chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

S EPALE do Rakouska

02/07/2019
ag Michaela Staňková
Teanga: CS

Zpráva ze studijní cesty do Rakouska

Akce:              „Libraries as environments of adult learning“ (EPALE - study visit of librarians from the Czech Republic)

Datum:           16. - 19. června 2019

Místo:             Vídeň, Rakousko

Kdo:               PhDr. Michaela Staňková, Krajská vědecká knihovna v Liberci

Studijní cesta českých knihovníků do vídeňských knihoven v rámci projektu „Libraries as environments of adult learning“, který zorganizovala EPALE (European Platform for Adult Learning and Education – Evropská platforma pro vzdělávání dospělých), proběhla ve dnech 16. až 19. června 2019. EPALE působí v rámci projektu Erasmus+, v České republice je pak příjemcem grantu EPALE Dům zahraniční spolupráce (DZS), který sídlí v Praze. Cesty se zúčastnilo 9 knihovníků z větších i menších knihoven v České republice, a 2 koordinátorky projektu EPALE z Domu zahraniční spolupráce. Nutností na studijním pobytu byla dobrá znalost angličtiny.

V neděli 16. června se skupina dopravila do Vídně, kde jsme byli všichni ubytováni v hotelu Rathauspark.

https://tse4.mm.bing.net/th?id=OIP.wyVIn2-PLj0a9cw5fJ4kSAHaBz&pid=Api&P=0&w=509&h=124

V pondělí dopoledne bylo naplánováno informační setkání v budově Österreichischer Austauschdienst (OeAD; https://oead.at/), rakouské agentury pro evropské a mezinárodní projekty mobility a kooperace v oblasti vědy, vzdělání a výzkumu. Markus Feigl, ředitel Rakouské asociace knihoven (Büchereiverband Österreichs – BVÖ; https://www.bvoe.at/), stručně představil rakouský systém knihoven. Poté Kateřina Nekolová z Knihovnického institutu Národní knihovny v Praze prezentovala i knihovny české. Rakouský i český systém knihoven jsou si v mnohém podobné, například v silném zastoupení žen v knihovnách, v klesajícím počtu výpůjček nebo tím, že se knihovny zabývají podobnými projekty (např. Bookstart, projekt pro podporu dětského čtenářství). Oproti českým knihovnám je v Rakousku velmi silná podpora dobrovolníků. Následovaly prezentace zaměřené na různé aspekty rakouských knihoven. Po krátké přestávce byly představeny možnosti Erasmu+ a EPALE pro knihovníky, konkrétně programy mobility Key Action 1 a 2. Poté byla možnost výměny informací.

https://tse4.mm.bing.net/th?id=OIP.bcyXDi4d4Y5kTrNDFpIuoAHaEK&pid=Api&P=0&w=292&h=164

Po obědě jsme vyrazili do Knihovny ve vzdělávacím centru Simmering (Bücherei im Bildungszentrum Simmering; www.buechereien.wien.at). Jedná se o jednu z 39 poboček, které fungují přímo ve Vídni. Pobočka vznikla roku 2011, je zaměřena speciálně na zdraví a cestování (každá z poboček je nějakým způsobem zaměřena). Pobočka se nachází v pěkných prostorách, s možností využít velkou koncertní halu, a je zaměřena na dětské čtenáře (projekt Bookstart zde probíhá každý týden, mimo období školních prázdnin).

Budova knihovny ve vzdělávacím centru Simmering a dětské oddělení:

/ga/file/obr1jpg-0obr1.jpg

/ga/file/obr2jpg-2obr2.jpg

  

Bücherei Perchtoldsdorf

V úterý dopoledne jsme vážili cestu do malebného městečka Perchtolsdorf kousek od Vídně, kde jsme navštívili místní knihovnu (Bücherei Perchtolsdorf; http://www.buch-perchtoldsdorf.at/). Vedoucí tamní knihovny, paní Gabriele Lindenthal, nás provedla knihovnou a poté nás i pozvala na kávu. Knihovna se nachází v objektu, kde sídlí i další kulturní zařízení obce. Perchtolsdorf má 14 000 obyvatel, knihovna obsahuje 40 000 svazků. V knihovně funguje systém výpůjček, který u nás není běžný – čtenář platí nejen roční čtenářský poplatek, ale i poplatek u každé vypůjčené knihy. V knihovně jsou zaměstnány 3 pracovnice, které se věnují spíše akcím pro děti, než pro dospělé, například letním čtenářským programům a také projektu Bookstart.

Budova knihovny v Perchtolsdorfu a oddělení pro dospělé čtenáře:

/ga/file/obr3jpgobr3.jpg

/ga/file/obr4jpgobr4.jpg

 

   

https://www.onb.ac.at/fileadmin/user_upload/3_Logos/OENB_Logo/logo_250x80_k.png

V úterý odpoledne pak následovala prohlídka Rakouské národní knihovny (Österreichische Nationalbibliothek; https://www.onb.ac.at/). Národní knihovna je rozdělena do několika sbírek, které sídlí na několika místech a některé z nich ani neobsluhují zaměstnanci knihovny, situace je tudíž občas velmi složitá. Hlavní budova knihovny sídlí v areálu Hofburgu na náměstí Heldenplatz, většina ostatních sbírek se potom nachází většinou v docházkové vzdálenosti od hlavní budovy. V hlavní budově panují velmi přísná bezpečnostní pravidla, což se týče návštěvníků i fondů. Prohlédli jsme si hlavní půjčovnu i sklady, kde nám zaměstnankyně knihovny vysvětlila, na co se zaměřuje Rakouská národní knihovna – má právo povinného výtisku, ale shromažďuje i austriaca, která nakupuje ve všech jazykových mutacích. Knihovna je otevřena od 9 do 21 hodin, včetně víkendu, kdy ale není možnost výpůjčky ze skladu.

Hlavní budova Rakouské národní knihovny a jedna ze studoven:

 

/ga/file/obr5jpgobr_5.jpg

/ga/file/obrajpgobra.jpg

 

V rámci prohlídky jsme navštívili i historickou sbírku knih umístěnou v tzv. Prunksaal, který vznikal v letech 1723 až 1726. Sbírka obsahuje 200 000 svazků z let 1501 až 1850, mimo jiné například mnoho cenných děl ze sbírky prince Evžena Savojského. Knihovna má velké množství návštěvníků, patří k jedněm z nejkrásnějších historických knihoven na světě, ale počet skutečných čtenářů je zhruba 30 za den.

Uvnitř historické knihovny v Prunksaal:

/ga/file/obrbjpgobrb.jpg

/ga/file/obr7jpgobr_7.jpg

   

https://www.bvoe.at/sites/all/themes/bvoe/logo.png

Ve středu dopoledne jsme navštívili sídlo Rakouské asociace knihoven (Büchereiverband Österreichs – BVÖ; https://www.bvoe.at/), která vznikla po druhé světové válce. Asociace se zabývá mimo jiné rakouskými i mezinárodními projekty financovanými vládou, ale i z různých projektů a programů. Nabízejí stáže pro knihovníky, služby pro knihovny a podobné. Svaz má celkem 15 zaměstnanců.

Ve středu odpoledne už nás pak čekala cesta zpět do Prahy, kam jsme dorazili v pozdních odpoledních hodinách.

Za možnost být účastníkem této studijní cesty jsem upřímně vděčná, bylo pro mě nesmírně přínosné navštívit rakouské knihovny, mít možnost setkat se s tamními knihovníky i odborníky, ale také seznámit se s kolegyněmi z České republiky, které se cesty zúčastnily se mnou.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email