Národný panel EPALE Slovensko - Bariéry brániace dospelým zapájať sa do celoživotného vzdelávania
EPALE Slovensko Vás pozýva na online panelovú diskusiu s názvom „Prekážky brániace dospelým zapájať sa do vzdelávania“, ktorá sa uskutoční dňa 12. 10. 2021 v čase od 14:30 do 16:30 hod. na platforme EPALE.
Národný panel je súčasťou európskej komunitnej konferencie EPALE, ktorú organizuje EPALE a Európska komisia 12. – 14. 10. 2021.
Diskutujúci sa zamerajú na otázky súvisiace s bariérami vo vzdelávaní dospelých:
- Ako identifikovať individuálne prekážky pre učiaceho sa?
- Aké sú najlepšie prístupy na prekonanie týchto bariér?
- Ako je možné nadobudnuté skúsenosti z praxe vo vzdelávaní dospelých premietnuť do účinných opatrení politík celoživotného vzdelávania podporujúcich účasť vo vzdelávaní dospelých?
Podujatie bude moderovať a o svoje poznatky a skúsenosti z výskumu v oblasti vzdelávania dospelých sa podelí
Ivana Studená, ktorá pracuje ako vedecká pracovníčka Centra Spoločenských a Psychologických vied SAV. Vyštudovala informatiku na elektrotechnickej fakulte STU v Bratislave a ekonomiku na CERGE v Prahe. Pracovala v OECD, na Českej Akadémii Vied, v bankovníctve aj v súkromnej sfére vo výrobnej spoločnosti. Venuje sa aplikovanému výskumu a poradenstvu. Jej oblasť výskumu zahŕňa politiky CŽU a vzdelávania dospelých, stratégie zručností na makro úrovni a rozvoj zručností v organizáciách, trhy práce, procesy adaptácie dopytu po práci, regionálny a miestny rozvoj. Niekoľko rokoch sa venuje téme vzdelávania dospelých, viedla slovenský tím riešiteľov medzinárodného H2020 projektu ENLIVEN (Podpora celoživotného vzdelávania pre inkluzívnu a pulzujúcu Európu), a pracuje ako expertka pre verejné a neziskové organizácie v oblasti celoživotného vzdelávania, s ďalšími diskutujúcimi:
Klaudia Bednárová
absolvovala PF UKF v Nitre, odbor anglický jazyk a literatúra - pedagogika. V roku 2009 založila anglické jazykové centrum the Bridge, ktoré sa v roku 2010 stalo jedným zo zakladajúcich členov Asociácie jazykových škôl SR, a v roku 2020 medzinárodne akreditovanou jazykovou školou. Klaudia sa aktívne venuje vzdelávaniu dospelých a učiteľov. Je členkou predsedníctva AIVD a Slovenskej asociácie age managementu. Stála pri zrode Slovenskej komory angličtinárov a vedie projekty ELTforum.sk a the Bridge re-boot camp for teachers. Klaudia sa venuje integrácií vzdelávania do ekosystémov firiem a organizácií, otázkam návratnosti investícií a dopadu vzdelávania na rast a rozvoj firiem. Jej nielen profesionálnym záujmom je hľadanie stratégií k efektívnemu vzdelávaniu.
Peter Csóri
pôsobí ako kariérový poradca, lektor, supervízor. Viac ako 18 rokov poskytuje služby kariérového poradenstva pre rôzne vekové kategórie. Počas svojej profesijnej dráhy poskytoval rôzne poradenské a motivačné kurzy pre nezamestnaných, hodnotenie pracovného potenciálu metódou Assessment Centre, poskytovanie kariérové poradenstvo prístupom „bilancie kompetencií“, ktorý zastrešuje Európska federácia centier bilancie kompetencií a kariérového poradenstva (FECBOP). V súčasnosti pracuje ako kariérny konzultant v Regionálnom centre kariéry vo Zvolene, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. Venuje sa rozvoju kariérového poradenstva v oblasti školstva, zabezpečuje vzdelávanie a mentoring pre kariérových poradcov na školách. Je aktívnym členom Združenia pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry. V roku 2017 získal Národnú cenu kariérového poradenstva za príspevok „Bilancia kompetencií v praxi služieb zamestnanosti“. Je držiteľom certifikátu kvality „Certifikovaný kariérový poradca“.
Filip Galleé
pôsobí ako projektový manažér v Národnom ústave certifikovaných meraní vzdelávania v Bratislave. Na národnej úrovni zodpovedá za realizáciu medzinárodného výskumu OECD PIAAC, ktorý mapuje a vyhodnocuje úrovne kompetencií dospelých, a ktorý je hlavnou súčasťou Národného projektu Medzinárodné hodnotenie kľúčových kompetencií dospelých. Zároveň zastrešuje pilotný výskum úrovne kompetencií pedagogických zamestnancov na Slovensku a v spolupráci s OECD ďalšie menšie projekty zamerané na kompetencie pedagogických zamestnancov.
