European Commission logo
Criar uma conta
Poderá selecionar múltiplas palavras utilizando uma vírgula de separação

EPALE - Plataforma Eletrónica para a Educação de Adultos na Europa

Blog

Opolnomočenje romskih študentov preko vzajemne podpore vrstnikov v poklicnem izobraževanju: Pot do vključevanja in zaposljivosti

Vključevanje romskih študentov v programe poklicnega izobraževanja in usposabljanja je ključni korak k njihovi vključitvi na trg dela in širše v družb

TreeImage.
Agnieszka Natalia Mravinec
Community Contributor (Bronze Member).

ASPIRE4R (Doseganje uspeha preko vključujočega poklicnega izobraževanja vrstnikov za romske učence)

Vključevanje romskih študentov v programe poklicnega izobraževanja in usposabljanja (VET) je ključni korak k njihovi vključitvi na trg dela in širše v družbo. Kljub izzivom, s katerimi se srečujejo romske skupnosti, pionirski projekt ASPIRE4R, ki ga vodi RIC Novo mesto v Sloveniji skupaj s projektoma ACTA iz Romunije in PRISM iz Italije, si prizadeva zmanjšati izostajanje, izboljšati izobraževalno angažiranost in opremiti romske študente z bistvenimi strokovnimi veščinami preko robustnega modela vzajemne podpore vrstnikov. Odločili smo se raziskati, kako projekt spodbuja sodelovanje, deli najboljše prakse in krepi romske študente, ustvarjajoč bolj vključujoč izobraževalni prostor.

Model vzajemne podpore vrstnikov

Začeli smo z vzpostavitvijo in testiranjem modela vzajemne podpore vrstnikov, ki je posebej prilagojen romskim študentom v programih poklicnega izobraževanja. Z vključitvijo romskih študentov in prostovoljcev v vloge vzajemne podpore model uvaja nove pristope k učenju in strategije dosege. Ta metoda ne le pomaga pri izobraževalnem procesu, ampak tudi povečuje možnosti romskih študentov za zaposlitev z opremljanjem z relevantnimi strokovnimi veščinami. Model bo kmalu na voljo na naši spletni strani projekta ASPIRE4R.

Uspeh modela vzajemne podpore vrstnikov temelji na aktivnem sodelovanju med različnimi deležniki. Romski udeleženci, prostovoljci, strokovnjaki za poklicno izobraževanje, šolski svetovalci in osebje projekta sodelujejo v vseh fazah projekta. Ta sodelovalni pristop zagotavlja, da je zagotovljena celovita podpora, ki naslavlja edinstvene potrebe romskih študentov. Prav tako spodbuja skupnost prakse, kjer se izkušnje in vpogledi nenehno delijo in uporabljajo.

Prostovoljci projekta

Trenutno ASPIRE4R sodeluje z 32 prostovoljci iz Slovenije, Italije in Romunije ter več kot 10 romskimi študenti iz poklicnega izobraževanja.

Opolnomočenje je osrednja tema projekta. Model vzajemne podpore je zasnovan tako, da krepi tako romske udeležence kot prostovoljce, spodbuja občutek delovanja in samoučinkovitosti. Preko strukturirane podpore in mentorstva romski študenti pridobivajo samozavest, zaupanje v svoje sposobnosti, kar izboljšuje njihove možnosti za zaposlitev. Prostovoljci pa razvijajo dragocene veščine pri vodenju, komunikaciji in podpori, ki so prenosljive v njihove lastne kariere.

Preoblikovanje pripovedi o vključevanju Romov v poklicno izobraževanje je temeljni cilj projekta. Z ustvarjanjem okolja, ki spodbuja izobraževalne poti romskih študentov, projekt izziva obstoječe stereotipe in predsodke. Spodbuja vključujoč izobraževalni prostor, kjer lahko vsi študenti, ne glede na njihovo ozadje, uspevajo.

Vpliv tega projekta sega preko neposrednih koristi za romske študente in prostovoljce. Služi kot dokaz inovacij v poklicnem izobraževanju in kot vodnik za podobne iniciative. Naučene lekcije in najboljše prakse, razvite preko tega projekta, so združene v celovit priročnik. Ta priročnik lahko vpliva na druge organizacije, posvečene vključujočemu izobraževanju, zagotavlja jim načrt za implementacijo učinkovitih modelov vzajemne podpore.

Vključevanje romskih študentov v poklicno izobraževanje in usposabljanje preko modela vzajemne podpore vrstnikov je transformativen pristop, ki naslavlja tako izobraževalne kot zaposlitvene izzive. Z vzpodbujanjem aktivnega sodelovanja, deljenjem najboljših praks in krepitev udeležencev projekt ustvarja vključujoče in podporno izobraževalno okolje. Širši vpliv te iniciative je očiten v njenem potencialu, da služi kot model za druge vključujoče izobraževalne napore ter končno prispeva k socialnemu in ekonomskemu vključevanju romskih skupnosti. V tem trenutku partnerji projekta izvajajo pilotno testiranje v poklicnih šolah VET, za več posodobitev in koristnih virov obiščite našo spletno stran.

Agnieszka Natalia Mravinec

Vodja izobraževanja odraslih, raziskovalka in vodja mednarodnih projektov, zlasti Erasmus+ K2. Je tudi profesorica in prevajalka angleščine na Razvojnem in izobraževalnem centru v Novem mestu. Od leta 2011 je pridobila obsežne izkušnje v upravljanju EU projektov, zagotavljanju kakovosti in širjenju znanja ter mladinskega in izobraževalnega dela za odrasle.

Login (0)

Want to write a blog post ?

Não hesite em fazê-lo!
Clique no link abaixo e comece a publicar um novo artigo!

Discussões mais recentes

Profile picture for user n00aafyb.
Enid-teach Portugal
Community Hero (Gold Member).

Aprendizagem Ativa e Gamificada

Este é um espaço para os participantes do NOOC3 - Aprendizagem Ativa e Gamificada (implementado pelo projeto ENID- Teach) colocarem as suas ideias e debaterem os temas/recursos disponibilizadas pelo curso.
Também se pretende que seja um local para partilharem práticas inovadoras segundo as metodologias ativas e gamificadas.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais