European Commission logo
Ustvari račun
Izberete lahko več besed z ločilno vejico

EPALE - Spletna platforma za učenje odraslih v Evropi

News

Novice

Бургаските слънца на културата, изкуството и образованието

Profile picture for user ngochzhu.
Zhuliyan GOCHEV

От пролетта на тази година в Бургас е изграден и работи Културно-образователен център за съвременно изкуство и библиотека. Организацията и дейността на Центъра е пряко доказателство за актуалността и необходимостта от създаването и поддържането на подобни пространства. В сградата са обособени различни зони, в които образованието излиза от рамките на теорията и провокира по нестандартен начин към получаване на знания – културните инициативи са поднесени в привлекателни условия посредством модерни технологии. Предоставени са различни пространства за творческо развитие и образование в областта на изкуствата, разположени в модерни зали, които осигуряват достъп до високотехнологични форми на обучение и игри: зала за виртуална реалност, интерактивен музей, 3D инсталации. В Центъра вече се провеждат курсове за възрастни в областта на компютърното обучение. Обучаемите имат възможност да се запознаят със съвременни информационно-технологични програми.

Центърът е финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014- 2020. Обектът е в групата на обекти от „Културна инфраструктура“, които през изтеклия програмен период се финансират чрез комбиниране на безвъзмездна финансова помощ: от Оперативна програма „Региони в растеж“ и от финансовия инструмент „Фонд за градско развитие“, създаден по линия на същата Програма. Общата стойност на проекта е 9 943 899 лв., от които: 3 646 100 лв. са безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“ и   собствен принос – до 6 297 799 лв., от които 5 971 095 лева дългосрочен инвестиционен дълг, финансиран от ДЗЗД „Фонд за устойчиви градове“.

В обновения Център децата, младежите и студентите получават възможност за творческо развитие и образование в областта на изкуствата чрез провеждане на образователни и творчески курсове – писане на книги, ателие за книговезане; възможности за изготвяне на презентации, както и запознаване на иновативни подходи по получаване на информация.

С близо 9 млн. лв. от управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. през последните три години Бургас обнови шест от професионалните си гимназии. В Професионалната гимназия по туризъм, където се обучават 950 ученици, учебната база вече разполага с обновена учебна кухня със съвременни електроуреди и с демонстрационна зала с нов интериор. Учениците се обучават в съвременни условия от най-високо ниво в сферата на туристическите услуги. В учебното заведение са инвестирани над 1,5 млн. лв., като 1 млн. лв. са безвъзмездно европейско финансиране, а останалите средства са съфинансиране от община Бургас и собствени средства на училището.

Близо 2 млн. лв. е инвестицията в Професионалната гимназия по транспорт. Сградата на гимназията бе подложена на конструктивно укрепване и получи добавена пристройка за спорт, изцяло подновена учебно-материална база и прилежащо пространство. Учениците в нея вече имат достъп до най-съвременните методи в автомобилостроенето. Училището предлага обучение и в специалността „електромобили“, което ще отговори на потребности от кадри за обществения транспорт в Бургас и за поддръжка на съвременните леки автомобили, задвижвани с електричество.

Едно от най-старите училища в страната, Търговската гимназия на Бургас, беше оборудвано с нови смарт класни стаи. Инвестициите са също и в технологично оборудване, модулното обзавеждане, интерактивни технологии, специално разработено учебно съдържание.

Към настоящия момент се изграждат нови корпуси в две бургаски училища – СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации. Те ще включват физкултурни салони, съблекални с топла връзка със съществуващите сгради, ателиета,  нови кабинети. Проектът включва също фасади с фотоволтаични клетки, кабинети по роботика за новата специалност „Роботика и изкуствен интелект“. Гимназията е един от примерите за иновативен и модерен стандарт за обучение, при който знанията и уменията се придобиват и усвояват главно чрез практиката. В учебния план са залегнали методи на обучение, които включват придобиване на умения за взимане на отговорни решения и разрешаване на проблемни ситуации; практическа работа по конкретни казуси в специално оборудвани зали, предназначени да подобрят академичната учебна програма, както и да предоставят на учениците уникален учебен опит в най-съвременните технологични среди; работа в тясно сътрудничество с наставник от конкретна технологична фирма в реални условия по актуални въпроси, както и възможност учениците да имат собственост върху създадените от тях продукти.

Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации работи в тясно сътрудничество с едни от най-големите фирми в сферата на информационните технологии и с представители на академичната общност в Бургаска област. Основна цел на образователната институция е да бъдат предоставени най-добрите възможности на учениците, за да могат те да разгърнат потенциала си и да придобият реални практически умения под ръководството и с помощта на отдаден педагогически колектив и доказали се ИТ специалисти. Тук бизнесът среща образованието. Водещи компании в страната подкрепят подготовката на гимназистите. Това благоприятства бързата им реализация на пазара на труда, която започва още по време на обучението. Това е основен стимул за младите хора, тъй като още от училище имат възможност да се срещнат с реална бизнес среда и да заявят бъдещо участие в сферата, в която се обучават. Придобиването на опит, преминаването през различни практики и експериментални ситуации превръща обучението в желано предизвикателство за младите хора.

Авторът на новината е проф. д-р Севдалина Турманова - председател на Общинския съвет Бургас. Тя е областен координатор за учене през целия живот, но заедно с това прави по-видими постиженията на сектора за учене на възрастни както на национално, така и на европейско равнище. Проф. Турманова е носител на наградата „Златен ключ“, с която тя е удостоена за цялостен принос в развитието на сектора за учене на възрастни в България. Отличието й беше връчено на специална церемония в рамките на Националните дни за учене през целия живот, проведени в Габрово през 2020 година.

 

Login (2)

Želite napisati prispevek?

Ne oklevajte!

Kliknite spodnjo povezavo in začnite z objavo prispevka!

Zadnje razprave

Profile picture for user spelamoc.
Spela Mocilnikar

Vabljeni k spremljanju EPUO foruma Spretnosti za vse

Spretnosti so ključne – za posameznika in skupnost, za vsa življenjska obdobja in okolja!
Pridružite se nam 16. aprila in spremljajte EPUO forum v živo od 10. ure dalje

Več
Profile picture for user spelamoc.
Spela Mocilnikar

Finančne in potrošniške spretnosti za življenje Štirinajsti forum EPUO

Je obilica denarja blagor ali breme? Je pomanjkanje denarja od- in popravljivo? Gresta finančna in potrošniška pismenost vštric? Sta komplementarni ali se celo medsebojno izzivata? So finančne in potrošniške spretnosti enake oziroma enako pomembne vse življenje?
Pridružite se nam 16. novembra 2023 na spletnem dogodku in z nami poiščite odgovore na ta pomembna vprašanja.

Več
Profile picture for user spelamoc.
Spela Mocilnikar

Forum EPUO o osebnih (čustvenih) in medosebnih spretnostih za življenje

Spremljajte v živo trinajsti forum EPUO, v sredo 4. oktobra med 13. in 16:15 uro po spletu. Pogovarjali se bomo o še kako pomembnih spretnostih za življenje: o osebnih (čustvenih) in medosebnih spretnostih.

Več

Latest News

Prihajajoči dogodki