Důležitost vzdělávání pro život v demokratické společnosti
ilustrační foto: EPALE
Důležitost vzdělávání pro život v demokratické společnosti
Čtvrtina mladých lidí (věk 15-29 let) v Česku se domnívá, že volby jsou jen plýtváním času a peněz (údaje z průzkumu v roce 2020). Zároveň se 40 % z nich myslí, že jejich osobní svoboda nesmí být omezována. Vzhledem k tomu, že nás v roce 2024 čekají evropské, krajské a senátní volby, je toto téma velice aktuální.
zdroj: Demokracie ano, ale její pravidla už méně (článek Názory a postoje mladých, Statistika&My, 11-12/2023, autor: Pavel Černý, Průzkumu se zúčastnilo v roce 2020 1 508 respondentů ve věku 15 až 29 let v Česku a 1 500 na Slovensku.
Na základě těchto údajů by si naše společnost měla položit otázku – nezanedbali jsme vzdělávání a výchovu k demokratickým hodnotám? Údaje ze stejného průzkumu uvádějí, že cca 70 % mladých Čechů si myslí, že demokracie je nejlepší možný politický systém. Z toho plyne, že mnoho lidí nemá správnou představu o fungování demokratické společnosti.
Citát "Tvá práva končí tam, kde začínají má práva." je obvykle připisován americkému právníkovi Oliveru W. Holmesovi mladšímu. Vyjadřuje myšlenku, že práva jednotlivce jsou omezena právy ostatních členů společnosti. Naše zkušenost s demokracií je relativně krátká, v porovnání například s USA nebo Velkou Británií. Vládou komunistů v Československu byla tradice přerušena, a proto ani v rodinách se nemůžeme příliš spoléhat na předávání demokratických hodnot. Mnoho lidí si demokracii spojilo se svobodou, někdy si však neuvědomují, že práva jsou spojená s povinnostmi.
Výchova k demokracii ve školách
Koncepce výchovy k demokracii vychází z podkladů Rady Evropy, které obsahují tři dimenze:
- znalost a porozumění (kognitivní dimenze) - učení „o“ demokracii a lidských právech;
- získávání dovednost a budování kompetencí - učení „v“ demokratickém prostředí;
- osvojování hodnot a postojů - učení „pro“ demokracii a lidská práva.
V kurikulárních dokumentech je výchova k demokracii součástí klíčových kompetencí (především klíčová kompetence občanská, resp. občanské kompetence a kulturní povědomí), vzdělávacích oborů (především Výchova k občanství, Občanský a společenskovědní základ, Společenskovědní vzdělávání) a také součástí konceptu průřezových témat.
A co dospělí?
Evropská komise si uvědomuje důležitost vzdělávání k demokratickým hodnotám, proto téma
Na EPALE najdete celou řadu textů, zdrojů, příkladů a projektů, které se zabývají tématem vzdělávání pro život v demokratické společnosti.