European Commission logo
Criar uma conta
Poderá selecionar múltiplas palavras utilizando uma vírgula de separação

EPALE - Plataforma Eletrónica para a Educação de Adultos na Europa

Notícias

KONTROLING KAO PRETHODNICA DJELOVANJA INTERNE KONTROLE I INTERNE REVIZIJE

Profile picture for user Chamber of Economy of Montenegro.
Privredna komora Crne Gore
Community Hero (Gold Member).

Privredna komora Crne Gore je 3. jula organizovala seminar „Kontroling kao prethodnica djelovanja interne kontrole i interne revizije – gdje prestaje kontroling, a započinju kontrolni mehanizmi?“

– Moderno korporativno upravljanje sve više koristi nove forme kontrolnih mehanizama koje je neophodno uspostaviti. U navedenom kontekstu,  na seminaru će se pojasniti  uloga kontrolinga, kao kontrolnog alata, ali i prednosti za uspješno utemeljenje sistema internih kontrola, te pravilnu i blagovremenu reakciju interne revizije u tom kontekstu – istakla je predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, Marga Koković.

Takođe, navela je ona, neophodno je jasno definisati strateški i operativni nivo kontrolinga, kao i neophodnost uspostavljanja kontrolnih varijabli, poput KPI faktora i detaljnog budžetiranja, na osnovu kojih kontroling utvrđuje potencijalne anomalije u poslovanju.

Učesnici seminara imali su priliku da dobiju odgovore koji se odnose na ključna mimoilaženja u planiranju i dinamici aktivnosti kontrolinga u odnosu na internu reviziju, potom odstupanja u opsegu, djelovanju i organizacionoj poziciji, ali i da konstatuju jasne zajedničke vrijednosti koje predstavljaju integrativnu tačku pomenutih kompanijskih funkcija i sektora u kompaniji.

Predavač je bio prof. dr Ivo Županović, koji ima dugogodišnje iskustvo u ovoj oblasti, a zaposlen je već 24 godine u Jugopetrolu AD, gdje je između ostalog, obavljao razne menadžerske pozicije, uključujući funkciju direktora kontrolinga maloprodajne mreže. Redovni je profesor iz oblasti finansijske analize, finansijskog menadžementa, upravljanja prihodima, upravljanja rizicima i kontrole i revizije na Univerzitetu Mediteran u Podgorici, Fakultetu za biznis i turizam i Fakultetu za, logistiku i komunikacije u Budvi.

U svom izlaganju, Županović je objasnio osnovnu svrhu kontrolinga, naglasivši njegovu ulogu u asistiranju menadžmentu prilikom donošenja strateških i operativnih odluka s ciljem povećanja likvidnosti i profitabilnosti, te stvaranja dodatne ekonomske vrijednosti. Suprotno tome, navodi on, interna revizija fokusira se na prevenciju rizika, upravljanje rizicima, sprječavanje zloupotreba te poboljšanje djelotvornosti sistema internih kontrola.

– Kontroling je ključan za uspješno poslovanje jer omogućava da se pravovremeno donose odluke zasnovane na tačnim informacijama – rekao je Županović, dodajući da efikasno poslovanje nije moguće bez adekvatne koordinacije između kontrolinga i interne revizije.

On je posebno istakao tri osnovne koncepcije kontrolinga: računovodstveno orijentisanu, koja se bavi pripremom i adekvatnim tretmanom računovodstvenih podataka; informacijski orijentisanu, koja se odnosi na koordinaciju u prikupljanju i korišćenju informacija putem menadžment informacionih sistema (MIS); te upravljački orijentisanu koncepciju, koja se fokusira na harmonizaciju sistema vođenja kroz integrativni kontroling.

Razlikujući strateški i operativni kontroling, Županović je naglasio da strateški kontroling obuhvata dugoročne planove i strateške ciljeve, dok se operativni kontroling bavi svakodnevnim operacijama, praćenjem troškova, prihoda i performansi.

On se osvrnuo i na internu reviziju u organizacionoj strukturi, istakavši da opseg njenog djelovanja obuhvata procjenu eliminacije ili umanjenja rizika, te savjetovanje menadžmenta o premošćivanju uočenih nedostataka. S druge strane, kontroling se fokusira na detektovanje odstupanja od budžetiranih vrijednosti i simulaciju scenarija za buduće poslovne aktivnosti.

Prema njegovim riječima, planiranje i dinamika aktivnosti takođe se razlikuju između ovih funkcija. Interna revizija definiše svoje aktivnosti kroz godišnji plan revizije i reaguje na ad hoc rizike, dok kontroling definiše aktivnosti kroz godišnji budžet, prati svakodnevna odstupanja i alarmira menadžment.

Zajednički sistemi vrijednosti kontrolinga i interne revizije, kako je istakao, uključuju povjerenje, odgovornost, kompetentnost, efikasnost i prilagodljivost. Ovi sistemi vrijednosti omogućavaju menadžmentu ostvarenje ciljeva i umanjenje devijacija, brzo uočavanje i ispravljanje grešaka te prevenciju potencijalne štete za kompaniju.

– Kontroling ne samo da konstatuje odstupanja u odnosu na budžetirane vrijednosti već promptno alarmira odstupanje od navedenih racio parametara, a sinergija kontrolinga i interne revizije ključna je za unapređenje poslovnih procesa i osiguranje dugoročnog uspjeha kompanije – zaključio je Županović.

Login (0)
Etiquetas

Quer escrever um artigo?

Não hesite em fazê-lo!

Clique na ligação abaixo e comece a publicar um novo artigo!

Discussões mais recentes

Profile picture for user n00aafyb.
Enid-teach Portugal
Community Hero (Gold Member).

Aprendizagem Ativa e Gamificada

Este é um espaço para os participantes do NOOC3 - Aprendizagem Ativa e Gamificada (implementado pelo projeto ENID- Teach) colocarem as suas ideias e debaterem os temas/recursos disponibilizadas pelo curso.
Também se pretende que seja um local para partilharem práticas inovadoras segundo as metodologias ativas e gamificadas.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais