Význam mentoringu pro mladé ukrajinské migranty
Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) a Technická univerzita v Košiciach (TUKE) před necelými 2 lety spojily své síly a podaly projektovou žádost reagující na tehdejší vývoj migračních událostí v důsledku válečné agrese Ruské federace na území Ukrajiny.
V obou univerzitních městech (v Plzni a Košicích) byla na začátku a v průběhu roku 2022 situace velmi náročná. Cílem pomoci bylo co nejefektivněji zvládnout náročnou situaci spojenou s válečným konfliktem, nabídnout adekvátní pomoc stávajícím ukrajinským studujícím a mladým lidem (žákům středních škol a případným budoucím uchazečům a studujícím), kteří zde již byli a studovali nebo do České a Slovenské republiky v rámci první migrační vlny přicházeli. Stávající studující obou zúčastněných vysokých škol řešili problémy související především s podporou svých blízkých na Ukrajině, s pomocí se stěhováním do bezpečí až např. po ztrátové situace.
S pomocí studujících z obou univerzit a místních komunit jsme přispěli k rozvoji dovedností a vytváření udržitelného bezpečného a inkluzivního prostředí ve vysokoškolském vzdělávání. Celkově lze říci, že mentoring studujících založený na principu studující-studujícím výrazně přispívá k celkovému úspěchu a pohodlí nováčků tím, že poskytuje podporu a navigaci při jejich akademickém, profesním a osobním rozvoji. Mentory mladých uprchlíků se na obou vysokých školách stali jak čestí studující, tak i Ukrajinci, kteří byly do studia zapsáni již před začátkem válečného konfliktu. Všichni mentoři prošli obecným e-learnigovým kurzem doplněným o psychologické semináře zaměřené především na komunikaci, krizovou intervenci, sociální poradenství apod.
On-line část kurzu je volně dostupná na vzdělávacím portálu Západočeské univerzity v Plzni:
moodle.zcu.cz - kurz číslo 06-S001 Mentoring