European Commission logo
Prihlásenie Vytvorenie konta
Môžete vybrať viac slov a oddeľte ich čiarkou

EPALE - Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

Správy

Felnőttoktatás és motiváció

 

Dr. Habil Simonics István az Óbudai Egyetem oktatója a habilitációjának egyik bekezdésében, majd később egy rövidebb összefoglalóban taglalja a felnőtt oktatás és a felnőttek motiválásának kérdéseit. Bemutatja az emberek legbelső mozgató rugóit, mint például a Maslow hierarchia elméletét, McClelland három fő motivációját, Vroom elvárás kutatását, Skinner megerősítés tézisét, Kolb tanulás ciklusait és White önértékelés elméletét.

Természetesen bármelyik elméleti formát is vesszük alapul, fontos tudni, hogy ahány ember, annyi habitus, motiváció, hozzáállás. A személyiségük összetett. Az elméletek nagyon jó iránymutatóként szolgálnak, de a pontos célt mi tűzzük ki.

Az szerző mindegyik elméletet részletesen kifejti, ami segít abban, hogy a gyakorlatba is át tudjuk ültetni a megfigyeléseket és megfelelően alkalmazni is tudjuk azokat, hiszen pragmatikus tanácsokkal is ellát minket. Emellett részletesen taglalja a felnőtt oktatás kihívásait. Ez a tudás úgy gondolom a felnőttoktatás, tanácsadás, illetve bármilyen egyéb fejlesztő, érzékenyítő típusú foglalkozás alapjait képezi.

 

 

 Forrás:

https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412b2/2013-0002_felnottek_szakkepzese/tananyag/JEGYZET-15-2.2._Felnottek_tanulasa__moti.html

http://habilitacio.uni-eszterhazy.hu/24/1/SIMONICS_Felnottek_szakkepzese.pdf

Letöltve: Internet, 2019. október 13.

Likeme (5)

Rengeteg olyan felnőtt személy van, akik nem rendelkeznek alapfokú végzettséggel sem, emiatt a munkaerő-piacon való elhelyezkedésük is meglehetősen korlátozott. Szerinted őket mivel lehetne motiválni arra, hogy több évre beüljenek az iskolapadba, annak érdekében, hogy legalább szerezzenek egy érettségit?
Likeme (1)

Köszönöm, ez egy nagyo jó kérdés, úgy gondolom ezen a szinten más irányba kell elmozdulnunk. Motiválni csak bizonyos rétegeket lehet. A mályszegénységben élőket, nehéz, ugyanis a maslow piramis, legalsóbb, tehát az alap életben maradási tényezők is inognak. Így a motivácó helyett a mefelelő alapokat kellene előbb biztosítani számukra, az oktatás terén.
Likeme (0)

A cikkben a motivációs elméletek mellett említésre kerülnek a felnőttkori tanulás leglényegesebb visszatartó erői is. Köztük szerepel az a tényező is, hogy ha a cél túlságosan távoli vagy nem látható elég világosan a résztvevő számára, illetve, ha a tanulás eredményességéről nem kap elegendő visszajelzést, azt mind negatívumként élheti meg. Szerinted milyen módszerekkel, eszközökkel lehetne ezeket a negatívumokat kiküszöbölni?
Likeme (1)

A szerző Maslow hierarchia elméletét, McClelland három fő motivációját, Vroom elvárás kutatását, Skinner megerősítés tézisét, Kolb tanulás ciklusait és White önértékelés elméletét is bemutatja írásában. Te személy szerint mit gondolsz, melyik elmélet lehet a legnagyobb hatással az emberek belső motivációira?
Likeme (0)

A gazdaság szerkezetének változása tulajdonképpen megköveteli azon adaptív folyamatok bekövetkeztét a munkavállalók részéről, amelyek szakképzettségükre és életmódjukra egyaránt vonatkoznak. Véleményem szerint alkalmazkodó képességünk a "követelés" pozitív vetületeként is számításba vehető, hiszen olyan dolgokat mozgat meg bennünk, egyszóval fejleszt, mint a kitartás vagy a lelkierő. Neked mi a véleményed minderről?
Likeme (1)

Aby ste mohli pridať komentár, prihláste sa alebo zaregistrujte.