European Commission logo
Ustvari račun
Izberete lahko več besed z ločilno vejico

EPALE - Spletna platforma za učenje odraslih v Evropi

Resource Details

GRADIVO

Täiskasvanud õppijate õpibarjäärid ja nendega toimetulek

Profile picture for user kadi.
Kadi Kass

Täiskasvanud õppija peab olema ennastjuhtiv: õppija võtab initsiatiivi ning tuvastab oma õppimisvajadused, seab eesmärgid, leiab ressursid, valib sobivaima õppimisstrateegia ja hindab oma õpitulemusi, seda kõike individuaalselt või abiga. Ennastjuhtiv õppimine eeldab, et õppija on sisemiselt motiveeritud, sooviga saavutada ja kasvada, teadmisjanuline ja uudishimulik. (Knowles, 1975, 18-21). Lisaks nõuab ülikoolis õppimine vastutuse võtmist oma õpingute üle, tuleb toime tulla pikemaajalise formaalse keskkonnaga, õppekorraldusega ning kohaneda akadeemilisusega (Dembo & Seli, 2004). Eeldusi, mida õppijalt oodatakse on palju, seega on võimalus, et õppija ei suuda neid kõiki täita, tekivad õpibarjäärid.

Knud Illeris (2007) liigitab õpibarjäärid kolmeks: sotsiaalsed (vastupanu õppimisele), kognitiivsed (valesti õppimine) ja emotsionaalsed (kaitse õppimise eest). Õpibarjääre on võimalik ületada, kuid see eeldab kõigepealt nende ära tundmist. Uurimistöö probleem tuleneb teadmiste puudumisest, milliseid õpibarjääre täiskasvanud õppijad kogevad ja kuidas nendega toime tulevad. Magistritöö eesmärgiks on välja selgitada täiskasvanud õppijate kogemused õpibarjääridest ja nendega toimetulekust. Lähtuvalt probleemist ja eesmärgist on sõnastatud kaks uurimisküsimust: Milliseid õpibarjääre kogevad täiskasvanud õppijad? Kuidas tulevad täiskasvanud õppijad toime õpibarjääridega?

Magistritöö teoreetilises osas annan analüüsiva ülevaate täiskasvanud õppijast, täiskasvanu õppimisest, õpibarjääridest ja nendega toimetulekust. Empiirilises osas kasutasin kvalitatiivset uurimust ja andmete kogumiseks viisin läbi viis poolstruktureeritud intervjuud täiskasvanud õppijatega.

Empiirilise osa kokkuvõtteks võib öelda, et täiskasvanud õppijad kogevad õpingute jooksul nii sotsiaalseid, kognitiivseid kui ka emotsionaalseid õpibarjääre ning õpibarjääride ületamiseks vajavad toetust eelkõige grupilt, kuid ka institutsioonilt, tööandjalt ja lähedastelt.

Võtmesõnad: täiskasvanud õppija, täiskasvanute õppimine, õpibarjäärid, õpibarjääridega toimetulek

Tallinna Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud ETERA kataloogis

Resource Details
Avtor vira
Eva Jakovlev
Vrsta vira
Študije in poročila
Država
Eesti
Datum objave
Jezik dokumenta
Eesti keel
Login (0)

Want to add a resource ?

Ne oklevajte!
Kliknite na spodnjo povezavo in pričnite s pripravo objave novega gradiva!