Ľubica Gállová
pôsobí ako námestníčka riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. Dlhodobo pôsobí v oblasti vzdelávania a medzinárodnej spolupráce. V ostatných rokoch sa zameriava na prepojenie európskych vzdelávacích politík v národnom kontexte, najmä v oblasti zvyšovania kvality, flexibility a dostupnosti odborného vzdelávania a vzdelávania dospelých. V tejto oblasti iniciuje a realizuje rôzne projekty, ktoré pomáhajú zavádzať systémové zmeny. Pôsobí ako členka poradných skupín Európskej komisie a pracovnej skupiny OECD pre odborné vzdelávanie, v 2021 koordinovala prípravu Stratégie celoživotného vzdelávania a poradenstva 2021-2030.
Zuzana Kusá
je slovenská sociologička, venujúca sa verejnému akademickému výskumu a výuke v oblasti sociológie. V súčasnosti pôsobí ako poradkyňa pani prezidentky Zuzany Čaputovej pre sociálnu oblasť. V súčasnosti pôsobí ako samostatná vedecká pracovníčka na Sociologickom ústave Slovenskej akadémie vied SR.
Michaela Mudroňová
pracuje od roku 2017 ako koordinátorka pracovného poradenstva v marginalizovaných rómskych komunitách v organizácii Človek v ohrození. Od roku 2019 vedie Agentúru práce BBSK, ktorá sa venuje službám zamestnanosti pre dlhodobo nezamestnaných a sociálne vylúčených klientov v okrese Lučenec. Vo svojej praxi sa snaží zavádzať nové postupy v integrácii marginalizovaných rómskych komunít na otvorený trh práce v spolupráci so zamestnávateľmi, samosprávami aj štátnymi inštitúciami. Je pyšnou mamou 13-ročnej Sašky.
Katarína Medzihorská
pôsobí v organizácii ALTERNATÍVA - Centrum nezávislého života, n. o. ako teamleader v Tranzitnom programe ,,Zo školy do života" - podpora mladých ľudí so znevýhodnením pri prechode zo školy do dospelého života. Je psychológ, supervízorka, koučka, lektorka (vzdelávanie v kariérovom poradenstve, v terapeutických technikách, v Kids´ Skills - koučovanie detských zručností).
Jana Olexová
pôsobí ako lektor a kouč 21 rokov. Vedie tím profesionálov v oblasti ľudských zdrojov ako managing director v spoločnosti TIMAN. Vyštudovala psychológiu a manažment a aj v svojej praxi sa zameriava na rozvoj organizácii prostredníctvom rozvoja ľudí v nich.
Edita Rigová
v súčasnosti pôsobí ako doktorandka na Ústave etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied, kde sa venuje téme elokovaných pracovísk v kontexte inklúzie rómskych marginalizovaných komunít. V minulosti pracovala v Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnosť, v ktorom sa výskume venovala téme hate speech v online priestore a nástrojom druhošancového vzdelávania, ako aj v Agentúre EÚ pre základné práva. Vzdelanie získala na University of Laussane v odbore Public Administration.
Tím EPALE Slovensko
Komentar
Pánovi Galleé
Dáta vypovedajúce o účasti, príp. záujme sú za Slovensko jedny z najhorších, to je pravda. Ale je potrebné ich interpretovať v kontexte celkovej vzdelanostnej úrovne. Slovensko patrí ku krajinám s najvyššou vzdelanostnou úrovňou, osobitne s úrovňou stredného odborného vzdelania, myslím, s Českom k top krajinám. To môže byť tiež jeden z faktorov, prečo dospelí na Slovensku nevnímajú potrebu vzdelávania tak intenzívne (keďže koncept celoživotného vzdelávania ešte stále nie je dostatočne rozpoznaný).
Pripomienka :)
Pekne všetkých pozdravujem. Veľmi sa teším na túto diskusiu. Dovolím si pripomenúť, že na Slovensku máme niekoľko andragogických pracovísk, na ktorých sa vedecko-výskumne niektorí venujú dlhodobo problematike participácie vo vzdelávaní dospelých (osobitne na Prešovskej univerzite). Máme k dispozícii zaujímavé dáta, výsledky výskumov - myslím, že by v budúcich prípadných diskusiách mohli byť prínosom. Želám príjemnú a prínosnú diskusiu. Marek Lukáč
Skvělá a obohacující…
Skvělá a obohacující panelová diskuse. Díky:-)