European Commission logo
Búa til notendanafn
Hægt er að velja fleiri leitarorð með því að nota kommu á milli orða

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Fréttir

EMPLOYERS BRANDING

Profile picture for user Chamber of Economy of Montenegro.
Privredna komora Crne Gore
Community Hero (Gold Member).

Privredna komora Crne Gore je u saradnji sa Elite Academy Balkans, 13. marta organizovala seminar  „Employers branding“.

Predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, Ksenija Đukanović istakla je u uvodnom izlaganju da se beneficije, koje pruža zapošljavanje i koje se identifikuju sa određenom kompanijom poslodavca, nazivaju brendiranjem poslodavca.

–Koristeći analize podataka, danas će biti riječi o predlozima za brendiranje poslodavaca do kojih je stalo sadašnjim, bivšim i potencijalnim zaposlenima kada kolektivno procjenjuju poslodavce – kazala je ona.

Predavači su bili Milorad Pavićević i Leka Dedivanović. Milorad Pavićević je bio dugogodišnji direktor stranih kompanija za Balkan (Delta, Nestle Adriatic, Chipita, Pompea), nakon čega 2015. godine pokreće Elite Academy Balkans, najprije kad dio italijanske Elite Academy iz Firenze, a od 2022. godine šire svoje aktivnosti i postaju veoma značajna organizacija za obuke i primjenu Soft skills i najnaprednijih metodologija u radu sa ljudima na Balkanu.

Leka Dedivanović je specijalista za odnose sa javnošću, član Upravnog odbora Asocijacije za održivi i odgovoran razvoj, mentor i predavač Elite Academy Balkans. Iskustvo je stekao u dnevnom listu Pobjeda, medijskim sistemima i McCann Podgorica. Neki od mnogobrojnih klijenata i projekata na kojima je radio su: Porto Montenegro, Porto Novi, Luštica Development, Carlsberg, Pivara Trebjesa, Telenor, Crnogorski Telekom, M:tel, Crnogorska komercijalna banka, Coca Cola Company, US Embassy, Delegacija Evropske Unije u Crnoj Gori, itd.

Tokom seminara, predavači su posebno istakli da ova edukacija pomaže vlasnicima i direktorima firmi da shvate važnost atributa “poželjnog poslodavca” i kako to utiče na odluku mladih ljudi da žele da se zaposle u toj firmi, kao i  to da zadrže postojeće zaposlene i budu motivisani.

–Sve veći izazovi u sektoru ljudskih resursa nameću to pitanje kao ključno, da se sačuvaju postojeći , motivišu i privuku novi kvalitetni kadrovi – poručili su oni.

Kako su naveli,  brendiranje poslodavca, poznato i kao employer branding, predstavlja proces definisanja i promovisanja reputacije organizacije kao poželjnog poslodavca. Ova reputacija privlači, zadržava i motiviše talente da se pridruže organizaciji. Cilj brendiranja poslodavca je izgradnja pozitivnog imidža i stvaranje prepoznatljivog identiteta koji privlači kvalitetne kandidate. Proces uključuje formiranje autentične priče o brendu, jasno komuniciranje vrijednosti i kulture organizacije, kao i angažovanje zaposlenih u promociji istih.

Posebno su ukazali na to da brendiranje poslodavca ima dugoročne benefite za organizacije, uključujući smanjenje troškova regrutacije, poboljšanje radnog okruženja, povećanje produktivnosti i stvaranje lojalnih zaposlenih.

–Brendiranje se fokusira na stvaranje emocionalne veze između zaposlenih i kompanije, što rezultira zadovoljstvom i osjećajem pripadnosti. Ova veza takođe utiče na percepciju spoljašnjeg svijeta o organizaciji kao poslodavcu jer se pozitivna iskustva zaposlenih prenose na potencijalne kandidate – istakli su oni.

Prema njihovim riječima, uspješno brendirano radno mjesto ima ključnu ulogu u privlačenju talentovanih zaposlenika. Kvalitetan brend poslodavca stvara pozitivan utisak o kompaniji i njenim vrijednostima, privlačeći kandidate koji se slažu sa tim vrijednostima. Ovo može smanjiti troškove zapošljavanja, budući da kompanije sa jakim brendom privlače veći broj kvalifikovanih kandidata, čime se smanjuje vrijeme i novac potrebni za pronalaženje pravog zaposlenika.

Istakli su da dobar brend poslodavca takođe pomaže u zadržavanju zaposlenih. Kada radnici osjećaju povezanost sa brendom firme i dijele njenu viziju, imaju tendenciju da ostanu duže. Ovo smanjuje fluktuaciju zaposlenih i povećava ukupnu produktivnost. Takođe, jak brend poslodavca može pomoći kompaniji da privuče pažnju kvalifikovanih zaposlenika iz konkurentskih firmi.

Login (0)

Login or Sign up to join the conversation.

Langar þig að skrifa grein?

Ekki hika við það!

Smelltu á krækjuna hér fyrir neðan og byrjaðu að skrifa!

Nýjustu umræður

Profile picture for user EPALE Moderator.
EPALE Editor

Virk samfélagsleg þátttaka á efri árum og nám þvert á kynslóðir

Þegar litið er til lýðfræðilegra breytinga (demographic change) í Evrópu kemur í ljós að hlutfall eldra fólks í öllum Evrópusambandslöndunum er hátt og fer hækkandi. Þess vegna er afar áríðandi að boðið sé upp á hágæða námsefni, sem sniðið er að þörfum eldra fólks og að fólkið sjálft sé haft með í stefnumótun í símenntun og virkri þátttöku í samfélaginu. 

Meira