European Commission logo
Iniciar sesión Crear una cuenta
Each keyword is searched for in the content.

EPALE - Plataforma electrónica de aprendizaje de adultos en Europa

Noticias

Inspirować, dawać szanse, zachęcać do rozwoju – czas na IKR-y!

W sytuacji coraz większego, dotykającego nie tylko Polskę, ale i świat niedoboru fachowców w wielu branżach, przy wciąż niezadowalającej liczbie osób wyposażonych w odpowiednie kompetencje, dobre rozwiązania edukacyjne są na wagę złota. Wyzwania związane z dynamicznymi zmianami na rynku pracy i postępem technologicznym wymuszają inwestowanie w rozwój umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Rośnie znaczenie edukacji seniorów, osób ze specjalnymi potrzebami, mieszkańców mniejszych miejscowości oraz imigrantów. Eksperci podkreślają, że wysoki wskaźnik wyedukowania społeczeństwa wpływa na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki danego kraju, decyduje też o wzroście zamożności jego obywateli. Właśnie dlatego indywidualne decyzje o rozwoju kompetencji wpływają na sytuację ogółu; nauka opłaca się wszystkim osobom dorosłym mieszkającym w Polsce, rozwijającym swoje umiejętności, polskiej gospodarce – i całej Europie.

W obliczu tych wyzwań szczególnego znaczenia nabiera planowany w Polsce pilotaż Indywidualnych Kont Rozwojowych (IKR). To kolejne narzędzie wspierające rozwój umiejętności osób dorosłych przebywających na terenie Polski, niezależnie od ich aktualnego statusu zawodowego i sytuacji życiowej. Mieszkańcy naszego kraju coraz lepiej rozumieją potrzebę nauki przez całe życie – IKR-y mogą ich w tym wspierać, przynosząc niezliczone korzyści.

Gdyby każda dorosła osoba mieszkająca w Polsce miała dostęp do środków na finansowanie szkoleń i kursów, mogłaby częściej inwestować w swój rozwój osobisty i zawodowy. Trudniej byłoby jej usprawiedliwiać unikanie tego typu działań argumentem finansowym, ponieważ środki na ich realizację byłyby dostępne na specjalnym, przypisanym tylko do niej koncie szkoleniowym. Co więcej, wsparcie doradców i ekspertów pomogłoby w określeniu, jakie szkolenia byłyby dla niej najbardziej odpowiednie. Indywidualne konto, na którym zgromadzone są środki być może skłoniłoby ją do zadbania o swój rozwój. Ale czy na pewno?

Poniższe teksty powstały na podstawie materiałów ze spotkania pt.: „Indywidualne Konta Rozwojowe: inwestycja w rozwój dorosłych” z udziałem przedstawicielki Komisji Europejskiej – Manueli Geleng z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego oraz przedstawicieli Ministerstw, partnerów społecznych, świata nauki, gospodarki i biznesu. Przygotowaliśmy dwa artykułu na niniejszy temat.

Część pierwszą przeczytasz tutaj. 

Część drugą przeczytasz tutaj. 

Likeme (0)