European Commission logo
Create an account
Can select multiple words with divider comma

EPALE - Platforma Elektronike për të Nxënit e të Rriturve në Evropë

Blog

Blog

Kaasamine online õppes on eluliselt oluline!

Paljud meist naudivad seoses maailmas muutunud olukorraga, kus koroonahullus lükkas vägisi kogu maailma kiirelt internetti, kodukontoris töötama. Keedad suppi, pesed pesu, koristad, kood sokki – paljusid tegevusi saab teha onlinekoosolekute jm onlineürituste kõrvalt. Sama tehakse ka koolitustel/ loengul osaledes. Kuidas tagada online koolitusel aktiivselt osalemine?

Profile picture for user Katrin Aedma.
Katrin Aedma

Paljud meist naudivad seoses maailmas muutunud olukorraga, kus koroonahullus lükkas vägisi kogu maailma kiirelt internetti, kodukontoris töötama. Keedad suppi, pesed pesu, koristad, kood sokki – paljusid tegevusi saab teha onlinekoosolekute jm onlineürituste kõrvalt. Sama tehakse ka koolitustel/ loengul osaledes. Olete kindlasti tähele pannud, et nii mõnigi õppur on pildita ekraanil loengul, kuid kui küsida mõni küsimus, siis vastust ei tule…

Kuidas tagada online koolitusel aktiivselt osalemine? Seda eriti siis, kui on tegemist ametlike koolitustega, mille tulemusena õppija peab olema omandanud teatud teadmised, õppejõud või koolitaja peab saama neid hinnata ja väljastada vastavalt siis aine läbimise kinnituse või tunnistuse?

Õpetades kõrgkoolides avalikku esinemist, tekkis mul ilmselgest vajadusest idee kirjutada raamatute sari Avalik esinemine. Sel hetkel ei olnud levinud erinevad Youtube koolitused jms, Eesti raamatupoodides olid saadaval enamasti välisautorite esinemisteemalised raamatud, kuid ehedat Eesti oma asja meie koduses kontekstis nii naljalt ei leidnud. Minu esimene avaliku esinemise raamat ei olnud teemal esinemishirm, kuigi see on teema, mis kõnetab paljusid ja müüb hästi. Ei! Esimene selle sarja raamat oli teemal kaasamine. “Avalik esinemine. Kuidas osalejaid kaasata? Igav loeng, koosolek või mõni muu üritus kaasamise abil atraktiivseks ja interaktiivseks”.

Raamatus on selgitused, miks ja kuidas kaasata selliselt, et kuulajast saaks osaleja, kuidas panna kuulaja aktiivselt kuulama, endaga kaasa mõtleme ja tegutsema. Raamatus on kirjas 10 põhjust, miks inimesed ei julge kaasata ja soovitused, kuidas kaasamist õppida; erinevad tööriistad kaasamiseks ja näited võimalikest ebaõnnestumistest ja õnnestumisest.

Tänases online situatsioonis ei ole midagi teisiti. Kehtivad samad kaasamise reeglid. Nende kasutamine aga tuleneb lähtudes onlineplatformi ette antud võimalustest ja piirangutest endale igal ühel ise selgeks teha.

Enne online koolitust lepi kokku, kuidas annad sõna, kas osaleja võiks lehvitada või kuidas muul viisil märku anda, osaleja peaks osalema koos videoga, mis minimeerib tema võimalust koolituse ajal ringi jalutada jne.

Näiteks:

1.Esita küsimusi (mitte retoorilisi) ja lase vastata

2.Tagasisidesta vastuseid ja kutsu teisi arutlema küsimuste ja vastuste üle

3.Korralda paari ja grupitöid (võimalikult lühiajalisi)

4.Kutsu avaldama arvamust vestluse voorus ja kommenteeri mõnda vastust

5.Tee mõni teemasse sobiv naljakas lühimäng ja lase jagada tulemusi ekraanil

6.Korralda hääletusi ja loosimisi – hoia osaleja huvi üleval, et ta oleks aktiivne osaleja, mitte passiivne kuulaja

7.Hinda aktiivset osalemist andes selle eest lisapunkte jne.

Ehita oma kursus ülesse selliselt, et osalejal on suurem osa kanda ja Sinu eeltöö peab olema nii hea, et suudad osalejad ilma loenguta viia taipamiseni, mida Sa neilt ootad.

Oluline on, et inimene, kellega Sa online suhtled, tunneb, et Sa oled temaga ühes ruumis, et Sa oled koos temaga siin ja praegu!

Kui saad tagasisidet, et Sinu online kursus ei andnud võimalust lehti lugeda, pesu triikida või süüa teha, siis oled õigel teel!

Edukat onlinekaasamist!

Kaasamisraamatu tutvustus (NB! Kirjastusest otse tellida ei ole hetkel võimalik)

Katrin Aedma kaasamine

--

Katrin Aedma on Koolitus- ja konsultatsioonifirma KA Konsultatsioonid OÜ koolitaja ja konsultant

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Diskutimet më të fundit

TreeImage.
Mirlinda Galushi
Community Hero (Gold Member).

Mësimi i të rriturve si një mënyrë për të dalë nga varfëria

TreeImage.
Mirlinda Galushi
Community Hero (Gold Member).

Të mësuarit gjatë gjithë jetës është një proces i vazhdueshëm që kërkon përkushtim, vullnet dhe një qasje aktive ndaj mësimit

Profile picture for user NSS Albania.
Ejvis Gishti

Lundrimi i Inteligjencës Artificiale në Shoqërinë Bashkëkohore

Bashkohuni me ne ndërsa reflektojmë dhe diskutojmë rolin e Inteligjencës Artificiale në shoqërinë bashkëkohore dhe mjetet e mundshme për të mësuar ta përdorin atë në mënyrën më të mirë të saj.

Akoma

Latest News

Placeholder

Në datë 31.05.2024 , ora 10.00 pranë sheshit “Italia” organizohet panairi kombëtar”Art,Zeje,Sport”...

TreeImage.
Mirlinda Galushi
Community Hero (Gold Member).

Aktivitete të ardhshme