European Commission logo
Create an account
Can select multiple words with divider comma

EPALE - Elektronska platforma za obrazovanje odraslih u Evropi

Blog

Blog

S EPALE do Rakouska

Zpráva ze studijní cesty knihovníků do Rakouska

TreeImage.
Michaela Staňková

Zpráva ze studijní cesty do Rakouska

Akce:              „Libraries as environments of adult learning“ (EPALE - study visit of librarians from the Czech Republic)

Datum:           16. - 19. června 2019

Místo:             Vídeň, Rakousko

Kdo:               PhDr. Michaela Staňková, Krajská vědecká knihovna v Liberci

Studijní cesta českých knihovníků do vídeňských knihoven v rámci projektu „Libraries as environments of adult learning“, který zorganizovala EPALE (European Platform for Adult Learning and Education – Evropská platforma pro vzdělávání dospělých), proběhla ve dnech 16. až 19. června 2019. EPALE působí v rámci projektu Erasmus+, v České republice je pak příjemcem grantu EPALE Dům zahraniční spolupráce (DZS), který sídlí v Praze. Cesty se zúčastnilo 9 knihovníků z větších i menších knihoven v České republice, a 2 koordinátorky projektu EPALE z Domu zahraniční spolupráce. Nutností na studijním pobytu byla dobrá znalost angličtiny.

V neděli 16. června se skupina dopravila do Vídně, kde jsme byli všichni ubytováni v hotelu Rathauspark.

https://tse4.mm.bing.net/th?id=OIP.wyVIn2-PLj0a9cw5fJ4kSAHaBz&pid=Api&P=0&w=509&h=124

V pondělí dopoledne bylo naplánováno informační setkání v budově Österreichischer Austauschdienst (OeAD; https://oead.at/), rakouské agentury pro evropské a mezinárodní projekty mobility a kooperace v oblasti vědy, vzdělání a výzkumu. Markus Feigl, ředitel Rakouské asociace knihoven (Büchereiverband Österreichs – BVÖ; https://www.bvoe.at/), stručně představil rakouský systém knihoven. Poté Kateřina Nekolová z Knihovnického institutu Národní knihovny v Praze prezentovala i knihovny české. Rakouský i český systém knihoven jsou si v mnohém podobné, například v silném zastoupení žen v knihovnách, v klesajícím počtu výpůjček nebo tím, že se knihovny zabývají podobnými projekty (např. Bookstart, projekt pro podporu dětského čtenářství). Oproti českým knihovnám je v Rakousku velmi silná podpora dobrovolníků. Následovaly prezentace zaměřené na různé aspekty rakouských knihoven. Po krátké přestávce byly představeny možnosti Erasmu+ a EPALE pro knihovníky, konkrétně programy mobility Key Action 1 a 2. Poté byla možnost výměny informací.

https://tse4.mm.bing.net/th?id=OIP.bcyXDi4d4Y5kTrNDFpIuoAHaEK&pid=Api&P=0&w=292&h=164

Po obědě jsme vyrazili do Knihovny ve vzdělávacím centru Simmering (Bücherei im Bildungszentrum Simmering; www.buechereien.wien.at). Jedná se o jednu z 39 poboček, které fungují přímo ve Vídni. Pobočka vznikla roku 2011, je zaměřena speciálně na zdraví a cestování (každá z poboček je nějakým způsobem zaměřena). Pobočka se nachází v pěkných prostorách, s možností využít velkou koncertní halu, a je zaměřena na dětské čtenáře (projekt Bookstart zde probíhá každý týden, mimo období školních prázdnin).

