European Commission logo
Creați un cont
Puteți selecta mai multe cuvinte folosind ca divizor virgula

EPALE - Platformă electronică pentru învățarea adulților în Europa

News

Ştiri

Укрепване на съответствието между уменията и изискванията на пазара на труда в България

Profile picture for user Maya Slavova.
Maya Slavova
Cover_4188_en

На 3 декември на страницата на Cedefop е публикуван доклад, посветен на предвиждането на професионалните умения и доколко те отговарят на изискванията на пазара на труда в България. Изследването е част от програмата на Cedefop за уменията, стартирала през 2016 г., целяща предоставяне на подкрепа на държавите членки за укрепване на техните политики и системи за задълбочено проучване на уменията. В рамките на тази програма се правят прегледи, които имат за цел да идентифицират специфичните за страната предизвикателства и да предоставят информирана политическа подкрепа на съответните правителства, в тясно съответствие с приоритетите на националната политика и взаимодействайки с ключови национални органи и заинтересовани страни. Прегледите използват специално разработена методология и аналитична рамка за анализиране на управлението на предвиждането и съпоставянето на уменията в националния контекст и за идентифициране на потенциалните възможности за развитие в близко бъдеще.

Един от изводите в доклада е, че в България е развит ясен потенциал за намаляване на несъответствията в уменията чрез по-добра връзка между системите за ПОО и пазара на труда. Докладът установява и постигането на напредък към новите политически приоритети на ЕС за следващите години. Вторият градивен елемент на Новата програма за умения, стартирала през 2020 г., подчертава ролята на проучването на уменията като основа за повишаване и преквалификация и подчертава значението на приобщаващите, холистични и цялостни правителствени подходи при формирането на национални стратегии за умения.

Методологията на доклада включва представяне на мнението на всички заинтересовани страни за настоящите тънкости и предизвикателства пред обекта на изследването, идентифицира възможностите за развитие и предлага пътна карта на политиките с няколко конкретни действия. Пътната карта се фокусира върху конкретни дейности, които могат да бъдат предприети през следващите няколко години, и идентифицира конкретни заинтересовани страни, отговорни за всяко действие. Прилагането ѝ би могло да подобри практическото използване на изследванията за уменията, да задоволи по-добре очакванията на заинтересованите страни и да засили управлението на уменията в страната.

Прегледът на Cedefop на подхода по отношение на уменията в България поставя три ключови области за подобрение:

  • да се прилага по-ефективно предвиждането на умения към планирането на ПОО (каква информация трябва да бъде предоставена в подкрепа на ефективното и ефикасно планиране в плановете за приемане на ПОО, кои заинтересовани страни трябва да бъдат мобилизирани и как);
  • подобряване на връзката между кариерното ориентиране и наличната информация за бъдещи нужди от умения и предлагане;
  • подобряване на управлението и координацията на дейностите за предвиждане на умения (кои са предпочитаните управленски структури и кой какво трябва да направи, за да подобри използването на съществуващите инструменти и да разработи нови механизми).

В представената пътна карта са дадени конкретни предложения за дейности, които да се координират от основните административни структури, ангажирани пряко с изследванията на умения и пазара на труда – Министерството на образованието и науката, Националната агенция за професионално образование и обучение, Министерството на труда и социалната политика и Министерствтото на икономиката, национални представителни организации на работодателите и експертни/научни организации, включително Националния статистически институт.

Едно от предложените действия с голямо значение е ангажирането на заинтересованите лица в процеса по уеднаквяване на терминологията и разбирането по отношение на квалификации, умения, компетентности и други ключови термини по отношение на професионалното образование и обучение. Тази дейност се препоръчва да бъде координирана от НАПОО чрез създаването на малка работна група (вкл. с представители на МОН, МТСП и МЕ) с цел идентифициране на това кои конкретни показатели са най-подходящи за процеса на планиране на уменията и кариерното ориентиране в ПОО и какви данни са необходими, включително методологически постановки, за да се използва наличната информация възможно най-целесъобразно.

Част от предложенията включват политическо споразумение за разширяване на ролята и правомощията на НАПОО по отношение на мониторинга на ежедневното изпълнение на дейностите в ПОО, както и периодично оценяване на  резултатите и националните стратегически приоритети в системата на ПОО от страна на Управителния съвет на НАПОО.

Пълният текст на публикацията може да намерите на следния адрес:

https://www.cedefop.europa.eu/en/publications-and-resources/publications/4188

Източник: НАПОО

Login (4)

Comentariu

Profile picture for user ngochzhu.
Zhuliyan GOCHEV
Mie, 12/09/2020 - 16:39

Здравейте! Радваме се да споделим, че сред авторите на доклада са създатели на ресурси в EPALE в лицето на г-жа Мария Тодорова - директор на дирекция "Професионално образование и обучение" в Министерството на образованието и науката и двама експерти/изследователи от Националното звено за подкрепа на EPALE: Ваня Тивидошева и Жулиян Гочев.

Login (0)

Users have already commented on this article

Logați-vă sau înregistrați-vă pentru a posta comentarii

Doriți să scrieți un articol?

Nu ezitați!

Accesați linkul de mai jos și începeți să postați un nou articol!

Cele mai recente discuții

TreeImage.
Cuta DRAGOS

Proiectul FAST: O Inițiativă Erasmus+ pentru Formarea Adultilor prin Specializarea Trainerilor

In perioada 01.03.2023- 28.02.2024 Fundația pentru Dezvoltarea Economiei Sociale (FDES) a derulat proiectul FAST (Formarea Adultilor prin Specializarea Trainerilor), nr. 2022-2-RO01-KA122-ADU-00099155, finanțat prin programul Erasmus+.

Mai multe
TreeImage.
Luminita Ramona Bandas

Diseminare- „Beyond borders-etwinning contact-making seminar”, Dublin

Erasmus+, Acțiunea cheie 3

Mai multe
TreeImage.
ASOCIATIA INOVATRIUM

Proiectul NOW-SEE: „Noi Oportunitati pentru Femei prin Antreprenoriat Sustenabil cu Mediul”

Latest News

Online Learning.
Blog

Platforma ACT New Home

Un instrument interactiv pentru o mai bună incluziune a migranților

Profile picture for user soha.jammal.
Soha El Jammal
Community Collaborator (Silver Member).

Evenimente viitoare