European Commission logo
Oturum aç Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Avrupa'da Yetişkin Öğrenimi Elektronik Platformu

Haberler

Forume „Švietimo kodas“ aptarta dirbtinio intelekto tema

Profile picture for user rentukas.
Renata JANKEVICIENE
Community Contributor (Bronze Member).

Mokymasis ir perėjimas į skaitmeninį amžių – viena iš 2024 m. „Epale“ temų, apimančių skaitmeninių įgūdžių gilinimą, skaitmeninę įtrauktį, kvalifikacijos tobulinimą ir kt. Mano šių metų prioritetas – išbandyti įvairius dirbtinio intelekto įrankius bei pristatyti juos suaugusiųjų švietimo bendruomenei, paskatinti suaugusiuosius efektyviau naudotis technologijomis, o sutaupytą laiką panaudoti socialinių ryšių kūrimui bei puoselėjimui. Lietuvoje vyksta daugybė renginių, įkvepiančių skaitmeninių kompetencijų gilinimui. Vienas iš tokių renginių – Vytauto Didžiojo universitete (VDU) Kaune vykęs naujienų portalo lrytas.lt kartu su partneriais pirmą kartą organizuotas didžiausias Lietuvoje švietimo forumas „Švietimo kodas“, kuriame dalyvavo apie 80 pranešėjų ir apie 1000 dalyvių. Kokius gi mano lūkesčius patenkino šis forumas?

Nerijus.

         Doc. dr. Nerijaus Pačėso pranešimas 

Prisipažinsiu, tikrai nelengva buvo išsirinkti įdomiausius lektorius, nes pranešimai ir diskusijos lygiagrečiai vyko keliose VDU salėse, tačiau šį kartą likau prie savo metų prioriteto, todėl trumpai pristatysiu pagrindines dviejų pranešėjų (Iljos Laurso ir prof. Ingos Minelgaitės) mintis, o smalsiausiems suteiksiu galimybę pasiklausyti minėtų lektorių pranešimų bei sužinoti, kas vyksta Heidelbergo laureatų forume.

Investuotojas, „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laursas į mano savivaldžio mokymosi lauką pateko jau seniai. Tai ne tik Lietuvoje gerai žinomas verslininkas, bet ir puikus oratorius, šiuo metu skaitantis paskaitas ir dirbtinio intelekto panaudojimo švietime tema. Ilja Laursas pranešimą „Švietimo prasmė ir filosofija naujame amžiuje?“ pradeda anekdotu apie beždžionę, kratančią medį. Atrodytų, o kas gi bendra tarp medį kratančios ir bananą norinčios gauti beždžionės, švietimo ir dirbtinio intelekto įrankių? Atsakymą į šį klausimą tikrai rasite išklausę visą Iljos pranešimą, kuriame jis iškelia ir kitus svarbius klausimus: „Transformacija švietime: kas pasikeitė per vienerius metus?“, „Kodėl vis garsiau kalbame apie tai, kad švietimo paradigmos ir filosofiniai pamatai keičiasi iš principo?“. Ilja Laursas kalba apie kitokio žmogaus kūrimą mokykloje, žmogaus, kuriam reikia ne enciklopedinių žinių, o tvirto charakterio, gebėjimo bendrauti, brandos ir tvirtų vertybių. Antroje pranešimo dalyje lektorius akcentuoja metamokslo (kai svarbiausios ne žinios, o gebėjimas operuoti tomis žiniomis) svarbą, apie švietimo instituciją kaip apie platformą, suteikiančią visus instrumentus (laboratorijas, dirbtinio intelekto įrankius ir kt.), apie mokytojo vedlio, gebančio įkvėpti, uždegti, sudominti jaunimą, vaidmenį. Pranešimo pabaigoje lektorius stabteli prie virtualios realybės ir dirbtinio intelekto temos: pristato virtualius asmeninius vaiko vedlius, kurie kaupia informaciją apie rašomus diktantus ir rašinėlius bei pateikia patarimų, pamini nemokamas mokymosi platformas, leidžiančias 100 procentų personalizuoti mokymą bei apie sužaidybinimo svarbą. Šis pranešimas man puikus pavyzdys, kaip kalbėti su besimokančiais apie įvykusią švietimo transformaciją svarbiausią vaidmenį vis dėlto paliekant koučeriui, treneriui, nes anot Iljos Laurso, „žmogus traukiasi prie žmogaus“. 

