6ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης: Εντυπώσεις μαθητών από το πρόγραμμα ERASMUS+ 2022-2023
![TreeImage.](/themes/custom/epale/assets/images/placeholder_72x72_user_1.webp)
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 6ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης σχολιάζουν και αφηγούνται τις εντυπώσεις τους από την μετάβασή τους στην Κύπρο, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα ERASMUS+ με θέμα: "Απόκτηση εργασιακής εμπειρίας σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης" και αφορούσε τις ειδικότητες Βοηθού Αισθητικής Τέχνης, Βοηθού Κομωτικής Τέχνης, Τεχνικού Η/Υ και Δικτύων Η/Υ και Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών!
Το πρόγραμμα, διάρκειας 16 ημερών, εκπονήθηκε στη Λεμεσό της Κύπρου με φορέα αποστολής το 6ο Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης και φορέα υποδοχής την εταιρεία ERCI, Educational, Research & Consultancy Institute LTD για τις ειδικότητες του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας και την εταιρεία RATIO για τις ειδικότητες του Τομέα Πληροφορικής και Οικονομίας. Περιλάμβανε πρακτική άσκηση που ήταν και ο βασικός στόχος της κινητικότητας και πλήθος δραστηριοτήτων, όπως θεωρητική κατάρτιση με την μορφή σεμιναρίων, επίσκεψη σε αρχαιολογικούς χώρους και αξιοθέατα της Κύπρου, επίσκεψη σε πολιτιστικές εκδηλώσεις κα.
Η EPALE είναι μια ηλεκτρονική πλατφόρμα με περιεχόμενο που δημιουργείται από χρήστες της κοινότητας. Όλο το περιεχόμενο που δημιουργείται από τους χρήστες παρέχεται ως έχει. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης για την Ελλάδα δεν υποστηρίζουν οποιεσδήποτε απόψεις ή συμβουλές που εκφράζονται από χρήστες σε αυτήν την πλατφόρμα.