Οδηγός έργου MILE (My Informal Learning Experience) 2016-1-PL01-KA204-026406
![Profile picture for user nngoiasi.](/sites/default/files/styles/icon/public/pictures/picture-29005-1492550636.jpg.webp?itok=h47Zqhq5)
ΣΚΕΠΤΙΚΟ
Το πρόγραμμα MILE ασχολείται με την κινητικότητα ατόμων με χαμηλά τυπικά προσόντα στη Ευρώπη, αλλά και με την εμπειρία που αποκτήθηκε κατά τη διάρκεια της εργασίας, των οικογενειακών επαγγελμάτων ή άλλων άτυπων δραστηριοτήτων. Αυτή η εμπειρία μπορεί να γίνει το μεγαλύτερο πλεονέκτημά τους στην επιτυχή ένταξη στη χώρα στην οποία ελπίζουν να εγκατασταθούν.
ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΟΧΟΣ
Ο κύριος στόχος μας είναι επομένως να υποστηρίξουμε τους ανθρώπους σε κινητικότητα για να αναγνωρίσουμε την εμπειρία τους και να αυξήσουμε έτσι τις πιθανότητές τους να βρουν μια ουσιαστική και ικανοποιητική απασχόληση. Δουλεύουμε σε τρία διαφορετικά πλαίσια - την Πολωνία, την Ελλάδα και την Ιταλία - τα οποία πρέπει να ληφθούν υπόψη για να κατανοήσουμε τις συγκεκριμένες ανάγκες που αντιμετωπίζουμε.
ΠΡΟΙΟΝΤΑ
Το κύριο προϊόν του προγράμματος είναι ένας οδηγός για τους εκπαιδευτές/ συμβούλους που εργάζονται με ανθρώπους σε κινητικότητα με ένα σύνολο μαθησιακών δραστηριοτήτων που διευκολύνουν την αναγνώριση της άτυπης μαθησιακής τους εμπειρίας. Προτείνουμε μια εξατομικευμένη προσέγγιση στην οποία η δημιουργία ενός χαρτοφυλακίου γνώσεων, δεξιοτήτων και ικανοτήτων ξεκινά με την πραγματική εμπειρία για τεκμηρίωση αντί για ένα προκαθορισμένο πρότυπο για να ολοκληρωθεί.
Όλα τα άλλα παραδοτέα έχουν συμπληρωματικό ρόλο διευκολύνοντας τη συνεργατική εργασία σε όλη την ανάπτυξη του έργου και την αποτελεσματική διάδοσή σε εξωτερικά περιβάλλοντα πέρα από την εταιρική σχέση.