European Commission logo
Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Elektronska platforma za obrazovanje odraslih u Evropi

Vijesti

NATO NABAVKE – POTENCIJALNI BENEFITI ZA CRNOGORSKU PRIVREDU; PREDUSLOVI, PROCEDURE I UKLJUČENE INSTITUCIJE

Profile picture for user Chamber of Economy of Montenegro.
Privredna komora Crne Gore
Community Hero (Gold Member).

Privredna komora Crne Gore je, u saradnji sa Ministarstvom ekonomskog razvoja i turizma, Ministarstvom odbrane i Direkcijom za zaštitu tajnih podataka organizovala 24. jula drugi okrugli sto na temu „NATO nabavke – potencijalni benefiti za crnogorsku privredu; preduslovi, procedure i uključene institucije“.

Cilj je bio da se ukaže na mogućnosti koje nudi sistem NATO nabavki, te pojasne procedure i uslovi za učešće u istim.

Savjetnik predsjednice Privredne komore, Dragoljub Bulatović podsjetio je da je Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma donijelo Uputstvo o postupku provjere ispunjenosti uslova za učešće privrednih subjekata registrovanih u Crnoj Gori za učešće u nabavkama za potrebe sjeverno-atlantskog saveza.

Takođe, istakao je da je Privredna komora Crne Gore, u saradnji sa Ministarstvom ekonomskog razvoja i turizma, Ministarstvom odbrane, Ministarstvom vanjskih poslova i Direkcijom za zaštitu tajnih podataka,  pripremila i štampala Priručnik za postupanje privrednih subjekata u proceduri ostvarivanja uslova za učešće u nabavkama za potrebe Sjeverno-atlantskog saveza (NATO tenderi).

– Imali smo izvjesnih izazova sa regulatornim okvirom. Prema  njegovim riječima, uputstvo koje je MERT donio u martu, a potom i priručnik o NATO tenderima koji je objavila Privredna komora, te Pravilnik o vođenju evidencije u PKCG, značajno su rasteretili i ubrzali ovaj proces.

– Sada smo formalno-pravno potpuno spremni da svaki privredni subjekt koji prođe ovu proceduru, može biti ponuđač, odnosno ugovorna strana NATO dobavljača, a sve ostalo zavisi od naše sposobnosti da ispunimo polazne pretpostavke – istakao je Bulatović.

On je pozvao sve da što prije podnesu zahtjeve, kako bi svaka kompanija bila spremna u pogledu formalno-pravnih pretpostavki, istakavši da je nakon prošlog okruglog stola, 20 kompanija odmah podnijelo svoje zahtjeve.

Katarina Lazarević, načelnica Odjeljenja za zaštitu tajnih podataka u Direkciji za zaštitu tajnih podataka pojasnila je procedure za učestvovanje u NATO tenederima, te ulogu Direkcije u svakodnevnom pružanju pomoći u postupcima izdavanja dozvola.

– Svako ko odluči da učestvuje u NATO tenderima, koju su označeni jednom od oznaka stepena tajnosti, mora imati dozvolu za pristup tajnim podacima – kazala je ona.

Lazarević je istakla da su tajni podaci oni čijim bi otkrivanjem nepozvanom licu nastupile ili mogle nastupiti štetne posljedice za bezbjednost i odbranu, vanjsku, monetarnu i ekonomsku politiku Crne Gore.

– Za najniži stepen tajnosti, “INTERNO”, dozvola nije potrebna, već samo potpisivanje izjave za čuvanje tajnih podataka, na način utvrđen Zakonom o tajnosti podataka – navela je ona, dodajući da od stepena tajnosti zavisi i način čuvanja i obrade dokumenata.

Olivera Bakrač, samostalna savjetnica za izdavanje dozvola za pristup tajnim podacima pravnim licima, NATO i EU sertifikate za pravna lica takođe iz Direkcije za zaštitu tajnih podataka – govorila je o preduslovima koje privredni subjekt mora ispuniti kako bi učestvovao u postupku nabavki koje su označene oznakom stepena tainosti “povjerljivo”, “tajno” i “strogo tajno” za potrebe Sjeverno-atlantskog saveza (NATO).

– To su prije svega, posjedovanje dozvole za pristup (domaćim) tajnim podacima za zakonskog zastupnika u pravnom licu i za fizička lica u tom pravnom licu, bezbjednosne dozvole (NATO sertifikata), dozvole za pristup (domaćim) tajnim podacima za pravno lice i bezbjednosne dozvole za pristup tajnim podacima za pravno lice (NATO sertifikat) – kazala je Bakrač.

U fokusu Dejana Stanića, dipl. ing. vojnog mašinstva u Direkciji za standardizaciju, kodifikaciju i kvalitet Ministarstva odbrane bili su registracija kompanija i dobijanje NATO oznaka za preduzeće i proizvod.