Budova knihovny ve vzdělávacím centru Simmering a dětské oddělení:

Obr1
Obr2_1

  

Bücherei Perchtoldsdorf

V úterý dopoledne jsme vážili cestu do malebného městečka Perchtolsdorf kousek od Vídně, kde jsme navštívili místní knihovnu (Bücherei Perchtolsdorf; http://www.buch-perchtoldsdorf.at/). Vedoucí tamní knihovny, paní Gabriele Lindenthal, nás provedla knihovnou a poté nás i pozvala na kávu. Knihovna se nachází v objektu, kde sídlí i další kulturní zařízení obce. Perchtolsdorf má 14 000 obyvatel, knihovna obsahuje 40 000 svazků. V knihovně funguje systém výpůjček, který u nás není běžný – čtenář platí nejen roční čtenářský poplatek, ale i poplatek u každé vypůjčené knihy. V knihovně jsou zaměstnány 3 pracovnice, které se věnují spíše akcím pro děti, než pro dospělé, například letním čtenářským programům a také projektu Bookstart.

Budova knihovny v Perchtolsdorfu a oddělení pro dospělé čtenáře:

Obr3
Obr4

 

   

https://www.onb.ac.at/fileadmin/user_upload/3_Logos/OENB_Logo/logo_250x80_k.png

V úterý odpoledne pak následovala prohlídka Rakouské národní knihovny (Österreichische Nationalbibliothek; https://www.onb.ac.at/). Národní knihovna je rozdělena do několika sbírek, které sídlí na několika místech a některé z nich ani neobsluhují zaměstnanci knihovny, situace je tudíž občas velmi složitá. Hlavní budova knihovny sídlí v areálu Hofburgu na náměstí Heldenplatz, většina ostatních sbírek se potom nachází většinou v docházkové vzdálenosti od hlavní budovy. V hlavní budově panují velmi přísná bezpečnostní pravidla, což se týče návštěvníků i fondů. Prohlédli jsme si hlavní půjčovnu i sklady, kde nám zaměstnankyně knihovny vysvětlila, na co se zaměřuje Rakouská národní knihovna – má právo povinného výtisku, ale shromažďuje i austriaca, která nakupuje ve všech jazykových mutacích. Knihovna je otevřena od 9 do 21 hodin, včetně víkendu, kdy ale není možnost výpůjčky ze skladu.

Hlavní budova Rakouské národní knihovny a jedna ze studoven:

 
Obr_5
Obra
 

V rámci prohlídky jsme navštívili i historickou sbírku knih umístěnou v tzv. Prunksaal, který vznikal v letech 1723 až 1726. Sbírka obsahuje 200 000 svazků z let 1501 až 1850, mimo jiné například mnoho cenných děl ze sbírky prince Evžena Savojského. Knihovna má velké množství návštěvníků, patří k jedněm z nejkrásnějších historických knihoven na světě, ale počet skutečných čtenářů je zhruba 30 za den.

Uvnitř historické knihovny v Prunksaal:

Obrb
Obr_7

   

https://www.bvoe.at/sites/all/themes/bvoe/logo.png

Ve středu dopoledne jsme navštívili sídlo Rakouské asociace knihoven (Büchereiverband Österreichs – BVÖ; https://www.bvoe.at/), která vznikla po druhé světové válce. Asociace se zabývá mimo jiné rakouskými i mezinárodními projekty financovanými vládou, ale i z různých projektů a programů. Nabízejí stáže pro knihovníky, služby pro knihovny a podobné. Svaz má celkem 15 zaměstnanců.

Ve středu odpoledne už nás pak čekala cesta zpět do Prahy, kam jsme dorazili v pozdních odpoledních hodinách.

Za možnost být účastníkem této studijní cesty jsem upřímně vděčná, bylo pro mě nesmírně přínosné navštívit rakouské knihovny, mít možnost setkat se s tamními knihovníky i odborníky, ale také seznámit se s kolegyněmi z České republiky, které se cesty zúčastnily se mnou.

Login (1)

Prijavite se ili Registrujte da biste postavljali komentare.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Najnovije diskusije

Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

European Tools for Recognition of Prior Learning

Recognition of Prior Learning

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

Mikrokvalifikacije u sistemu obrazovanja i učenja odraslih

Mikrokvalifikacije

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

How to motivate members of the EPALE community to become active platform users

EPALE platforme

More

Latest News

Претстојни настани