Karjäärinõustamine aitab kujundada rahuldust pakkuvamat elu

Elu ilma ühegi muutuseta on paigalseis. Hetkel riigis kehtiv eriolukord ja sellele järgnev aeg mõjutab meist paljusid. Olgu selleks koduse isolatsiooniga toimetulek, tervis, tööga seotud muutused või uute õppimisviisidega kohanemine. Just praegu on oluline teha teadlike otsuseid, mis toetavad tulevikku. Karjäärinõustamine abistab ja innustab otsuste tegemisel, mis on seotud erialavaliku, õppimise ja tööeluga.
Helin Kapsta uuris 2019. aastal andragoogika ja täiskasvanuhariduse valdkonna magistritöös, kuidas kogevad karjäärinõustamist Eesti Töötukassa karjäärinõustajad ja kliendid ning milline kogemus on see osapooltele. Magistritöö autor leidis, et karjäärinõustamine on eneseteostuse ja õppimise kogemus nii kliendi kui ka karjäärinõustaja jaoks.
Varasemad uurimused karjäärinõustamisest on kajastanud ainult klientide kogemusi karjäärinõustamise kohta ja üks uurimus psühholoogia valdkonnas mõlema osapoole kogemusest. Autor peab, aga oma töö põhitulemusi väärtuslikuks, sest need annavad üldise mõistmise karjäärinõustamisest kui tervikust nii kliendi kui nõustaja kogemusi arvestades.
Magistritöös avab Kapsta, karjäärinõustamise kui nähtuse olemuse, tuues välja nii kliendi kui ka nõustaja kogemusi ning nende ühisosa. Uurimuslikus osas teostas uurija poolstruktureeritud intervjuud Eesti Töötukassa viie karjäärinõustaja ja viie kliendiga. Selgub, et kliendid omandavad nõustamise tulemusena oskusi, arusaamu, hoiakuid ja teadmisi ehk ühisnimetusena kogemusi, õpivad kuidas korraldada paremini enda elu ning ennast teostada ja teisel poolel karjäärinõustajad omandavad kogemusi ennekõike tegemaks efektiivsemalt enda tööd, mille kaudu ennast omakorda teostada.
Uurisin magistritöö autorilt, mis kasu on täiskasvanud koolitus- ja haridusvaldkonnale valminud tööst? Noor andragoog leidis, et ,,Täiskasvanute koolitus- ja haridusvaldkond saab kasutada karjäärinõustamist ühe vahendina elukestva õppe toetamiseks. Karjäärinõustamisel on roll indiviidi eneseteostuse käivitamisel kui ka mitmete oskuste ja arusaamade omandamisel, mis võimaldavad nõustamise osalistel kujundada rahuldust pakkuvat elu, sh tööelu.“
Usun, et meile kui täiskasvanud hariduse spetsialistidele on tähtis, et õppijad on rahul oma eluga ja peaksime olema teadlikud võimalustest, kuidas õppijaid elukestval õppel maksimaalselt toetada. Seega kutsun ülesse tutvuma Helin Kapsta magistritöö kuna see annab andragoogika uurimisvaldkonnas panuse karjäärinõustamise võimaluste mõistmiseks täiskasvanute enesearengu toetamisel.
Helin Kapsta 2019.aastal kaitstud Tallinna Ülikooli Haridusteaduste Instituudi Andragoogika erialal lõputööga ,,Karjäärinõustamise kogemused täiskasvanud klientide ja nõustajate näitel” saab tutvuda Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu e-teadusraamatukogus ETERA.
Käesolev artikkel on valminud Tallinna Ülikooli andragoogika eriala ainekursuse „Andragoogi kommunikatsioonioskused” raames.
Autor: Kärt Maalinn on Tallinna Ülikooli andragoogika magistriõppe esimese kursuse üliõpilane