European Commission logo
Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Elektronska platforma za obrazovanje odraslih u Evropi

Blog

Obrazovanje odraslih i Obrazovanje 2030

'Osigurajte inkluzivno i ravnopravno kvalitetno obrazovanje i promovišite mogućnosti za cjeloživotno učenje za sve.'

Profile picture for user Milos Trivic MNE.
Milos Trivic

Međunarodna zajednica kroz napore političkog razvoja identifikovala je obrazovanje i  učenje odraslih, uključujući pismenost odraslih, kao osnov za postizanje održivog razvoja, uključujući iskorjenjivanje siromaštva, uključiv i održiv ekonomski rast, borbu protiv   nejednakosti i jačanje socijalne uključenosti.

Te su obveze za poboljšanje pristupa obrazovanju odraslih posebno važne s obzirom na to da je to uopšteno najniže finansirani nivo obrazovanja: malo zemalja troši preporučenih 3%  svog nacionalnog budžeta za obrazovanje na programe opismenjavanja i obrazovanja odraslih  (UNESCO [2016] Čitajući prošlost: Pisanje budućnosti). Ohrabrujuće je da je u trećem Globalnom izvještaju o učenju i obrazovanju odraslih (2016.) 57% od 130 zemalja obuhvaćenih uzorkom izjavilo da planira povećati finansiranje obrazovanja i učenja odraslih u budućnosti.

Samostalni cilj Agende za održivi razvoj ('Agenda') za obrazovanje (SDG4) glasi:  'Osigurajte inkluzivno i ravnopravno kvalitetno obrazovanje i promovišite mogućnosti za  cjeloživotno učenje za sve.' Kao dio ovog cilja uvršteni su brojni ciljevi i pokazatelji  koji se odnose na obrazovanje odraslih, uključujući: tehničko i stručno obrazovanje (TVET),  neformalno obrazovanje i pismenost odraslih i visoko obrazovanje. Međutim, iako se cilj odnosi na „cjeloživotno učenje“, ne postoje ciljevi ili pokazatelji za ovaj važan koncept, koji razrjeđuju ambicioznu i sveobuhvatnu prirodu cilja.

Tehničko i stručno obrazovanje ima istaknuto mjesto u Agendi, i kao cilj SDG4 i SDG8 na pristojnom radu. Ovaj “crossover” ima smisla jer TVET osnažuje pojedince sa znanjem i vještinama da osiguraju dostojanstven rad i time igra ulogu u smanjenju nejednakosti i iskorjenjivanju siromaštva. Ta se povezanost ogleda i u zakonu o ljudskim pravima, gdje se TVET smatra i dijelom prava na obrazovanje i prava na rad.

Ciljevi na TVET-u odražavaju važnost principa nediskriminacije ljudskih prava kroz naglasak na jednakom pristupu polova i potrebu za razdvojenim podacima za sve pokazatelje koji prate napredak za svaki od ciljeva. To je zato što TVET sistemi mogu biti diskriminišući. Prema UNESCO-u, oni su 'često rodno pristrasni, što utiče na odabir, pristup i učestvovanje u određenim programima učenja ili zanimanjima i za muškarce i za žene. Zauzvrat, ova rodna podjela rada doprinosi nastavljanju rodnih nejednakosti na poslu i u društvu u cjelini.'

Obrazovanje je takođe ključno za postizanje drugih ciljeva u okviru Agende za održivi razvoj do 2030. godine, uključujući:

  • Cilj 3.7. O univerzalnom pristupu uslugama zaštite seksualnog i reproduktivnog zdravlja, uključujući planiranje porodice, informacije i obrazovanje
  • Cilj 5.6. O univerzalnom pristupu seksualnom i reproduktivnom zdravlju i reproduktivnim pravima, pokazatelj za koji se pita o broju zemalja sa zakonima i propisima koji ženama u dobi od 15 do 49 godina garantuju pristup seksualnoj i reproduktivnoj zdravstvenoj zaštiti, informacijama i obrazovanje
  • Cilj 12.8 zahtijeva da ljudi svuda imaju relevantne informacije i svijest o održivom razvoju i načinu života u skladu s prirodom.

Pokazatelj za koji je: Obim do kojeg su (i) obrazovanje o globalnom državljanstvu i (ii) obrazovanje za održivi razvoj (uključujući obrazovanje o klimatskim promjenama) integrisane u:

    • o nacionalne obrazovne politike;
    • o nastavni programi;
    • o obrazovanje nastavnika; i
    • o ocjenjivanje učenika
    •  
  • Cilj 13.3 kojim se želi poboljšati obrazovanje, podizanje svijesti i ljudski i institucionalni kapaciteti za ublažavanje klimatskih promjena, prilagođavanje, smanjenje uticaja i rano upozoravanje, i njegov pokazatelj: Broj zemalja koje su integrisale ublažavanje, prilagođavanje, smanjenje uticaja i rano ranjavanje upozorenje na primarni, sekundarni i tercijarni kurikulum.

 

Login (0)

Prijavite se ili Registrujte da biste postavljali komentare.