European Commission logo
Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Elektronska platforma za obrazovanje odraslih u Evropi

Vijesti

KAKO USPJEŠNO UPRAVLJATI PROBLEMATIČNIM POTRAŽIVANJIMA U PRIVREDI

Profile picture for user Chamber of Economy of Montenegro.
Privredna komora Crne Gore
Community Hero (Gold Member).

Privredna komora Crne Gore je, u saradnji sa ODM Collections doo, organizovala 10. maja edukativni događaj na temu „Kako uspješno upravljati problematičnim potraživanjima u privredi“.

Panelisti su bili Dražen Stevanović izvršni direktor ODM Collections, Dejan Vuković  managing partner advokatske kancelarije VP Law Firm, Ana Milović  rukovodilac odjeljenja za računovodstvo, trezor i korisničke finansije, Crnogorski Telekom i Nikola Bošković direktor službe rizika i naplate, Addiko banka.

Predstavnica Privredne komore, Ksenija Đukanović istakla je u svom uvodnom izlaganju da je  događaj organizovan u cilju razmijene znanja i iskustva o važnoj temi koja se tiče svih privrednih subjekata – upravljanju problematičnim potraživanjima u privredi.

– Vjerujem da će organizacija ovoga događaja doprinijeti da budemo svjesni potencijalnih rizika i naučimo kako da ih uspješno riješimo – kazala je ona.

Fokus je bio na teme koje se odnose na prodaju i servis problematičnih potraživanja, te poreske aspekte i reputacione rizike koje tretman problematičnih potraživanja može da prati. Ukazano je i na važnost komunikacije, monitoringa i operativnih aktivnosti sa operaterima/serviserima ili kupcima potraživanja, te česte zablude u praksi. Takođe je bilo riječi o tome da li i kada samostalno upravljati problematičnim potraživanjima ili taj posao poveriti profesionalnim kompanijama koje se njima bave, te pravnim efektima i poreskom tretmanu prenosa potraživanja.

Moderatorka je bila Vasilisa Pejović, advokatica i ekspertkinja u ovoj oblasti. Prema njenim riječima, održavanje likvidnosti i kreditne sposobnosti je preduslov uspjeha svake kompanije.

– Broj nesolventnih i nelikvidnih kompanija predstavlja jedan od najvećih problema crnogorske ekonomije. Blokirano je oko 16.200 pravnih lica, dok je još veći broj onih sa dugom koji nijesu pod blokadom –  kazala je Pejović.

Dejan Vuković je istakao da je naplata potraživanja nešto o čemu treba strukturno razmišljati, jer se ono odražava na bilansne I prekomjerne troškove, te druge aspekte, pri čemu se gubi kor poslovanja, kompanija, što svakako nije naplata.

-Sve kompanije imaju svoju internu politiku kada je u pitanju naplata potraživanja, a rokovi su određeni zakonima u svakoj državi – istakao je on, dodjaući da je u Srbiji taj rok 60 dana.

Vuković je kazao da je od izuzetne važnosti djelovati preventivno, te naći mehanizme kako bi se na adekvatan način pomoglo strateškim dužnicima.

Prema njegovim riječima, osim nenaplativosti potraživanja veliki problem predstavljaju rezervacije troškova i dodatni novac koji se mora braniti kada potraživanje uđe u nenaplativost, dodatno angažovanje ljudskog kadra, kao i brojni drugi troškovi.

-To potraživanje postaje vaš manjak u cash flow-u, ne samo iz ugla administriranja već sagledanja potraživanja iz svih njegovih aspekata – kazao je on.

Ana Milović, rukovodilac odjeljenja za računovodstvo, trezor i korisničke finansije, Crnogorski Telekom je tokom svog izlaganja ukazala da su potraživanja i likvidnost  glavni problemi sa kojima se danas susrećemo, kako individualno tako i u privredi. Prema njenim riječima, dva su ključna faktora kada se govori o naplati potraživanja, a to su socio-ekonomsko okruženje i odluke koje donosi menadžment svake kompanije.

