VIII FED - WARSZTATY EPALE
14.11.2023
Czy prosty język może uzdrowić komunikację?
Idea prostego języka (plain language) zatacza w Polsce coraz szersze kręgi. Dostrzegamy i doceniamy jej obecność w urzędach, bankach czy placówkach medycznych, które komunikują się z nami w przyjaźniejszy, łatwiejszy w odbiorze sposób. Na warsztatach zastanowimy się nad fenomenem prostego języka, powiemy co nieco o jego rozwoju, a także zainspirujemy się ciekawymi przykładami jego użycia. Poznamy też oczywiście główne zasady prostego języka i spróbujemy zastosować je w praktyce. Na konkretnych przykładach pokażemy, jak pracować z tekstem, aby stał się on bardziej komunikatywny. Przekonamy się wspólnie, czy prosty język faktycznie może stać się receptą na dobrą komunikację.
dr Magdalena Wanot-Miśtura
Absolwentka SGH i UW. Językoznawca, adiunkt w Instytucie Języka Polskiego UW, wykładowca akademicki. Autorka prac ze słowotwórstwa oraz stylistyki, poprawności języka i językowej redakcji tekstów w teorii i praktyce; współtworzyła m.in. Encyklopedię prostego języka PZU. Od 2016 roku prezes zarządu Fundacji Języka Polskiego, w której szkoli, wykłada i popularyzuje wiedzę o języku. Współpracuje z instytucjami, urzędami i firmami w zakresie upraszczania komunikacji oraz kultury języka.
Game design w edukacji dorosłych
Jak czerpać z game designu w obszarze edukacji dorosłych? Czy gier należy się bać?
Jak zaprojektować grę i po co nam ona w edukacji dorosłych?
Wokół gier narosło wiele mitów: z jednej strony gry cyfrowe kojarzą się z bezmyślną rozrywką, z drugiej zaś – na festiwale planszówek przychodzą tłumy. W gry grają dzieci i młodzież, a z bycia profesjonalnym graczem można nawet uczynić karierę. Dziś wyłania się obraz zupełnie nowego świata, w którym my, edukatorzy i edukatorki osób dorosłych, możemy stworzyć ciekawe i innowacyjne narzędzia edukacyjne.
Gry w edukacji można wykorzystywać na wiele sposobów. Podczas warsztatu zaprezentujemy technikę edumodding, czyli tworzenie gier edukacyjnych oraz nauczanie przez projektowanie. Zgłębimy zagadnienia funkcji i formy tworzonych przez nas projektów growych i wskażemy techniki projektowania, które mogą być przydatne nawet dla laików.
Poruszymy też temat gier pozarozrywkowych, na przykład takich, dzięki którym można kształtować kompetencje społeczne i świadomość odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie. Takie projekty mogą służyć również wspieraniu empatii poznawczej czy procesowania kolektywnego w danej grupie. Chcemy zainspirować do tworzenia projektów edukacyjnych i uwrażliwiających opartych na rozwiązaniach growych.
Warsztat poprowadzą: Piotr Milewski – doświadczony projektant gier oraz Marta Tymińska – równie doświadczona badaczka tematu. Zapraszamy!
Piotr Milewski
Twórca gier oraz wykładowca akademicki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Autor ponad 200 larpów (ang. live action role-playing), gier planszowych i karcianych. Ze student(k)ami dzielił się wiedzą w zakresie takich przedmiotów jak np. „Projektowanie gier planszowych i karcianych”, „Projektowanie gier miejskich i ARG”, „Zarządzanie projektami informatycznymi”, „Grywalizacja”, „Grafika komputerowa i techniki multimedialne”. Na stałe współpracuje z firmami Sirius Game Studio oraz Klabater SA. Jest współautorem i autorem licznych publikacji o tematyce związanej z grami, w tym pierwszego polskiego podręcznika akademickiego do nauki projektowania gier Gamebook.
