European Commission logo
Luo käyttäjätili
Valitse useampi sana erotinpilkun avulla

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

News

Uutinen

Innowatorzy i edukatorzy w bibliotekach - część 2 Model biblioteki WIK (wielokulturowy, innowacyjny i kreatywny)

Drugim w kolejności „produktem” projektu „Daily innovators and daily educators in the libraries” (Erasmus+/Partnerstwa strategiczne/Edukacja dorosłych), a zarazem jego osią koncepcyjną i przygotowaniem do myślenia strategicznego o bibliotece jako o miejscu edukacji osób dorosłych jest model biblioteki MIC, czy też po polsku WIK – wielokulturowej, innowacyjnej i kreatywnej.

Jeśli porównamy materiały stworzone podczas realizacji projektu do ścieżek, dróg, linii kolejowych czy autostrad, to Model będzie węzłem komunikacyjnym, w którym wszystkie one się krzyżują, łączą, wzajemnie na siebie oddziałują. Lektura Modelu umożliwia dostrzeżenie związków pomiędzy pojedynczymi działaniami czy rozwiązaniami a wyzwaniami, które stoją obecnie przed społecznościami. W Modelu MIC biblioteka traktowana jest jako przestrzeń społecznie istotnych oddziaływań, które są niezbędnym elementem motywowania osób dorosłych do uczenia się. Oznacza to, że planowanie rozwoju w oparciu o Model MIC, ma służyć rozwijaniu wspólnot lokalnych w szczególności w aspektach związanych z włączaniem społecznym (inkluzją) i integracją społeczności lokalnej.

Planowanie rozwoju biblioteki w oparciu o Model MIC odbywa się w trzech obszarach działań. Obszary działań biblioteki w Modelu MIC to: wielokulturowość, innowacje społeczne i kreatywność. Biblioteka rozwijająca się w oparciu o Model MIC ma w założeniu rozwijać się w każdym z tych obszarów, niemniej rozwój ten może następować z różną intensywnością w każdym z nich. Model służy także ustaleniu priorytetów i strategii rozwojowych w zakresie poszczególnych obszarów.

Fundamentem rozwoju biblioteki, na każdym z jego etapów, w Modelu MIC, są wartości. Model wskazuje dziewięć kluczowych wartości,  wyróżnia także cztery fazy funkcjonowania grup w społeczności lokalnej. Fazę negacji, fazę obrony, fazę akceptacji i fazę integracji. Celem działań biblioteki w Modelu MIC jest osiągnięcie i utrzymanie fazy integracji określonej grupy/grup w społeczności lokalnej. Opisane w Modelu „małe kroki” i „modelowe praktyki”, odnoszące się do poszczególnych obszarów i wartości mogą stanowić inspirację do konkretnych działań lub całych strategii rozwojowych realizowanych przez biblioteki i ich otoczenie.

Model uzupełniają materiały edukacyjne, które opracowane dla bibliotekarzy, ale i dla innych osób zajmujących się działalnością edukacyjną, mają ich przygotować do pracy z ludźmi znajdującymi się w różnych, niejednokrotnie trudnych sytuacjach życiowych.

Podręcznik, który w ten sposób powstał został napisany niejako na zamówienie bibliotekarzy - bo w odpowiedzi na wyrażane przez nich życzenia, w odniesieniu do bieżących potrzeb w kontaktach z użytkownikami. Podczas gdy model MIC/WIK kreuje podstawy do rozwoju biblioteki jako instytucji tworzącej wspierające środowisko edukacyjne, materiały – przeznaczone do indywidualnego bądź zespołowego użytku, dają szansę na wypracowanie specyficznych kompetencji i umiejętności, niezbędnych w pracy lokalnego edukatora.

Zarówno model, materiały edukacyjne, jak i przykłady konkretnych działań inspirujących i motywujących do podjęcia aktywności edukacyjnej można znaleźć na blogu projektu:

https://bibliotekawik.blogspot.com/

Zobacz także:

Innowatorzy i edukatorzy w bibliotekach - część 1 "Learning experiments in the libraries"

Login (0)

Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy julkaistaksesi kommentteja.

Haluatko kirjoittaa artikkelin?

Älä epäröi!

Klikkaa alla olevaa linkkiä ja aloita uuden artikkelin julkaisu!

Viimeisimmät keskustelut

Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tekoäly nyky-yhteiskunnassa

Tule mukaan pohtimaan ja keskustelemaan tekoälyn roolista nyky-yhteiskunnassa ja miettimään keinoja, joilla sitä voidaan oppia käyttämään parhaalla mahdollisella tavalla.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Kestävä kehitys osana aikuiskoulutusta

Tule mukaan pohtimaan, miten ilmastonmuutosta ja ympäristöön kohdistuvia haasteita voidaan käsitellä osana kestävän kehityksen taitoja.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tule mukaan keskustelemaan perustaidoista!

Tutustu, millainen rooli perustaidoilla on Euroopan osaamisohjelman ”Pact for Skills” -aloitteessa.

Lisää

Latest News

Taloja Romaniassa.
Blogi

Katse kirkon sisältä ulospäin!

Kalajoen Kristillisen Opiston Erasmus+ -hankkeessa kehitetään maahanmuuttajien ja muiden...

TreeImage.
EPALE NSS Suomi
Community Collaborator (Silver Member).