European Commission logo
Логирај се Креирајте профил
Можете да изберете повеќе зборови со разделна запирка

ЕПАЛЕ - Електронска платформа за учење на возрасните во Европа

Blog

Újrakezdők útja Felnőttként: Rugalmas Tanulási Utak programban

”Pályázat az AL Agendat - készségfejlesztési jó gyakorlatok díjra"

Szerző: Riczánné Császár Tünde 

Vannak emberek, akiknek gyerekkorukban nem adatott meg a lehetőség, hogy befejezzék az általános iskolát. Ennek oka lehetett családi nehézség, betegség, szociális háttér, vagy egyszerűen az, hogy az iskola világa idegen volt számukra. Az idő múltával azonban sokan érzik úgy, hogy valamit pótolni szeretnének, fejlődni, dolgozni, példát mutatni – egyszerűen jobb életet élni. A felnőttkori tanulás nemcsak az elmaradt tudás bepótlásáról szól, hanem egy mély lelki és személyiségbeli fejlődési folyamatról is.

Az attitűd, amit magukkal hoznak

A felnőtt tanulók gyakran kétségekkel és félelemmel érkeznek. Sokan tartanak attól, hogy lemaradtak, hogy „öregek már ehhez”, vagy hogy „úgysem fog sikerülni”. Azonban bennük van egy olyan belső hajtóerő, amit a legtöbb fiatal tanulóban ritkábban látunk: a valódi motiváció. Nem kötelező számukra az iskola – ŐK döntöttek mellette.

Ez a döntés gyakran személyes jelentőséggel bír: van, aki gyermekeinek szeretne példát mutatni, más a munkavállalás reményében tanul, és akad olyan is, aki „csak” saját magának akar bizonyítani. Ez a belső motiváció rendkívül értékes, mert az igazi tanulás alapja mindig az akarat. A legnagyobb hajtó erő. 

Lelki háttér – újra felépíteni az önbizalmat

A legtöbben egy mélyen gyökerező kudarcélménnyel érkeznek. Gyerekként sokan megszégyenültek az iskolában, tanárok, osztálytársak, sőt néha a család részéről is. Az „én ehhez buta vagyok” mondat gyakran védelmi mechanizmus – megelőzi a szégyent.

Az első feladat tehát nem is a szorzótábla vagy az írás gyakorlása, hanem az önbizalom visszaépítése. Ehhez sok dicséret, bátorítás, és az első kis sikerélmények tudatos megerősítése szükséges. A tanulás öröme sokszor csak később jelentkezik, amikor a tanuló már nem fél attól, hogy hibázik.

Életvezetési tanácsadás

A felnőttkori kudarcok nagy százalékában a saját életvezetési problémák vezettek oda, hogy nem tud helyt állni se a munkájában, se a családjában, egymást érik a kudarcok. 

Az már pozitívum, ha felismeri, hogy a kudarc okai, esetleg visszavezethetőek az életvezetés területén szerzett hiányosságaira. A rugalmas tanulási utak felnőtt képzésében fontos, és elsődleges feladata a képzésbe kerülés után, hogy felmerjük, milyen szinten és hol tart, ezen készségeinek fejlődéseiben. Csak akkor tudunk tovább haladni, ha az alap problémákat kiküszöböljük. 

Az életvezetési készségek hiánya is vezethet személyes kudarcaihoz. Rugalmas tanulási utak egyik fontos feladat, ezen alap problémák megszüntetése, célirányosan segítve az életvezetési készségek elsajátításához, számos erre irányuló gyakorlati feladatokkal támogatva a képzésben részt vevő felnőtteket. Pl. Családi költségvetés készítése, önéletrajz megírása, állásinterjún való viselkedés, megjelenés tanácsadása, hivatalos helyen történő kommunikáció, szituációs gyakorlatokon keresztül, társas kapcsolatokban jelentkező problémák megoldása. Ezek lehetnek dráma foglalkozások tartása, külső szakemberek bevonása, vendég előadók meghallgatása (pszichológia, gyógypedagógia, HR szakember segítsége) 

Ezzel párhuzamosan kell, hogy megtörténjen a különböző kompetencia területek fejlesztése. Ezek közül néhányat szeretnék kiemelni.

Kompetenciafejlesztés – mi az, amit tanítani kell?

A felnőtt tanulóknál elsősorban az alapkompetenciák megerősítésére van szükség:

  1. Szövegértés és szövegalkotás

  2. Alap matematikai műveletek

  3. Kommunikációs készségek

  4. Digitális kompetencia

  5. Énkép, önismeret, személyiség fejlesztés

A tanár szerepe – nemcsak tanító, hanem kísérő is

A felnőtt tanulók tanárai nemcsak tudásközvetítők. Ők mentorok, példaképek, bizalmasok. Fontos, hogy a tanár képes legyen empatikusan, türelemmel viszonyulni minden tanulóhoz, figyelembe véve azok élethelyzetét, terheit, és személyiségét. Egyénre szabott feladatokkal készülni.

Egy jó tanár észreveszi a legapróbb fejlődést is, és meg is nevezi azt: „Látom, sokkal folyékonyabban olvastál, mint múlt héten.” A személyes visszajelzések megerősítik a tanulót abban, hogy érdemes folytatni. A bizalom, amit a tanár kialakít, sokszor a tanulás sikerének kulcsa. Felnőtteket is, ugyan úgy dicsérni kell, mint a diákokat, fontos a visszajelzés. 

Zárás

Az, aki felnőttként dönt úgy, hogy iskolapadba ül, már önmagában bátor ember. Az újrakezdés sosem könnyű, különösen akkor, ha az élet már sokféle akadályt állított. A tanulás azonban nemcsak a tudás bővítéséről szól: ez egy belső utazás, amely során az ember visszatalál saját erejéhez, önbizalmához, és új lehetőségeket teremt magának. A pedagógus, mentor feladata ebben a folyamatban nem csupán az oktatás, hanem a bátorítás, a támogatás és az emberi kapcsolat megteremtése.

Ha ezek a problémák elhárulnak, sokkal, nagyobb eséllyel vesznek részt ezek a felnőttek szakmai képzésben, újabb és újabb szakmák elsajátításával gazdagítva saját tudástárukat.

A felnőttképzés nem csupán egy második esély – sokaknak ez az első igazi esély arra, hogy kibontakozhassanak.

 „Soha nem késő azzá válni, aki lehettél volna” - Georga Eliot

Ez az idézet emlékeztessen mindenkit arra, hogy a tanulás bármely életkorban értékes, és mindig van lehetőség a fejlődésre. 

Likeme (5)