dr Marta Tymińska
Z wykształcenia psycholożka i kulturoznawczyni. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim na stanowisku adiunkta. W swojej pracy naukowej skupia się przede wszystkim na grach cyfrowych i ich kulturotwórczej roli. Pracę doktorską poświęciła relacji gracz –awatar. Organizatorka wydarzeń poświęconych popkulturze (np. Pasja Minicon w Gdyni https://pasjaminicon.pl/), animatorka kultury lokalnej, okazjonalna przewodniczka po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet, członkini Stowarzyszenia Arteria oraz aktywistka równościowa. Niedawno napisała z Piotrem Milewskim podręcznik i zeszyt ćwiczeń do projektowania gier Gamebook Theoria (https://popojutrze2.pl/gamebook/).
Organizacja wydarzeń dla G/głuchych
Na warsztacie dowiesz się, o czym pamiętać podczas organizacji wydarzeń dla osób G/głuchych. Poznasz też specyfikę środowiska Głuchych, najważniejsze informacje dotyczące języków migowych i Kultury Głuchych, zasady współpracy z tłumaczkami/tłumaczami polskiego języka migowego (PJM) oraz dobre praktyki.
W trakcie spotkania:
- Porozmawiamy o postrzeganiu osób G/głuchych jako osób z niepełnosprawnościami oraz jako mniejszości kulturowo-językowej.
- Dowiesz się, jak zachować się w kontakcie z osobą G/głuchą oraz przy współpracy z tłumaczką/tłumaczem PJM.
- Wypracujemy reguły dobrej współpracy z G/głuchymi, jako potencjalną grupą uczestniczącą w wydarzeniach i warsztatach.
- Nauczysz się podstawowych zwrotów w PJM.
- Poznasz inspirujące praktyki i projekty z Polski.
- Będziesz mieć możliwość skonsultowania swojego pomysłu na wydarzenie dostępne dla G/głuchych.
Dominika Knap
Animatorka kultury i filolożka polskiego języka migowego, której pasją i pracą jest cyrk. Popularyzatorka wiedzy o pedagogice cyrku oraz trenerka prowadząca wiele szkoleń i kursów z tej dziedziny. Prowadzi warsztaty dla wszystkich grup wiekowych oraz osób z niepełnosprawnościami. Współpracowała z Urzędem Miasta Lublin, Zakładem Karny w Chełmie, Centrum Kultury w Lublinie oraz Lubelską Szkołą Realną. Współtwórczyni licznych wydarzeń branżowych, m.in. Kursor Cyrkowy w Warszawie czy CYRKx podczas Carnavalu Sztukmistrzów. Autorka materiałów edukacyjnych „Karty cyrkowych opowieści” oraz laureatka projektów stypendialnych – Cyrk da się zamigać!, Inspirator, CyrkON. Inicjatorka projektu „Lublin miga”, podczas którego tworzy przestrzeń do rozwoju osób G/głuchych oraz integracji pomiędzy słyszącymi i głuchymi. Współzałożycielka i członkini lubelskiej Fundacji Inside Out i Fundacji Sieć Pedagogiki Cyrku. Działaczka w Polskim Forum Młodego Cyrku. Laureatka nagrody Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne 2022 w kategorii Animacja Kultury. Prywatnie miłośniczka jazdy na rowerze i wędrówek po górach.
15.11.2023
Sami sobie? Edukacja dorosłych do krytycznego myślenia
Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i rosnącą świadomością problemu dezinformacji coraz więcej ekspertów i instytucji zwraca uwagę na niebagatelną rolę edukacji medialnej. Zarówno w Polsce, jak i za granicą, powstają inicjatywy, dzięki którym kolejne grupy odbiorców zdobywają wiedzę na temat fake newsów i rozwijają kompetencję weryfikowania informacji. Wśród adresatów projektów przeważają jednak uczniowie, do których najłatwiej dotrzeć z ofertą edukacyjną, a także seniorzy określani mianem „cyfrowych debiutantów”. Czy w tej przestrzeni jest miejsce dla osób dorosłych, aktywnych zawodowo? Jaka jest specyfika pracy z taką grupą? W trakcie warsztatu wypracujemy listę rekomendacji dotyczących uczenia dorosłych w zakresie krytycznego myślenia i edukacji medialnej.
