European Commission logo
Δημιούργησε λογαριασμό
Μπορείτε να επιλέξετε πολλαπλές λέξεις χωρισμένες με κόμμα

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Pikenda suve kaugtööga ja avasta raamatukogusid!

Kadi Kass kirjutab oma blogipostituses raamatukogude aasta puhul raamatukogust kui kaugtöökohast

Profile picture for user kadi.
Kadi Kass
Plakat raamatukogus "2022 on raamatukogude aasta!".

Foto: Kadi Kass

Oled end suvel kuskile saarele, metsatallu, suvilasse või lihtsalt teise linna mõnusasti sisse seadnud. Laste koolivaheaeg veel kestab, aga sinu puhkus sai läbi. Mõte tavapärasesse keskkonda tagasitulekust ei taha kuidagi pähe mahtuda? Ehk on sinu võimalus pikendada oma pere puhkust sellega, et viibid kauem teises keskkonnas, tehes seal kaugtööd?

Viimase paari aasta jooksul on suuresti pandeemiast tingituna töökultuur palju muutunud ja väga paljusid töid on täna vabadus teha distantsilt endale sobivas kohas, kui vaid leidub arvuti ja internetivõimalus.

Raamatukogu kui võimalus kaugtöö tegemiseks

Olles kasvõi teises Eesti otsas, on üks asutus, mida leidub igas maakonnas  see on raamatukogu Käinast Narvani, Lüllemäelt Ruhnuni. Enam kui 180 raamatukogus üle Eesti on mõeldud ka just erinevate kaugtöö võimaluste peale olgu see siis lihtsalt arvutiklass, eraldi individuaaltuba või koosolekuruum, printeri-koopiamasina kasutamise võimalus või kööginurk. Siin on nende võimaluste kohta koostatud ka interaktiivne kaart. 

Loomulikult on raamatukogus tavaliselt olemas ka hea internetiühendus, mis täna veel mitmeteski maapiirkonna kodustes majapidamistes ei ole töötegemiseks piisav. Raamatukoguteenus on kõigile tasuta ja seepärast on tegu väga olulise avaliku ruumiga, mis pakub diskrimineerimata ligipääsu kõigile, olenemata staatusest või majanduslikest võimalustest. Seega ka siis, kui suvel oli sinu jaoks see hetk, kui tulid mõttele tänaselt töölt lahkuda ja teha karjääripööre, on raamatukogu arvutis hea võimalus info ja uute võimalustega end kurssi viia. 

Olles ise väga palju kasutanud raamatukogu töötamise kohana, kinnitan omast kogemusest, et seal valitsev vaikus soosib väga hästi keskendumist. Samas, kes armastab muusikat töö taustaks kuulata, saab sedagi kõrvaklappide abil teha. Raamatutest õhkav hõng loob omakorda sellise atmosfääri, mille keskel rumalad mõtted kaovad ja tekib hea tööind, soov ise ka midagi tarka teha või uusi teadmisi ammutada. Seetõttu tasub kasvõi paariks tunniks raamatukokku minek ennast ära, sest jõuad seal efektiivsemalt tegutseda, kui koduses miljöös.

Raamatukogu kui koolitusruum

Lisaks sellele, et kasutada raamatukogu tööks arvutiga, vaikseks keskendumiseks, lugemiseks ja uue info otsimiseks, kutsun koolitajaid kui EPALE põhilist lugejaskonda üles kasutama raamatukogusid ka otseselt oma tööks ehk koolituste läbiviimiseks. Enamikes raamatukogudes on olemas mõni suurem seminariruum või saal, mis vajaliku esitlustehnika või -tarvikutega varustatud. Juhul kui korraldatav koolitus on tasuta ja avatud kõigile huvilistele, siis suure tõenäosusega (kui ei ole näiteks konkureerivat üritust samaks ajaks planeeritud) on võimalik raamatukogult see koolitusruum samuti tasuta kasutuseks saada, sest sellisel juhul on nii koolitajal kui ka raamatukogul ühine missioon   harida kodanikke. Raamatukogud toimivad järjest enam suurepäraste kogukonnakeskustena. Nii võib teises linnas või maakonnas viibides suurepäraselt läbi viia koolitusi inimestega, kellega oma kodulinnas või tavapärases tööringis ei kohtuks.

2022 – raamatukogude aasta

Raamatukogude soovi olla inimeste jaoks olemas ja tulla veel lähemale, näitavad erinevad sündmused, mida tänavu korraldatakse. Näiteks ei ole tänavuse tähtaasta puhul raamatukogud avatud mitte ainult oma statsionaarsetes paikades, vaid liiguvad sinna, kus on inimesed. Nii tulid sel suvel raamatukogud välja oma tavapärastest ruumidest, et tutvustada ennast ja oma tegevusi. Rannaraamatukogu, tänavaraamatukogu, pargiraamatukogu, kuidas kusagil. Selgeks saab see, et raamatukogud ei tegutse alati tingimata nelja seina vahel ja pakuvad tegevusi ka väljaspool oma tavapäraseid ruume. Projekt “raamatukogud ratastel” kestab veel ka augustis. Sõida näiteks kohale Arvamusfestivalile Paidesse või ehk on ootamatult ka sinu puhkusepaiga lähedusse raamatukogu kolinud? 

