny” (jedno z najstarszych czasopism pedagogicznych w Polsce, ukazuje się od 1929 roku), zastępczynią redaktorki naczelnej „Edukacji Dorosłych” (czasopismo znajduje się na liście ERIH), członkinią rady naukowej „Rocznika Andragogicznego”, redaktorką serii wydawniczej Biblioteka Edukacji Dorosłych ATA, oraz członkinią rad naukowych czasopism: „Auxilium Socjale Novum”, „Bibliotheca Nostra.
Rafał Żak
Zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji. Robi to w czterech rolach: trenera, mówcy, coacha i autora tekstów (www.rafalzak.com). Jako trener lubi pracę z grupami wysokiego potencjału, czyli osobami, które swoimi codziennymi działaniami przyczyniają się do rozwoju większych części organizacji. Zalicza do tej grupy przede wszystkim menedżerów różnych szczebli, koordynatorów czy szefów zespołów projektowych. W roli mówcy stara się łączyć atrakcyjność przekazu z zawartością merytoryczną, której niewiele można zarzucić. Jest członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców i zwycięzcą konkursu na najlepszą mowę biznesową 2014 roku. Jako coach (akredytacja ICF) pracuje głównie z menedżerami w zakresie business coachingu. W roli autora publikuje teksty dotyczące rozwoju kompetencji. Jest autorem książek „Rozwój osobisty. Instrukcja obsługi” oraz „Nie myśl, że NLP zniknie” wydanych przez wydawnictwo MT Biznes. Promuje rozwój oparty na dowodach. Nieco bezczelnie twierdzi, że w tym co robi zauważa różnicę pomiędzy rozwojem, który ma sens, a takim, który jest celem samym w sobie.
Zobacz także:
PODCAST EPALE: Stachanowcy kreatywności. Czy da się dokręcić śrubę?