Patryk Zakrzewski
Członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, koordynator Akademii Fact-checkingu, ekspert w zakresie edukacji medialnej. Od blisko sześciu lat prowadzi zajęcia na temat fake newsów i weryfikowania informacji adresowanych do uczniów, nauczycieli i edukatorów, seniorów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu. Współpracuje m.in. z Fundacją TechSoup, Fundacją Szkoła z Klasą oraz Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Należy do Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej.
Jak wspierać rozwój zatrudnialności przez całe życie? Praktyczne narzędzia
Zatrudnialność to zespół cech, wiedzy i umiejętności, które pozwalają znaleźć zatrudnienie, a następnie odnosić sukcesy w długoterminowej karierze zawodowej.
Na warsztacie przyjrzymy się czterem wymiarom zatrudnialności w zakresie indywidualnych kompetencji i kluczowych umiejętności transferowalnych, takich jak:
- odporność psychiczna
- umiejętność radzenia sobie z problemami
- motywacja i czynniki motywujące
- umiejętności interpersonalne.
Dla każdej z tych kategorii zaproponuję konkretne, gotowe do zastosowania narzędzia. Przyjrzymy się także zatrudnialności jako postawie i zastanowimy, jaka jest rola edukatora dorosłych w inspirowaniu do jej rozwijania.
Warsztat kieruję do wszystkich wspierających (młodych) dorosłych w poszukiwaniu pracy, a zwłaszcza: doradców zawodowych, pracowników urzędów pracy, przedstawicieli biur karier, coachów, tutorów, nauczycieli szkół dla dorosłych, pracowników HR.
Barbara Habrych
Trenerka biznesu i edukacji, ekspertka HR i rynku pracy. Specjalistka z doświadczeniem w projektowaniu i wdrażaniu procesów HR. Autorka programów rozwojowych dla pracowników i menedżerów opartych na modelach efektywności biznesowej. Współautorka eksperckiego podręcznika HRM. Certyfikowana tutorka i trenerka tutorów. Doradczyni zawodowa z talentem do odkrywania talentów. Absolwentka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na kierunku pedagogika (specjalności: pedagogika rodzinna, psychologia społeczna w edukacji) oraz podyplomowych studiów na kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Ambasadorka EPALE.
Jak edukować o zmianach klimatu?
Edukacja klimatyczna nabiera coraz większego znaczenia w obliczu zachodzących zmian środowiskowych. Potrzebujemy rzetelnej wiedzy i odpowiednich kompetencji w tym zakresie.
Jak podnosić świadomość dotyczącą zmian klimatu? Gdzie szukać informacji na ten temat? Na jakich kluczowych przekazach się skupić, gdy na edukację mamy mało czasu? Jak przekazywać wiedzę o kryzysie ekologicznym i jak motywować do działania? Czy należy obawiać się trudnych informacji…?
Na warsztatach podzielę się doświadczeniem z mojej czteroletniej praktyki edukatorki klimatycznej w Polsce i Francji. Opowiem o narzędziach, jakie wykorzystuję w pracy edukacyjnej z dorosłymi. Zapraszam.
Katarzyna Udrycka
Popularyzatorka wiedzy o klimacie i bioróżnorodności. Moderatorka, trenerka, instruktorka, koordynatorka warsztatów „Mozaika Klimatyczna” (Climate Fresk) w Polsce. Ekspertka programu Climate Leadership Centrum UNEP/Grid-Warszawa. Wykładowczyni wizytująca Akademii L. Koźmińskiego, Collegium Civitas i Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Autorka artykułów na tematy ekologiczne (m.in. w magazynie „Pismo”). Działaczka organizacji chroniących ptaki, np. Fundacji Szklane Pułapki. Absolwentka Akademii Nauki o Klimacie. Pracuje w Polsce i Francji.
REJESTRACJA
Szczegółowy program oraz rejestracja dostępne są pod adresem: https://viiifed.pl