– Socio-ekonomski aspekt se odnosi na prezaduženost građana u Crnoj Gori, kao i nedovoljna profitabilnost kompanija, te birokratija koja često može biti neefikasna – istakla je ona, dodajući da su to sve faktori koje moramo uzeti u obzir.

Milović je apostrofirala da je od izuzetne važnosti optimizacija naplate potraživanja, odnosno koliko se možemo izložiti korisniku i u kojoj ročnosti, te kako u što bržem roku prikupiti što više sredstava.

Sam proces naplate potraživanja ne počinje u momentu kada korisnik već ima brojna kašnjenja, već onog trenutka kada se sklopi ugovor.

Ona je istakla da je neophodno opet pokrenuti inicijativu koja se odnosi se na postojanje informacija o dugovima u registru centralne banke, koja bi u krajnjem sigurno dovela do povećanja discipline u plaćanju.

Kada je u pitanju naplata potraživanja u telekomunikacionim kompanijama, ističe da je važna struktura korisnika, te segmentiranje odnosno njihova analiza, kako su se istorijski ponašali kada su plaćanja u pitanju.

Nikola Bošković direktor Službe rizika i naplate, Addiko banka, objasnio je kako se bave upravljanjem potraživanja, ističući važnost prije svega procjene rizika prilikom odabira klijenta. Govorio je o izazovima u naplati potraživanja koji zahtijevaju da banka izdvoji sredstva iz drugih izvora kako bi odgovorila zakonskim obavezama po depozitima. Ova banka dužnicima nudi različite modalitete dogovora kako bi se problemi otklonili.

– Dug je dug, mora da se vrati i mi smo uvijek za dogovor – rekao je Bošković.

Prema njegovim riječima, neophodna je dobra organizacija sektora koji se bavi problematičnim potraživanjima, te razmatranje aspekta uticaja na osnovnu djelatnost kompanije.

O mogućnostima kada dođe do kašnjenja naplate potraživanja – autsorsovanju (servisiranju) ili otkupu, govorio je Dražen Stevanović, izvršni direktor ODM Collections, Crna Gora. Riječ je o kompaniji visoko specijalizovanoj za upravljanje potraživanjima pružanjem svih modela servisa naplate i otkupa svih vrsta potraživanja. Personalizovanim i profesionalnim pristupom, primjenjujući najnovije tehnologije i inovativna poslovna rješenja, po principu „Turn Key Servicer“ (sve na jednom mjestu), kompanija obezbjeđuje svojim klijentima efikasnu naplatu bez reputacionog i finansijskog rizika, pritom sagledavajući sve potrebe klijenata, aspekte saradnje i transakcija koje su predmet naplate. Kompanija posluje u svim državama zapadnog Balkana i lider je na tržištu profesionalnog upravljanja potraživanjima.

Prema njegovim riječima, crnogorsko tržište je specifično jer otkup potraživanja tretira poseban zakon.

– Naplata potraživanja je problem s kojim se što prije treba suočiti od nultog dana. Svako potraživanje je trošak za kompaniju i svojevrsno je kreditiranje loših klijenata. Mi nudimo niz alata koji omogućavaju klijentima da se bave svojim kor-biznisom umjesto potraživanjima – rekao je Stevanović.

On je predstavio aplikaciju koju koriste, a omogućava im kvalitetnu komunikaciju sa izvršiteljima i informaciju u kojoj su fazi predmeti. Trenutno u procesu obrade imaju oko 200.000 tiketa sa potraživanjima većim od ukupno oko 100 miliona eura.

Login (0)

Prijavite se ili Registrujte da biste postavljali komentare.

Želite napisati članak?

Ne ustručavajte se to učiniti!

Kliknite na donji link i počnite pisati novi članak!

Najnovije diskusije

Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

European Tools for Recognition of Prior Learning

Recognition of Prior Learning

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

Mikrokvalifikacije u sistemu obrazovanja i učenja odraslih

Mikrokvalifikacije

More
Profile picture for user NSSMONTENEGRO.
EPALE MONTENEGRO

How to motivate members of the EPALE community to become active platform users

EPALE platforme

More