European Commission logo
Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Elektronska platforma za obrazovanje odraslih u Evropi

Vijesti

“Od segregacije i diskriminacije do socijalne inkluzije Roma/kinja i Egipćana/ki”

Profile picture for user Olivera Markovic.
Olivera Markovic
Community Hero (Gold Member).

NVO Centar za ruralni razvoj Crne Gore realizuje projekat “Od segregacije i diskriminacije do socijalne inkluzije Roma/kinja i Egipćana/ki”, uz saradnju sa iskusnim i senzibilisanim stručnjacima u oblasti zaštite prava pripadnika romske i egipćanske zajednice, odnosno u saradnji sa predstavnicima romske i egipćanske zajednice. Projekat je koncipiran kao odgovor na probleme sa kojima se susreću žene romske i egipćanske zajednice na Sjeveru Crne Gore, koji su identifikovani kao nedovoljna informisanost o pravima za zabranu diskiminacije, nedovoljnoljno ekonomsko osnaživanje, kao i prisustvo anticiganizma i dodatno rodnih stereotipa i predrasuda koji se specifično reflektuju kroz tradicionalne forme marginalizacije ove društvene grupe.

Razmatrane su  mogućnosti poboljšanja socio-ekonomskog položaja žena romske i egipćanske zajednice i postavilieni specifični ciljeve: podizanje nivoa znanja o pravima i načinu da žene romske i egipćanske populacije koriste svoja prava i sprječavanje stigmatizacije i diskriminacije seoskih žena romske i egipćanske zajednice kroz adekvatan pristup zapošljavanju i prevazilaženju socijalne i ekonomske isključenosti.

Ciljna grupa projekta su žene Romkinje i Egipćanke u selima/periferiji Sjevera Crne Gore kao kategrorije teže zapošljivih lica, zaposleni/e u organima lokalne samouprave i organima lokalne uprave i predstavnici/e organizacija civilnog društva.

Razlog za odabir ciljne grupe je nepovoljan položaj žena romske i egipćanske populacije iz ruralnih područja/periferije na Sjeveru Crne Gore, a on se konketizovao informacijama po kojima je za selekciju ove ciljne grupe odlučivao stepen diskrimisanosti, nezaposlenost, segregacija, višestruka diskriminacija, neinformisanost i nepoznavanje prava i siromaštvo. Na osnovu navedenih kriterijuma, uzimajući u obzir i obrazvoni nivo ovih žena, kao i motivisanost i njihovu nedvosmislenu potrebu da budu uključene u društvo, da zarađuju, da budu vidljive i da njihov rad bude poštovan, da ne budu diskriminisane, radno eksploatisane, maltretirane, ponižavane i siromašne. Dio ciljne grupe koji čine zaposleni/e u organima lokalne samouprave i organima lokalne uprave je selektovan na osnovu odgovornosti i interesovanja za aktivno djelovanje u oblasti zaštita prava Roma/kinja i Egipćana/ki i mogućnosti da daje doprinos ovoj oblasti smanjenjem diskriminacije kroz primarno osnaživanje žena romske i egipćanske populacije.

Potrebe ciljne grupe ogledaju se u njihovom aktivizmu na planu radnog angažovanja, počev od edukacije i sticanja kompetencija za različite obrasce rada, uključujući i povezujući domaću radinost, rad u poljoprivredi, zatim mogućnosti zapošljavanja žena romske i egipćanske populacije kod poslodavca ili pokretanje sopstvenog biznisa u manjim okvirima, njihova društvena vidljivost i poboljšanje položaja kroz način da njihove radne aktivnosti budu adekvatno plaćene i poštovane. Potrebe ciljne grupe uključuju i poznavanje pravne regulative i ostalih znanja i vještina koje bi poboljšale njihov položaj, unapređenje primjene normativnovnog okvira za sprovođenje politka zaštite prava Roma/kinja i Egipćana/kina lokalnom nivou, jačanje svijesti o važnosti zaštite od diskriminacije i svih oblika nasilja, što se najviše odnosi na dječje ugovorene brakove i njihovo sprječavanje.

Način na koji projekat utiče na ciljnu grupu je prije svega uspostavljanje terena za uspješnu borbu protiv diskirminacije romske i egipćanske populacije, zbog tradicionalnog miljea i stereotipa, neadekvatnog pristupa sistemu obrazovanja, zdravstvene zaštite, zapošljavanju i kompletnoj socijalnoj inkluziji. Utoliko je projekat modelima afirmativnog djelovanja uspostavio uključenost više društvenih aktera za sporovođenje antidiskriminacionih politika na nacionalnom i lokalnom nivou i informisanje i edukaciju pripadnica romske i egipćanske zajednice.

 

Projekat “Od segregacije i diskriminacije do socijalne inkluzije Roma/kinja i Egipćana/ki” djeluje u oblasti zaštita i promovisanje ljudskih i manjinskih prava, zaštita prava Roma/kinja i Egipćana/ki, podrškom Ministarstva ljudskih i manjinskih prava u 2021. godini.

 

Login (0)
Themes addressed

Prijavite se ili Registrujte da biste postavljali komentare.

Želite napisati članak?

Ne ustručavajte se to učiniti!

Kliknite na donji link i počnite pisati novi članak!

Najnovije diskusije

Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

European Tools for Recognition of Prior Learning

Recognition of Prior Learning

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

Mikrokvalifikacije u sistemu obrazovanja i učenja odraslih

Mikrokvalifikacije

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

How to motivate members of the EPALE community to become active platform users

EPALE platforme

More