European Commission logo
Criar uma conta
Poderá selecionar múltiplas palavras utilizando uma vírgula de separação

EPALE - Plataforma Eletrónica para a Educação de Adultos na Europa

Notícias

INTERVET WB ŠANSA ZA EVROPSKO ISKUSTVO U STRUČNOM OBRAZOVANJU

Profile picture for user Chamber of Economy of Montenegro.
Privredna komora Crne Gore
Community Hero (Gold Member).

Privredna komora Crne Gore organizovala je 20. decembra prezentaciju dosadašnjih rezultata projekta “Internacionalizacija sistema za stručno osposobljavanje u zemljama Zapadnog Balkana“, INTERVET WB.

U fokusu su bile održane obuke učenika i nastavnika srednjih stručnih škola u inostranstvu, kao i predstavljanje budućih aktivnosti u projektu.

Direktorica Sektora za projekte u Privrednoj komori, Tanja Radusinović kazala je da je cilj projekta unapređenje stručnog obrazovanja sa posebnim osvrtom na znanja i vještine stečene kroz praksu.

Ona je takođe podsjetila da je aktivan partner Ministarstvu prosvjete u reformi i razvoju sistema stručnog obrazovanja Privredna komora.

– Zajedničkim naporom Centra za stručno obrazovanje, Ministarstva prosvjete i socijalnih partnera upisana je prva generacija učenika školske 2004/2005. godine po dualnom sistemu kod naših renomiranih poslodavaca, ali i Komorskih aktivnih članica – istakla je Radusinović, dodajući da krovna asocijacija crnogorske privrede ostaje posvećena usklađivanju obrazovne ponude sa zahtjevima tržišta rada.

Prema njenim riječima, implementacija projekta INTERVET WB predstavlja pionirski poduhvat u našoj zemlji, kada se govori o mobilnosti učenika i nastavnika iz srednjeg stručnog obrazovanja.

– Na ovaj način stiču se i razmjenjuju iskustva i dobra praksa o sistemima stručnog obrazovanja evropskih i država u procesu proširenja – kazala je Radusinović, dodajući da je projektom omogućeno priznavanje praksi učenika, kao i valorizacija boravka nastavnika na obukama.

Direktor Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i cjeloživotno učenje u Ministarstvu prosvjete, Slobodan Savović kazao je da INTERVET predstavlja jedan od najvažnijih projekata koje ovo ministarstvo organizuje u saradnji sa Privrednom komorom, te najavio brojne aktivnosti i u sledećoj godini.

– Glavni cilj ovog projekta jeste da promoviše ulogu i značaj srednjih stručnih škola i njihovih učenika – istakao je on, dodajući da se ovim želi poslati snažna poruka o važnosti dualnog i stručnog obrazovanja.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo kroz ovakve projekte želi da motiviše učenike da upišu srednje stručne škole, te ukaže na značaj iskustva, kompetencije i vještine koje mogu steći pohađajući ljetnje škole mobilnosti.

– Želimo da naši učenici izađu iz okvira Crne Gore i da se povežu, da donesu dragocjena nova znanja, kulturu i vrijednosti – poručio je Savović.

Realizovane aktivnosti INTERVET-a, predstavila je Ana Filipović iz Privredne komore, koordinatorka projekta INTERVET WB za Crnu Goru.

Ona je kazala da su do sada realizovane četiri obuke profesora u Španiji, Francuskoj, Holandiji i Malti, kao i četiri obuke učenika u Italiji, Poljskoj, Sloveniji i Španiji.

– Treću ljetnju školu za nastavnike srednjih stručnih škola organizujemo u aprilu naredne godine u Dordrehtu, Holandija, dok će četvrta obuka učenika u trajanju od mjesec dana biti u periodu jun/jul 2023.godine u Sevilji, Španija.

Filipović je najavila i završnu konferenciju INTERVET WB projekta koja će biti organizovana u oktobru iduće godine.

Predstavnik UNISER-a, Nikola Vrgović kazao je da ova organizacija omogućava obučavanje osoblja za strategiju internacionalizacije, pisanje i upravljanje projektima, te da kreira mrežu destinacija za mobilnost studenata i katalog za praćenje poslova.

Kada je u pitanju projekat INTERVET WB u Crnoj Gori, on je istakao da je njegov cilj da razvije i testira šeme mobilnosti u našoj zemlji, unaprijedi ključne kompetencije učenika i srednjih stručnih organizacija, te stvori mreže zainteresovanih strana koje će osigurati održivost projekta.

– Naš glavni cilj je da uvedemo kulturu mobilnosti učenja u sistem stručnog obrazovanja Zapadnog Balkana i prije svega poboljšamo zapošljivost učenika – zaključio je Vrgović.

Nastavnici koji su učestvovali u projektu istakli su pozitivna iskustva iz evropskih škola, posebno sjajne mentore koji su prenosili znanja. Ocjenjuju da naša država treba više da se angažuje na razvoju stručnog osposobljavanja, te promoviše ovaj vid obrazovanja i srednje stručne škole.

Posebno su apostrofirali da je sistem obrazovanja u Evropi drugačiji nego kod nas, da su učenici u srednjoj školi do 16. godine, nakon čega već imaju mogućnosti da se zaposle, ako ne žele dalje da se obrazuju. Takođe su istakli vrlo pozitivnu stranu toga da se sve što đaci proizvedu u stručnim školama EU plasira na tržište, čime se pomaže dalji razvoj ovih obrazovnih ustanova.

Nastavnici su pohvalili aktivnosti PKCG u razvoju i unapređenju stručnog obrazovanja, te motivisanju svojih članica u još većoj mjeri pomognu realizaciju praktične nastave. Predstavnica Komore Tanja Radusinović je pozvala srednje stručne škole da, kao članice konzorcijuma, projektima apliciraju za grantove koji se obezbjeđuju preko Regionalnog fonda za izazove kako bi unaprijedili kapacitete za praktičnu nastavu.

Učenici srednjih stručnih škola istakli su korisna iskustva tokom boravka u evropskim gradovima, koje ih je pripremilo za tržište rada i samostalan život u svijetu odraslih.

– Upoznali smo evropske zemlje i kompanije u kojima smo obavljali praksu i pokazali šta umijemo kao učenici srednjih stručnih škola – kazali su oni, uz ocjenu da škole treba snažnije da promovišu projekte u kojima učestvuju jer bi to privuklo više učenika srednjem stručnom obrazovanju.

Login (0)

Quer escrever um artigo?

Não hesite em fazê-lo!

Clique na ligação abaixo e comece a publicar um novo artigo!

Discussões mais recentes

Profile picture for user n00aafyb.
Enid-teach Portugal
Community Hero (Gold Member).

Aprendizagem Ativa e Gamificada

Este é um espaço para os participantes do NOOC3 - Aprendizagem Ativa e Gamificada (implementado pelo projeto ENID- Teach) colocarem as suas ideias e debaterem os temas/recursos disponibilizadas pelo curso.
Também se pretende que seja um local para partilharem práticas inovadoras segundo as metodologias ativas e gamificadas.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais