European Commission logo
Criar uma conta
Poderá selecionar múltiplas palavras utilizando uma vírgula de separação

EPALE - Plataforma Eletrónica para a Educação de Adultos na Europa

Blog

Důležitost vzdělávání pro život v demokratické společnosti

Čtvrtina mladých lidí (věk 15-29 let) v Česku se domnívá, že volby jsou jen plýtváním času a peněz (údaje z průzkumu v roce 2020).

Profile picture for user MonikaSm.
Monika Smekalová

ilustrační foto: EPALE

Důležitost vzdělávání pro život v demokratické společnosti

Čtvrtina mladých lidí (věk 15-29 let) v Česku se domnívá, že volby jsou jen plýtváním času a peněz (údaje z průzkumu v roce 2020). Zároveň se 40 % z nich myslí, že jejich osobní svoboda nesmí být omezována. Vzhledem k tomu, že nás v roce 2024 čekají evropské, krajské a senátní volby, je toto téma velice aktuální.

Názory mladých

zdroj: Demokracie ano, ale její pravidla už méně (článek Názory a postoje mladých, Statistika&My, 11-12/2023, autor: Pavel Černý, Průzkumu se zúčastnilo v roce 2020 1 508 respondentů ve věku 15 až 29 let v Česku a 1 500 na Slovensku.

 

Na základě těchto údajů by si naše společnost měla položit otázku – nezanedbali jsme vzdělávání a výchovu k demokratickým hodnotám? Údaje ze stejného průzkumu uvádějí, že cca 70 % mladých Čechů si myslí, že demokracie je nejlepší možný politický systém.  Z toho plyne, že mnoho lidí nemá správnou představu o fungování demokratické společnosti.

Citát "Tvá práva končí tam, kde začínají má práva." je obvykle připisován americkému právníkovi Oliveru W. Holmesovi mladšímu. Vyjadřuje myšlenku, že práva jednotlivce jsou omezena právy ostatních členů společnosti. Naše zkušenost s demokracií je relativně krátká, v porovnání například s USA nebo Velkou Británií. Vládou komunistů v Československu byla tradice přerušena, a proto ani v rodinách se nemůžeme příliš spoléhat na předávání demokratických hodnot. Mnoho lidí si demokracii spojilo se svobodou, někdy si však neuvědomují, že práva jsou spojená s povinnostmi. 

Výchova k demokracii ve školách

Koncepce výchovy k demokracii vychází z podkladů Rady Evropy, které obsahují tři dimenze:

- znalost a porozumění (kognitivní dimenze) - učení „o“ demokracii a lidských právech;

- získávání dovednost a budování kompetencí - učení „v“ demokratickém prostředí;

- osvojování hodnot a postojů - učení „pro“ demokracii a lidská práva.

V kurikulárních dokumentech je výchova k demokracii součástí klíčových kompetencí (především klíčová kompetence občanská, resp. občanské kompetence a kulturní povědomí), vzdělávacích oborů (především Výchova k občanství, Občanský a společenskovědní základ, Společenskovědní vzdělávání) a také součástí konceptu průřezových témat. 

A co dospělí?

Evropská komise si uvědomuje důležitost vzdělávání k demokratickým hodnotám, proto téma Dovednosti pro život v demokratické společnosti bylo jedním z hlavních tří zaměření EPALE pro rok 2023. EPALE chce zdůraznit úlohu vzdělávání a výchovy dospělých při budování dovedností pro demokratický život. Podstatná výzva je, jakým způsobem dospělé do tohoto vzdělávání zapojit

Na EPALE najdete celou řadu textů, zdrojů, příkladů a projektů, které se zabývají tématem vzdělávání pro život v demokratické společnosti.

Login (0)

Want to write a blog post ?

Não hesite em fazê-lo!
Clique no link abaixo e comece a publicar um novo artigo!

Discussões mais recentes

Profile picture for user n00aafyb.
Enid-teach Portugal
Community Hero (Gold Member).

Aprendizagem Ativa e Gamificada

Este é um espaço para os participantes do NOOC3 - Aprendizagem Ativa e Gamificada (implementado pelo projeto ENID- Teach) colocarem as suas ideias e debaterem os temas/recursos disponibilizadas pelo curso.
Também se pretende que seja um local para partilharem práticas inovadoras segundo as metodologias ativas e gamificadas.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais