European Commission logo
Luo käyttäjätili
Valitse useampi sana erotinpilkun avulla

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Blog

Blogi

Čím oslavíte Mezinárodní den gramotnosti?

Profile picture for user npavebar.
Barbora Pavelková

Čím oslavíte Mezinárodní den gramotnosti?

Miroslava Dvořáková

 

Možná nevíte, že datum 8. září vyhlásilo UNESCO jako International Literacy Day neboli Mezinárodní den gramotnosti. Slaví se po celém světě. Ale co to vlastně slavíme? 

Literacy je slovo odvozené z latinského slova označujícího písmeno (littera), český ekvivalent gramotnost pak z řeckého označení téhož (gramma) a takto bylo chápáno až do poloviny 20. století, tedy jako schopnost pracovat s písmeny, jinými slovy číst a psát. Dnes v této souvislosti mluvíme o gramotnosti základní nebo také primární a například v České republice je negramotných, tedy neschopných číst a psát, pouze necelé jedno procento.  

Potud je jasno. Situace se ovšem komplikuje, protože od padesátých let 20. století (a zejména pak od sedmdesátých let) se začíná mluvit o tom, že pro život v současné společnosti už nestačí jen schopnost číst a psát a do hry tak vstupuje gramotnost funkční – schopnost využívat své znalosti a dovednosti k plnému zapojení a účasti člověka na hospodářském, společenském a kulturním životě společnosti, v níž žije. Co to ale všechno obnáší? Jaké všechny gramotnosti či oblasti gramotnosti potřebujeme k tomu, abychom si poradili v různých oblastech a situacích našich životů? Jejich poměrně komplexní výčet uvádí např. docent Valenta ve svém článku s názvem (který mnoho napovídá) Gramotnosti, kompetence, standardy, indikátory (a ti druzí) I (aneb Výlet do džungle...). Vyberme tedy z něj i z jiných zdrojů alespoň některé (pokud by vás snad tento stručný výčet neuspokojil, začtěte se do textu doc. Valenty na http://pedagogika.ff.cuni.cz/node/15?q=node/15#JV):

* Literární gramotnost je schopnost nalézt a porozumět informacím z textů, které nejsou určeny jako primární informační zdroje (texty v novinách, v časopisech, publikacích apod.), umět vybrat z textu podstatné, porozumět těmto informacím a umět s nimi správným způsobem nakládat a zároveň také schopnost umět vytvářet srozumitelné texty a další informační zdroje. 

* Dokumentová gramotnost je definována jako schopnost nalézt a porozumět informacím obsaženým v konkrétním dokumentu (jízdní řád, návod k obsluze, příbalový leták, žádost o vydání dokladu apod.) a schopnost na tyto informace adekvátně reagovat (pochopit dopravní spojení, postupovat podle návodu, správně určit dávkování a vzít v úvahu kontraindikace, doplnit chybějící údaje, vyplnit formulář apod.).

* Numerická gramotnost je pak schopnost pracovat s číselnými údaji, aplikovat ve správném pořadí matematické operace a tyto údaje a výsledky správně interpretovat. 

* Čtenářská gramotnost je definována jako schopnost porozumět psaným textům, hodnotit je, používat je a zabývat se jimi s cílem účastnit se života společnosti, dosahovat svých cílů a rozvíjet své vědomosti a potenciál, přičemž ale nezahrnuje produkci textů (psaní).

* Počítačová gramotnost, e-gramotnost, třetí gramotnost znamená schopnost ovládání počítače a dalších komunikačních technologií minimálně na uživatelské úrovni.

* Finanční gramotnost můžeme definovat jako soubor znalostí a dovedností nezbytných k tomu, aby člověk finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb. Dále ji pak můžeme dělit na gramotnost peněžní, cenovou, rozpočtovou, bankovní.

* Právní gramotnost znamená orientaci v právním systému, přehled o právech a povinnostech člověka a o jejich prosazování a plnění a také možnostech, kam se obrátit o pomoc.

* Mediální gramotnost chápeme jako schopnost zpracovat, vyhodnotit a využít podněty přicházející z médií, tedy schopnost orientovat se v médiích a mediálním prostředí, přiřadit jednotlivým médiím a jejich sdělením správnou míru závažnosti, důvěryhodnosti a aktuálnosti a v závislosti na tom pak měnit své chování a stanoviska a opírat o ně svá rozhodnutí.

* Zdravotní gramotnost je pak schopnost získávat přístup ke zdravotním informacím, rozumět jim a využívat je způsobem, který rozvíjí a udržuje zdraví (zdravotní rizika dnešní populace, životní styl, zdravý pohyb, zdravá výživa, zdravé prostředí apod.).

* Rodičovská gramotnost můžeme chápat jako schopnost vytvořit rodinné zázemí, udržovat zdravé rodinné vztahy a vytvářet a udržovat podmínky zdravého fyzického i duševního růstu další generace. Její součásti by mohla být např. i partnerská gramotnost.

* Statistická gramotnost je definována jako soubor znalostí a dovedností, díky nimž můžeme zpracovávat data, analyzovat je a porozumět statistickým údajům.

* Jazyková gramotnost je schopnost dorozumět se v jiném než svém rodném jazyce.

* Multimodální gramotnost chápeme jako schopnost jedince získávat informace z různých zdrojů.

* Dopravní gramotnost

* Spotřebitelská gramotnost

* Gramotnost pro práci

* Gramotnost pro život v komunitě

* Ekologická gramotnost

* Emancipační gramotnost

* Vědecká gramotnost

Potřebujeme je všechny? A máme je? Uvědomujeme si vůbec, že nám chybí? Ten pán, který vjel nedávno s kamionem na červenou do kolejiště, možná měl nějaký problém v oblasti dopravní gramotnosti (a nebo prostě jenom kašlal na pravidla – chyběla mu tedy tímto zde nově stanovená gramotnost k dodržování pravidel?). Možná často myslíte na to, že hodně lidem chybí gramotnost rodičovská. Pokud neumíte přečíst svoji výplatní pásku, chybí vám gramotnost dokumentová a právní. Pokud věříte všemu, co „říkají v televizi“, chybí vám gramotnost mediální a kritická … 

… v čem vy sami vidíte největší deficity ve své schopnosti žít v této společnosti a „poradit si v ní“? Čemu byste zasvětili 8. září, Mezinárodní den gramotnosti, vy?

Login (0)

Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy julkaistaksesi kommentteja.

Want to write a blog post ?

Älä epäröi tehdä niin!
Napsauta alla olevaa linkkiä ja aloita uuden artikkelin julkaiseminen!

Viimeisimmät keskustelut

Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tekoäly nyky-yhteiskunnassa

Tule mukaan pohtimaan ja keskustelemaan tekoälyn roolista nyky-yhteiskunnassa ja miettimään keinoja, joilla sitä voidaan oppia käyttämään parhaalla mahdollisella tavalla.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Kestävä kehitys osana aikuiskoulutusta

Tule mukaan pohtimaan, miten ilmastonmuutosta ja ympäristöön kohdistuvia haasteita voidaan käsitellä osana kestävän kehityksen taitoja.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tule mukaan keskustelemaan perustaidoista!

Tutustu, millainen rooli perustaidoilla on Euroopan osaamisohjelman ”Pact for Skills” -aloitteessa.

Lisää

Latest News

Taloja Romaniassa.
Blogi

Katse kirkon sisältä ulospäin!

Kalajoen Kristillisen Opiston Erasmus+ -hankkeessa kehitetään maahanmuuttajien ja muiden...

TreeImage.
EPALE NSS Suomi
Community Collaborator (Silver Member).