Jei sudomino Iljos Laurso mintys, periūrėkite visą pranešimą https://www.youtube.com/watch?v=uoxbm7WALIQ.

Antroji mane sudominusi forumo „Švietimo kodas“ lektorė – Islandijos universiteto profesorė, Lietuvos garbės konsulė Islandijoje prof. Inga Minelgaitė. Profesorė  su žurnalistu Ryčiu Zemkausku kalbėjosi tema „Norėjom kaip geriau, gavosi... DI. Kas toliau?“. Pokalbio metu prof. Inga Mingelaitė akcentavo, kad panaudodami dirbtinį intelektą pirmiausiai turime susitari, kokio rezultato norime, nes DI yra tik priemonė, o ne tikslas. Anot lektorės, turime žinoti, kokios prasmės siekiame mokykloje ir galvoti, kaip dirbtinis intelektas gali mums padėti. 

Rytis Zemkauskas prisiminė prieš šį pokalbį pamatęs Robotikos akademijos šuniuką ir paklausęs: „Ar galite sukurti šuniuką ne zoomorfiniais judesiais?“. Jo teigimu, viskas, ką mes darome, yra sukurta ne dirbtinio intelekto, o mūsų. 

Žinoma, kol kas kuria žmogus, tačiau, kaip bus ateityje, sunku pasakyti. Prof. Inga Mingelaitė pasidalijo Heidelbergo laureatų forumo, kuriame dalyvauja žinomiausi pasaulio tiksliųjų mokslų atstovai, Nobelio premijos laureatai, tie, kurie kūrė ir internetą, ir dirbtinį intelektą, įspūdžiais. Ji paminėjo svarbiausią forumo mintį – Heidelbergo laureatų forume dalyvavę mokslininkai sakė: „Pažiūrėkite, kokias mes technologijas kuriame. Kaip skiriasi ketvirta „ChatGPT“ versija nuo pirmos. Mes gerai dirbame savo darbą ‒ kuriame technologijas, jūsų darbas ‒ kurti taisykles, kaip technologijas panaudoti, ir svarstyti, kaip jas etiškai taikyti. O dar svarbiau ‒ užduokite sau klausimą, kokios visuomenės šalia šių technologijų jūs norite.“

Į Ryčio Zemkausko klausimą, kaip lyderystės mokslas padeda padaryti taip, kad naujos technologijos suteiktų naudą, ne žalą, prof. Inga Mingelaitė atsako: „Svarbiausia, kokio tikslo siekia lyderystė, nes ją sudaro penki elementai: lyderis, sekėjas, tikslas, tikslo siekimo procesas ir įtaka, kurią lyderis daro sekėjui ir kurią sekėjas daro lyderiui. Jei suintrigavo mintis, kad sekėjas gali daryti įtaką lyderiui, ir smalsu sužinoti, ką apie lyderystę švietime mano Lietuvos garbės konsulė Islandijoje, išklausykite visą prof. Ingos Mingelaitės pranešimą https://www.youtube.com/watch?v=oPNKZmNmoy8.

Kaip manote, kokia pagrindinė mintis sieja  Iljos Laurso pranešimą ir Ryčio Zemkausko diskusiją su prof. Inga Minelgaite? Tiek mokyklose, tiek suaugusiųjų mokymosi įstaigose svarbiausia žinoti, kokių tikslų mes siekiame norėdami panaudoti dirbtinį intelektą švietime. Tik turėdami aiškią strategiją ir atsakingus mokytojus-vedlius, mes galime netapti „medį kratančiomis beždžionėmis“, tinkamai įveiklinti dirbtinį intelektą, išmokyti žmogų savireflektuoti, įsidiegti kokybinius indikatorius bei susikurti tvirtus vertybinius pamatus. Kaip teigia prof. Inga Minelgaitė, „mokykla turi tapti ne lenktynių, o įkvėpimo vieta tolesniems darbams“. 

Giliau besidomintiems dirbtinio intelekto tema rekomenduoju išklausyti Heidelbergo laureatų forumo pranešimus ir diskusijas. 

https://www.youtube.com/watch?v=qdI8zLq-IKQ&list=PLS0TjJA_GZXef_Cziz5c0l_wVZaEhJteX&index=23

https://www.youtube.com/watch?v=r4b6kYC_DEI&list=PLS0TjJA_GZXef_Cziz5c0l_wVZaEhJteX&index=24

 

Panevėžio regiono „Epale“ ekspertė, Panevėžio rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja Renata Jankevičienė

 

Login (4)