European Commission logo
Prijavi se Create an account
Each keyword is searched for in the content

EPALE - Elektronička platforma za obrazovanje odraslih

Blog

Národný panel EPALE Slovensko - Bariéry brániace dospelým zapájať sa do celoživotného vzdelávania

EPALE Slovensko Vás pozýva na online panelovú diskusiu s názvom „Prekážky brániace dospelým zapájať sa do vzdelávania“.

Profile picture for user EPALE Moderator.
EPALE Editor

EPALE Slovensko Vás pozýva na online panelovú diskusiu s názvom „Prekážky brániace dospelým zapájať sa do vzdelávania“, ktorá sa uskutoční dňa 12. 10. 2021 v čase od 14:30 do 16:30 hod. na platforme EPALE.

Národný panel je súčasťou európskej komunitnej konferencie EPALE, ktorú organizuje EPALE a Európska komisia 12. – 14. 10. 2021.

Diskutujúci sa zamerajú na otázky súvisiace s bariérami vo vzdelávaní dospelých:

  • Ako identifikovať individuálne prekážky pre učiaceho sa?
  • Aké sú najlepšie prístupy na prekonanie týchto bariér?
  • Ako je možné nadobudnuté skúsenosti z praxe vo vzdelávaní dospelých premietnuť do účinných opatrení politík celoživotného vzdelávania podporujúcich účasť vo vzdelávaní dospelých?

kolaz

Podujatie bude moderovať a o svoje poznatky a skúsenosti z výskumu v oblasti vzdelávania dospelých sa podelí

Ivana Studená, ktorá pracuje ako vedecká pracovníčka Centra Spoločenských a Psychologických vied SAV. Vyštudovala informatiku na elektrotechnickej fakulte STU v Bratislave a ekonomiku na CERGE v Prahe. Pracovala v OECD, na Českej Akadémii Vied, v bankovníctve aj v súkromnej sfére vo výrobnej spoločnosti. Venuje sa aplikovanému výskumu a poradenstvu. Jej oblasť výskumu zahŕňa politiky CŽU a vzdelávania dospelých, stratégie zručností na makro úrovni a rozvoj zručností v organizáciách, trhy práce, procesy adaptácie dopytu po práci, regionálny a miestny rozvoj. Niekoľko rokoch sa venuje téme vzdelávania dospelých, viedla slovenský tím riešiteľov medzinárodného H2020 projektu ENLIVEN (Podpora celoživotného vzdelávania  pre inkluzívnu a pulzujúcu Európu), a pracuje ako expertka pre verejné a neziskové organizácie v oblasti celoživotného vzdelávania, s ďalšími diskutujúcimi: 

Klaudia Bednárová

absolvovala PF UKF v Nitre, odbor anglický jazyk a literatúra - pedagogika. V roku 2009 založila anglické jazykové centrum the Bridge, ktoré sa v roku 2010 stalo jedným zo zakladajúcich členov Asociácie jazykových škôl SR, a v roku 2020 medzinárodne akreditovanou jazykovou školou. Klaudia sa aktívne venuje vzdelávaniu dospelých a učiteľov. Je členkou predsedníctva AIVD a Slovenskej asociácie age managementu. Stála pri zrode Slovenskej komory angličtinárov a vedie projekty ELTforum.sk a the Bridge re-boot camp for teachers. Klaudia sa venuje integrácií vzdelávania do ekosystémov firiem a organizácií, otázkam návratnosti investícií a dopadu vzdelávania na rast a rozvoj firiem. Jej nielen profesionálnym záujmom je hľadanie stratégií k efektívnemu vzdelávaniu.

Peter Csóri

pôsobí ako kariérový poradca, lektor, supervízor. Viac ako 18 rokov poskytuje služby kariérového poradenstva pre rôzne vekové kategórie. Počas svojej profesijnej dráhy poskytoval rôzne poradenské a motivačné kurzy pre nezamestnaných, hodnotenie pracovného potenciálu metódou Assessment Centre, poskytovanie kariérové poradenstvo prístupom „bilancie kompetencií“, ktorý zastrešuje Európska federácia centier bilancie kompetencií a kariérového poradenstva (FECBOP).  V súčasnosti pracuje ako kariérny konzultant v Regionálnom centre kariéry vo Zvolene, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. Venuje sa rozvoju kariérového poradenstva v oblasti školstva, zabezpečuje vzdelávanie a mentoring pre kariérových poradcov na školách. Je aktívnym členom Združenia pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry. V roku 2017 získal Národnú cenu kariérového poradenstva za príspevok „Bilancia kompetencií v praxi služieb zamestnanosti“. Je držiteľom certifikátu kvality „Certifikovaný kariérový poradca“.

Filip Galleé

pôsobí ako projektový manažér v Národnom ústave certifikovaných meraní vzdelávania v Bratislave. Na národnej úrovni zodpovedá za realizáciu medzinárodného výskumu OECD PIAAC, ktorý mapuje a vyhodnocuje úrovne kompetencií dospelých, a ktorý je hlavnou súčasťou Národného projektu Medzinárodné hodnotenie kľúčových kompetencií dospelých. Zároveň zastrešuje pilotný výskum úrovne kompetencií pedagogických zamestnancov na Slovensku a v spolupráci s OECD ďalšie menšie projekty zamerané na kompetencie pedagogických zamestnancov.

