European Commission logo
Búa til notendanafn
Hægt er að velja fleiri leitarorð með því að nota kommu á milli orða

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Blog

Blog

Zespołowość, czyli wspólna energia

Profile picture for user Katarzyna Liwak-Rybak.
Katarzyna Liwak-Rybak

Umiejętność pracy w grupie i z grupą staje się coraz częściej najbardziej cenioną kompetencją. Dlaczego? Z prostej przyczyny – grupa może więcej niż pojedyncza, nawet najbardziej doświadczona osoba. Ale czy zawsze tak jest? Kiedy możemy wspólnie osiągać niezwykłe wyniki? Czy wystarczy zebrać grupę ludzi i już mamy sukces? Nie, współpraca grupowa to czasochłonny i trudny proces. Ale jeśli się powiedzie, to wszystko jest możliwe!

    

Members-42919_1280_1_0

     

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, niż zebrać grupę ludzi, rozdać zadania i je wykonać. Wówczas nie trzeba o wszystkim pamiętać, a odpowiedzialność rozkłada się na kilka osób. Sytuacja idealna. Niestety budowanie zespołów, które potrafią współpracować, nie jest ławte z kilku powodów. Zacznijmy od tego, że zbudowanie zespołu od podstaw – dobranie jego członków z pomysłem na role, jakich potrzebujemy – to luksusowa sytuacja, na którą nie zawsze możemy sobie pozwolić. Często po prostu dostajemy zespół i zaczynamy z nim pracować. Przy czym zespół nie jest gotowym do wykorzystania narzędziem, ale raczej żywym organizmem, który potrzebuje pokarmu, schronienia, troski, uważności, który się zmienia, dojrzewa, a czasem przestaje istnieć. Trzeba być stale uważnym na potrzeby zespołu, różnorodność motywacji, cele. Zespół stale jest w procesie – nie zawsze widocznym gołym okiem, ale jego zaniedbanie z pewnością doprowadzi do rozpadu zespołu. Praca z zespołem i w zespole wymaga dużej uwagi, wytężonej pracy, cierpliwości i pokory. Ale jest też najlepszym doświadczeniem zawodowym, jakiego można doświadczyć. Sukces osiągnięty i celebrowany z zespołem smakuje najlepiej.

    

Po czym poznamy, że zespół dobrze funkcjonuje?

  • Zna i rozumie cele i zadania, nad których osiągnięciem pracuje.
  • Utrzymuje równowagę pomiędzy realizacją celów zespołu a indywidualnymi potrzebami członków.
  • Potrafi podejmować decyzje i je realizować.
  • Wprowadza podział odpowiedzialności w myśl zasady, że każdy członek zespołu jest równie istotny dla osiągnięcia celu.
  • Wykazuje się elastycznością podczas realizacji zadań.
  • Wszyscy jego członkowie uznają, że współdziałanie jest najefektywniejszym sposobem na osiągnięcie celów.
  • Członkowie zespołu komunikują się ze sobą, rozumieją się i mają do siebie zaufanie.
  • Członkowie zespołu potrafią modyfikować swoje działania, aby szukać rozwiązań problemów.

 

Członkowie dobrze działającego zespołu nie rywalizują ze sobą, tylko generują wspólną energię. Za jej utrzymanie wzajemnie przed sobą odpowiadają.

Patrick Lencioni opisujący pięć dysfunkcji pracy zespołowej tak zaczyna swoją książkę: „To nie finanse ani strategia, ani technologia, ale właśnie praca zespołowa jest decydującym czynnikiem przewagi konkurencyjnej – zarówno dlatego, że jest tak potężna i wszechmocna, jak i dlatego, że występuje tak rzadko”[1].


[1] P. Lencioni, Pięć dysfunkcji pracy zespołowej, Warszawa 2011, s. 11.


Login (2)

Athugasemdir

Artykuł dotyczy bardziej osób dorosłych jednak chciałabym odnieść się również do młodszych. Współpraca to cecha, która powinna być kształtowana u człowieka od najmłodszych lat. Uważam, że w przedszkolach i szkołach nauczyciele nie powinni o tym zapominać. Dzieci muszą umieć działać wspólnie, gdyż przyda im się to w życiu codziennym. Prace zespołowe uczą odpowiedzialności z siebie, swoje czyny, ale także za drugiego człowieka.
Login (0)

Users have already commented on this article

Login or Sign up to join the conversation.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Nýjustu umræður

Profile picture for user EPALE Moderator.
EPALE Editor

Virk samfélagsleg þátttaka á efri árum og nám þvert á kynslóðir

Þegar litið er til lýðfræðilegra breytinga (demographic change) í Evrópu kemur í ljós að hlutfall eldra fólks í öllum Evrópusambandslöndunum er hátt og fer hækkandi. Þess vegna er afar áríðandi að boðið sé upp á hágæða námsefni, sem sniðið er að þörfum eldra fólks og að fólkið sjálft sé haft með í stefnumótun í símenntun og virkri þátttöku í samfélaginu. 

Meira

Latest News

Butterfly pictured - EPALE community stories.
Fréttir

Samfélagssögur EPALE 2024

Ert þú með sögu til að segja? Hvernig hefur fullorðinsfræðsla breytt þínu lífi? Samfélagssögur EPALE...

TreeImage.
Jóhann Páll Ástvaldsson

Væntanlegir viðburðir