Lapsed raamatukokku kaasa!

Kuigi pakkusin siin raamatukogu algselt välja kaugtöötegemise võtmes, on seal loomulikult võimalik ka tavapäraseid tegevusi teha raamatuid laenutada või kohapeal lugeda. Lisaks soovitan miks mitte minna raamatukokku terve perega, teha üks mõnus lugemispäev või lausa -nädal. Enamikes raamatukogudes on eraldi lasteosakond köitvate lasteraamatutega ja raamatukogude lugejateenindajad paistavad silma imepärase oskuse poolest soovitada nii mudilastele kui ka teismelistele sobivat lugemisvara. Lisaväärtusena saab õhtul loetut-avastatut üheskoos jagada ja seega uusi vahvaid jututeemasid, rääkimata lugemisharjumuse kinnistamisest ja nutivahenditest eemalolekust. Lisaks on raamatukogudes käesoleva raamatukogude aasta raames toimumas ka mängulisi üritusi, näiteks 1. oktoobrini käib suur mõistatamismäng „Avasta Eesti raamatukogusid“, mis sobib suviseks lisategevuseks just seetõttu, et kutsub kõiki avastama enda jaoks uusi raamatukogusid, kuhu tavaliselt ei satu. Selleks, et mööda erinevaid ja erilisi raamatukogusid rändamine veelgi kaasahaaravam oleks, on loodud templimäng. Nimelt saavad raamatukogude külastajad oma rännakutel läbi Eesti lahendada spetsiaalselt loodud mõistatusi ja koguda templeid raamatukogudest, kuhu tee neid viib. Seega on lisaks üks mänguline võimalus ühendada enda kaugtöökoht ja laste kaasamine harivasse tegevusse. Mida suve viimaselt kuult veel tahta! 

 



Kadi Kass on EPALE saadik

Login (2)

Σχόλιο

Profile picture for user nkoikmer.
Merle KOIK
Τρί, 08/09/2022 - 14:05

Aitäh, Kadi! Ikka raamatukogude teemal kirjutamise eest! Raamatukogud on Eestis pisut vaeslapse rollis ja iga selline märkamine ja postitus teeb raamatukogusid nähtavamaks. Kaugtöökohti pakuksid kindlasti rõõmuga kõik raamatukogud, aga paraku jääb see tihti ruumikitsikuse taha. Kaugtöökoht eeldaks parimal juhul ikka eraldi ruumi, kus saab vajadusel ka kõva häälega veebikoosolekust osa võtta, ilma teisi raamatukogu külastajaid häirimata. Raamatukoguhoidjad teevad enamasti olematute vahenditega ja kehva palga eest ära suure töö inimeste aitamisel info juurde ja digivahendite kasutamise õpetamisel. 
Loodame, et raamatukogude aasta mõjul avanevad nii riigi kui ka kohalike omavalitsuste rahakotid pisut enam just raamatukogudele!

Login (2)

Users have already commented on this article

Συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να δημοσιεύσετε σχόλια.

Want to write a blog post ?

Μην διστάσετε να το κάνετε!
Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο και ξεκινήστε να δημοσιεύτε ένα νέο άρθρο!

Τελευταίες συζητήσεις

TreeImage.
Elsa Neophytou

Πλοήγηση στην Τεχνητή Νοημοσύνη στη Σύγχρονη Κοινωνία

Ελάτε μαζί μας για να αναλογιστούμε και να συζητήσουμε τον ρόλο της Τεχνητής Νοημοσύνης στη σύγχρονη κοινωνία και τα πιθανά εργαλεία για να τη χρησιμοποιούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Περισσότερα
TreeImage.
Elsa Neophytou

Βιωσιμότητα και εκπαίδευση ενηλίκων: μετάβαση πέρα από τις πράσινες δεξιότητες;

Ελάτε μαζί μας καθώς σκεφτόμαστε τις πράσινες δεξιότητες ως έναν τρόπο αντιμετώπισης σύνθετων αλληλένδετων ζητημάτων όπως η κλιματική αλλαγή και οι περιβαλλοντικές προκλήσεις.

Περισσότερα
TreeImage.
Elsa Neophytou

Χρηματοοικονομικός αλφαβητισμός σε περιόδους κρίσης

Γνωρίστε τους ειδικούς μας και βυθιστείτε στον κόσμο των οικονομικών πολιτικών και του κοινωνικού τους αντίκτυπου.

Περισσότερα