European Commission logo
Luo käyttäjätili
Valitse useampi sana erotinpilkun avulla

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Blog

Blogi

Wartości edukacyjne kursu na Malcie

Jako członek Instytutu Tolerancji w Łodzi mogłam pojechać i uczestniczyć w intensywnym kursie języka angielskiego w Maltalingua School na Malcie.

TreeImage.
Maria Goldstein

ok. 3 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!

autorka: Olga Wojciechowska-Kozłowska


Zdobywanie kompetencji językowych wpływa na rozwój osobisty, rozwój międzykulturowy czy zdobywanie lepszych możliwości na rynku pracy. Uczenie się języków przez cale życie zapewnia lepszą integrację społeczną. Możliwość uczestnictwa w kursie językowym pozwala również lepiej zrozumieć kulturę, tradycje, wartości czy zachowania innych nacji.

Zajęcia na kursie językowym na Malcie odbywały się w systemie dualnym. Lektor realizował program dostosowany do odpowiedniego poziomu zaawansowania grupy. Realizując zagadnienia gramatyczne i leksykalne, tworzył  podwalinę do konwersacji. Native speaker odpowiadał za część konwersacyjną, pobudzał nas kursantów do mówienia oraz poprawiał błędy w naszej wymowie. Dzięki zrównoważonemu podziałowi materiału proponowanego przez wykładowcę mogliśmy rozwijając umiejętności komunikacyjne, przełamywać bariery w mówieniu. Jednocześnie mieliśmy okazję, by w praktyce wykorzystywać wiedzę z zakresu gramatyki, posługując się pełnymi zdaniami, czasem dla mnie bardzo trudnymi. Miałam okazję rozwijać słownictwo angielskie, czytając trudne pod względem leksykalnym teksty oraz dążyć do swobodnej komunikacji i posługiwania się językiem bogatym w skomplikowane słowa i zwroty idiomatyczne. Nasi wykładowcy kierowali panelem dyskusyjnym grupy.

Grupa uczestników kursu pozuje do zdjęcia z certyfikatami ukończenia szkolenia w dłoni.

Zdjęcie z archiwum autorki

Słuchacze kursu mieli również okazję trenować mówienie w języku angielskim na zajęciach praktycznych, które odbywały się poza szkołą, podczas wycieczek do najpiękniejszych miejsc na Malcie. Mieli możliwość udziału (odpłatnie) każdego dnia, w takiej czy innej wycieczce, która była świetnie zorganizowana. Mieliśmy wtedy okazję trenować umiejętności językowe w konkretnych sytuacjach bez czujnego oka native speakera (edukacja nieformalna).

Kurs języka angielskiego, poznawanie nowych odmiennych kulturowo metod i form pracy pozwolił mi na dostrzeżenie sposobu pracy zespołowej w innym ujęciu. Dzięki udziałowi w nim znajdę również pomysły na przeniesienie metod pracy z innych krajów na grunt organizacji, w których działam, pracując z dorosłymi oraz młodzieżą.

W Maltalingua School połączono nowoczesne  metody edukacyjne z zajęciami prowadzonymi przez wykwalifikowanych i doświadczonych lektorów. Natomiast różnorodność doświadczeń, zasobów osobistych poszczególnych uczestników kursu pozwoliło w bezpieczny, nieinwazyjny sposób na odkrywanie obszarów skutecznej komunikacji. Wzajemna pomoc i współpraca również przełożyły się na lepsze zrozumienie i pokorę osobistą osób, które mierzyły się z trudnościami mówienia na co dzień w języku angielskim.

Mieliśmy też okazję do podzielenia się własnymi przemyśleniami, refleksjami dotyczącymi obszarów kultury, zdrowia, nauki w poszczególnych krajach, z których pochodzimy (Japonia, Korea, Turcja, Włochy, Peru, Słowacja). Na dziesięć osób, które były uczestnikami kursu osiem pracuje na co dzień z dorosłymi oraz młodzieżą. Poza wiedzą, którą edukatorzy i terapeuci muszą uzupełniać, mają świadomość potrzeby wymiany doświadczeń, sposobów pracy, stosowania różnorodnych rozwiązań praktycznych w pracy dydaktycznej, edukacyjnej, wychowawczej. Skuteczna komunikacja w języku angielskim pozwala na taką wymianę pozwala  wyrażać własne myśli, uczucia. Proces grupowy toczył się swoim torem pod fachowym i czujnym okiem lektorów. My zaś uczyliśmy się cierpliwości i pokory, umiejętności słuchania, które są niezbędne w powstawaniu zasobów osobistych nie tylko kompetencji językowych, ale również tych społecznych oraz interpersonalnych.

Proces grupowy stymulowany przez prowadzących przełożył się na moje dobre samopoczucie i wiarę, że jestem w stanie nadać sens potrzebie rozwijania kompetencji pozyskanych dzięki udziałowi w programie Erasmus+. Bardzo się cieszę, że miałam okazję zmierzyć się ze swoim połamanym angielskim” okraszonym mega wielką porcją witaminy D, maltańskiego słońca, pięknych krajobrazów, przyrody i multikultury. Dziękuję!  

Login (1)

Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy julkaistaksesi kommentteja.

Want to write a blog post ?

Älä epäröi tehdä niin!
Napsauta alla olevaa linkkiä ja aloita uuden artikkelin julkaiseminen!

Viimeisimmät keskustelut

Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tekoäly nyky-yhteiskunnassa

Tule mukaan pohtimaan ja keskustelemaan tekoälyn roolista nyky-yhteiskunnassa ja miettimään keinoja, joilla sitä voidaan oppia käyttämään parhaalla mahdollisella tavalla.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Kestävä kehitys osana aikuiskoulutusta

Tule mukaan pohtimaan, miten ilmastonmuutosta ja ympäristöön kohdistuvia haasteita voidaan käsitellä osana kestävän kehityksen taitoja.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tule mukaan keskustelemaan perustaidoista!

Tutustu, millainen rooli perustaidoilla on Euroopan osaamisohjelman ”Pact for Skills” -aloitteessa.

Lisää

Latest News