On je kazao da je NATO kodifikacioni sistem (NCS)  standardni način identifikacije rezervnih djelova, komponenti i zaliha unutar NATO-a, kao i mnogih zemalja koje nisu članice NATO-a koje se pridružuju tom sistemu.

– Kompanije koje se bave proizvodnjom i kojima je dodijeljen entitetski (NCAGE) kod, mogu od Ministarstva zatražiti dodjelu jedinstvenog NATO skladišnog (NSN) broja za vlastite proizvode – istakao je Stanić.

Prema njegovim riječima, proizvodu sa dodijeljenim NSN brojem se naglašava njegova autentičnost i taj proizvod biva upisan (zajedno sa svim svojim opisnim karakteristikama) u NMCRL katalog (kao jedinstveni NATO registar proizvoda) što predstavlja osnov za snabdijevanje u NATO, jer samo kodifikovani proizvod na tom tržištu će biti tražen. Kompanije se mogu pojaviti u ulozi proizvođača ili dobavljača.

Traže se i različite vrste radova i usluga, poput: ICT usluga, građevinskih radova, konsalting i marketing usluga, usluga održavanja… Takođe, Kodifikacioni sistem NATO je primjenljiv i za civilne kompanije, pa pored proizvoda namjenske industrije, veliki broj dodijeljenih NSN brojeva u Crnoj Gori dolazi iz oblasti prehrambene industrije.

– Kodifikacija doprinosi predstavljanju Crne Gore u pozivnom svijetlu u kodifikacionoj zajednici i ukazuje da i crnogorske kompanije, odnosno njeni proizvodi mogu biti i konkuretni i traženi – poručio je Stanić.

On je istakao da je do sada u Crnoj Gori kodifikovan 281 proizvod, a dodijeljeno je i preko 500 NCAGE kodova.

Ranko Zeković, samostalni savjetnik  u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma dao je kratak osvrt na proces donošenja uputsva o učešću u nabavkama za potrebe NATO.

– Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma je na inicijativu Privredne komore Crne Gore prethodno uputstvo inoviralo I unaprijedilo, a nakon konsultacija sa drugim državnim organima – kazao je Zeković, dodajući da ono sada sadrži precizno definisane procedure.

Kako je naveo, Zahtjev za dobijanje Potvrde (Declaration of Eligibility) za učešće u nabavkama za potrebe Sjeverno-atlantskog saveza podnosi se na Obrascu koji je propisan Uputstvom o postupku provjere ispunjenosti uslova za učešće privrednih subjekata registrovanih u Crnoj Gori za učešće u nabavkama za potrebe Sjeverno-alantskog saveza.

– Radi izdavanja potvrde za učešće u NATO nabavkama, privredni subjekat treba da organu državne uprave nadležnom za poslove ekonomije, odnosno Ministarstvu, podnese zahtjev na obrascu koji je dat na internet stranici www. komora.me/nato-tenderi – rekao je Zeković.

Bojan Jovović, direktor Sektora za pravne i opšte poslove u PKCG, pojasnio je upis u evidencije Komore.

– Privredna komora je nedavno, shodno Uputstvu o postupku provjere ispunjenosti uslova za učešće privrednih subjekata registrovanih u Crnoj Gori za učešće u nabavkama za potrebe Sjeverno-atlantskog saveza, donijela Pravilnik o vođenju evidencije privrednih subjekata koji mogu da učestvuju u NATO tenderima – kazao je on.

Prema njegovim riječima, potvrda da je određeni privredni subjekat upisan u evidenciju kod Privredne komore predstavlja sastavni dio dokumentacije koja se predaje nadležnom ministarstvu, u cilju izdavanja potvrde za učešće u nabavkama za potrebe Sjeverno–atlantskog saveza.

On je na kraju pozvao sve privredne subjekte koji ispunjavaju propisane uslove da predaju zahtjeve za upis u evidenciju kod Privredne komore.

Privrednici su tokom okruglog stola zatražili određena pojašnjenja navedenih procedura i uslova učešća u NATO nabavkama.  Takođe je istaknut problem što poslovne banke u Crnoj Gori ne obavljaju platni promet koji se odnosi na poslove namjenske industrije, zbog čega ove kompanije imaju velike izazove u realizaciji naplate potraživanja iz inostranstva.

Privrednici su ukazali na neophodnost promocije Crne Gore kao partnera za NATO nabavke, bez čega smatraju da će izostati ekonomski benefiti članstva u ovoj političkoj i odbrambenoj alijansi.

Login (0)

Prijavite se ili Registrujte da biste postavljali komentare.

Želite napisati članak?

Ne ustručavajte se to učiniti!

Kliknite na donji link i počnite pisati novi članak!

Najnovije diskusije

Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

European Tools for Recognition of Prior Learning

Recognition of Prior Learning

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

Mikrokvalifikacije u sistemu obrazovanja i učenja odraslih

Mikrokvalifikacije

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

How to motivate members of the EPALE community to become active platform users

EPALE platforme

More