Ľubica Gállová

pôsobí ako námestníčka riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. Dlhodobo pôsobí v oblasti vzdelávania a medzinárodnej spolupráce. V ostatných rokoch sa zameriava na prepojenie európskych vzdelávacích politík v národnom kontexte, najmä v oblasti zvyšovania kvality, flexibility a dostupnosti odborného vzdelávania a vzdelávania dospelých. V tejto oblasti iniciuje a realizuje rôzne projekty, ktoré pomáhajú zavádzať systémové zmeny. Pôsobí ako členka poradných skupín Európskej komisie a pracovnej skupiny OECD pre odborné vzdelávanie, v 2021 koordinovala prípravu Stratégie celoživotného vzdelávania a poradenstva 2021-2030.

Zuzana Kusá

je slovenská sociologička, venujúca sa verejnému akademickému výskumu a výuke v oblasti sociológie. V súčasnosti pôsobí ako poradkyňa pani prezidentky Zuzany Čaputovej pre sociálnu oblasť. V súčasnosti pôsobí ako samostatná vedecká pracovníčka na Sociologickom ústave Slovenskej akadémie vied SR.

Michaela Mudroňová

pracuje od roku 2017 ako koordinátorka pracovného poradenstva v marginalizovaných rómskych komunitách v organizácii Človek v ohrození. Od roku 2019 vedie Agentúru práce BBSK, ktorá sa venuje službám zamestnanosti pre dlhodobo nezamestnaných a sociálne vylúčených klientov v okrese Lučenec. Vo svojej praxi sa snaží zavádzať nové postupy v integrácii marginalizovaných rómskych komunít na otvorený trh práce v spolupráci so zamestnávateľmi, samosprávami aj štátnymi inštitúciami. Je pyšnou mamou 13-ročnej Sašky.

Katarína Medzihorská

pôsobí v organizácii ALTERNATÍVA - Centrum nezávislého života, n. o. ako teamleader v Tranzitnom programe ,,Zo školy do života" - podpora mladých ľudí so znevýhodnením pri prechode zo školy do dospelého života. Je psychológ, supervízorka, koučka, lektorka (vzdelávanie v kariérovom poradenstve, v terapeutických technikách, v Kids´ Skills - koučovanie detských zručností).

Jana Olexová

pôsobí ako lektor a kouč 21 rokov. Vedie tím profesionálov v oblasti ľudských zdrojov ako managing director v spoločnosti TIMAN. Vyštudovala psychológiu a manažment a aj v svojej praxi sa zameriava na rozvoj organizácii prostredníctvom rozvoja ľudí v nich. 

Edita Rigová

v súčasnosti pôsobí ako doktorandka na Ústave etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied, kde sa venuje téme elokovaných pracovísk v kontexte inklúzie rómskych marginalizovaných komunít. V minulosti pracovala v Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnosť, v ktorom sa výskume venovala téme hate speech v online priestore a nástrojom druhošancového vzdelávania, ako aj v Agentúre EÚ pre základné práva. Vzdelanie získala na University of Laussane v odbore Public Administration.

Tím EPALE Slovensko

Login (12)

Komentar

Profile picture for user Marek Lukac.
Marek Lukac
uto, 10/12/2021 - 16:02

Ahoj, áno súhlasím, kľúčová je osoba učiteľa/lektora. V našom výskume sme identifikovali krucialnu úlohu key persons, keď hovoríme o vtiahnutí dospelých do formálneho vzdelávania. A boli to najmä učitelia, obzvlášť v prípade nizkokvalifikovanych dospelých.

Login (1)
Profile picture for user Marek Lukac.
Marek Lukac
uto, 10/12/2021 - 14:52

Dáta vypovedajúce o účasti, príp. záujme sú za Slovensko jedny z najhorších, to je pravda. Ale je potrebné ich interpretovať v kontexte celkovej vzdelanostnej úrovne. Slovensko patrí ku krajinám s najvyššou vzdelanostnou úrovňou, osobitne s úrovňou stredného odborného vzdelania, myslím, s Českom k top krajinám. To môže byť tiež jeden z faktorov, prečo dospelí na Slovensku nevnímajú potrebu vzdelávania tak intenzívne (keďže koncept celoživotného vzdelávania ešte stále nie je dostatočne rozpoznaný).

Login (1)
Profile picture for user Marek Lukac.
Marek Lukac
uto, 10/12/2021 - 14:43

Pekne všetkých pozdravujem. Veľmi sa teším na túto diskusiu. Dovolím si pripomenúť, že na Slovensku máme niekoľko andragogických pracovísk, na ktorých sa vedecko-výskumne niektorí venujú dlhodobo problematike participácie vo vzdelávaní dospelých (osobitne na Prešovskej univerzite). Máme k dispozícii zaujímavé dáta, výsledky výskumov - myslím, že by v budúcich prípadných diskusiách mohli byť prínosom. Želám príjemnú a prínosnú diskusiu. Marek Lukáč

Login (1)

Users have already commented on this article

Prijavite se ili Registrirajte za postavljanje komentara.