Πώς να δώσουμε τη δυνατότητα στους ηλικιωμένους να αναγνωρίζουν ευκολότερα τις ψευδείς ειδήσεις;
![TreeImage.](/themes/custom/epale/assets/images/placeholder_72x72_user_1.webp)
Εταίροι του έργου από την Ελλάδα (KMOP), την Κύπρο (CARDET), την Ιταλία (CESIE), τη Γερμανία (BUPNET), την Αυστρία (die BERATER) και τη Σλοβενία (LUP) διεξήγαγαν ανάλυση της τρέχουσας κατάστασης, η οποία περιελάμβανε ανασκόπηση των υφιστάμενων πόρων και της βιβλιογραφίας και πραγματοποίησαν ομάδες εστίασης με ηλικιωμένους και μέντορες χωριστά. Η ανάλυση αποκάλυψε ότι η ομάδα-στόχος δεν είναι πλήρως ικανή να διακρίνει τις αληθείς από τις ψευδείς πληροφορίες στον διαδικτυακό κόσμο. Προβλήματα προκύπτουν συχνότερα στην κριτική αξιολόγηση των πληροφοριών που λαμβάνονται και στη διασφάλιση της αξιοπιστίας της διαδικτυακής πηγής από την οποία λαμβάνονται οι πληροφορίες και οι ειδήσεις.
Τα ευρήματα επιβεβαιώνονται επίσης από τους Loos, E., & Nijenhuis, J. (2020), οι οποίοι απέδειξαν στατιστικά σημαντικές διαφορές μεταξύ των γενεών στην αναγνώριση των ψευδών ειδήσεων. Η έρευνα έδειξε επίσης και επιβεβαίωσε ότι ο ηλικιωμένος πληθυσμός (65+) είναι γενικά πιο ευάλωτος όσον αφορά την αναγνώριση ψευδών ειδήσεων και ότι πέφτουν συχνότερα θύματα διαδικτυακών απάτης. Οι ραγδαίες αλλαγές της σημερινής ψηφιακής κοινωνίας απαιτούν, επομένως, ένα διαρκώς αυξανόμενο σύνολο δεξιοτήτων και την ενίσχυση των ικανοτήτων για τη διαχείριση των έξυπνων συσκευών και, υπό γενική έννοια, την ανάπτυξη της παιδείας στα μέσα ενημέρωσης.
Συνεπώς, το έργο SAFE απευθύνεται συστηματικά στον ηλικιωμένο πληθυσμό, καθώς ο πληθυσμός-στόχος έχει επιδείξει έλλειψη δεξιοτήτων για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου, η οποία περιλαμβάνει την ανάγνωση ειδήσεων, την παρουσία στα κοινωνικά δίκτυα (Facebook, Instagram, Viber, WhatsApp κ.λπ.), η οποία περιλαμβάνει επίσης την ανταλλαγή και τη μετάδοση ορισμένων πληροφοριών και την αξιολόγηση της αυθεντικότητάς τους. Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του έργου, η κοινοπραξία των εταίρων θα αντιμετωπίσει την πρόκληση της βελτίωσης των δεξιοτήτων κριτικής σκέψης για ευκολότερη και ασφαλέστερη πλοήγηση μεταξύ των πιθανών παγίδων που εμφανίζονται σε διάφορους διαδικτυακούς πόρους, συμπεριλαμβανομένων των κοινωνικών δικτύων.
Μετά την (1) ανάλυση της κατάστασης και τις ομάδες εστίασης, οι δραστηριότητες του έργου μεταφράζονται στην ανάπτυξη (2) ενός προγράμματος κατάρτισης για μέντορες και (3) εργαστηρίων για την ενδυνάμωση της ομάδας-στόχου στον εντοπισμό ψευδών ειδήσεων, τα οποία θα εφαρμοστούν σε πιλοτική φάση σε όλες τις χώρες-εταίρους. Επιπλέον, στο πλαίσιο του έργου, θα αναπτύξουμε (4) το SAFE Hub, το οποίο θα επιτρέψει την αυτοεκπαίδευση σε μια διαδικτυακή πλατφόρμα για τους σκοπούς και τις ανάγκες του έργου.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το έργο SAFE, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του έργου και ακολουθήστε μας στα κοινωνικά δίκτυα: https://www.safeseniors.eu/
![SAFE_project Logo.](/sites/default/files/styles/converted/public/2023-05/SAFE_logo_color.png.webp?itok=K-EvMzgG)
Το άρθρο για το EPALE ετοιμάστηκε από τον David Rihtarič, ο οποίος εργάζεται στο Λαϊκό Πανεπιστήμιο του Ptuj ως συντονιστής και διαχειριστής διεθνών προγραμμάτων.