European Commission logo
Luo käyttäjätili
Valitse useampi sana erotinpilkun avulla

EPALE - Aikuiskoulutuksen eurooppalainen foorumi

Event Details

14 Jou
2020

Muzeum i edukacja w czasach zmian - CFP

Etätapahtuma
Profile picture for user Zabytki.
Marcin Szeląg
Community Hero (Gold Member).
to

Muzeum_i_edukacja_

 

Serdecznie zapraszamy muzealników, edukatorów, nauczycieli oraz wszystkie osoby zainteresowane problematyką konferencji na doroczną konferencją Forum Edukatorów Muzealnych „Muzeum i edukacja w czasach zmian”, która odbędzie się on-line w dniu 14 grudnia 2020 r. Organizatorami konferencji są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Warszawy oraz Forum Edukatorów Muzealnych. Zapraszamy do zgłaszania referatów i posterów, a także zapisywania się do udziału w konferencji.

2020 rok był czasem, w którym muzea i edukacja muzealna stanęły przed wyjątkowymi wyzwaniami. Poza pandemią, która generuje ogromny kryzys społeczny i gospodarczy oraz wpływa na nasz tryb życia i zmianę modelu pracy, dane nam jest doświadczać innych głębokich zmian w obszarze informacyjnym, społecznym, politycznym i klimatycznym, mających także przemożny wpływ na sferę edukacji i kultury. Przeniesienie życia, pracy, edukacji i kultury do świata wirtualnego, spowodowane przez pandemię, coraz częściej jest postrzegane nie jako stan przejściowy, ale trwała zmiana – w tym sensie pandemia stała się jej swoistym „akceleratorem”. Jak w tej sytuacji odnajdują się muzea, będące ze swej natury instytucjami „długiego trwania”? Jakie zmiany następują w obrębie instytucji i sposobów zarządzania zespołami? Jak edukacja muzealna reaguje na zmieniające się warunki funkcjonowania i potrzeby szkół oraz innych grup muzealnych gości? Jak dynamiczne zmiany wpływają i będą wpływać na miejsce edukacji w muzeach? W końcu – jakie pole w obrębie spolaryzowanego społecznego dyskursu powinny zająć muzea?

W czasie konferencji chcemy zainicjować debatę o miejscu muzeów i edukacji muzealnej w dynamicznie zmieniającym się świecie. Interesują nas zarówno analizy obecnej sytuacji, jak i rozważania na temat zmian, jakie może – i powinna – przynieść przyszłość. Konferencję rozpoczniemy debatą ekspercką dotyczącą tematyki konferencji, a następnie będziemy kontynuować obrady i debaty w sześciu sesjach panelowych. Na koniec jeszcze raz spotkamy się wspólnie, aby podsumować dyskusję w panelach.

Zapraszamy do nadsyłania propozycji referatów zgodnych z merytorycznym zakresem konferencji, tj. wpisujących się w następujące bloki tematyczne:

Muzea i edukacja muzealna w czasach pandemii – analiza i perspektywy na przyszłość

Wydawało się, że o edukacji muzealnej wiemy już niemal wszystko – przede wszystkim jak angażować i nawiązywać kontakt z naszą publicznością – a na co dzień po prostu doskonalimy warsztat naszej pracy. Pandemia sprawiła, że musieliśmy zweryfikować dotychczasowe podejście: należało podjąć działania w obszarach dotąd nam nieznanych, przejść do strefy on-line i podążać za stale zmieniającą się sytuacją. W trakcie panelu porozmawiamy o tym, jak konkretnie pandemia wpłynęła na projekty edukacyjne i co dalej z „onlajnem”?
 

Edukatorzy i pracownicy kultury w warunkach zmian społecznych

Kryzys wywołany w 2020 roku pandemią z szokującą bezwzględnością ujawnił, że sytuacja pracownicza edukatorów oraz innych grup zawodowych instytucji kultury i dziedzictwa, zwłaszcza tych, których zatrudnienie jest bezpośrednio związane z fizyczną obecnością publiczności, niemal na całym świecie jest niepewna. W trakcie panelu interesować nas więc będą zarówno warunki pracy osób związanych z kulturą i dziedzictwem (nie tylko edukatorów), problemy pracowników i pracodawców wynikające z zagrożeń spowodowanych współczesną sytuacją niepewności, jak i potrzeby, które należy spełnić, aby stawić czoła wyzwaniom, które niesie kryzys gospodarczy i wynikające z niego zmiany społeczne.
 

Muzea on-line: dzisiaj i jutro

W czasach pandemii internet stał się kluczowym sposobem dotarcia muzeów do ich odbiorców. Jak wpłynęło to na działanie instytucji? Jak muzea działają w internecie dzisiaj? Jak mogą się w nim jeszcze rozwinąć? W czasie panelu zastanowimy się, jak mądrze projektować obecność instytucji on-line, oraz jakie szanse i potencjalne niebezpieczeństwa mogą się wiązać z działalnością instytucji kultury w przestrzeni wirtualnej.
 

Edukacja muzealna a edukacja formalna – czego nauczyła nas pandemia?

W czasie pandemii muzea stały się partnerami dla nauczycieli w prowadzeniu edukacji zdalnej. Wiele instytucji przygotowała ofertę lekcji on-line, czas pandemii umożliwił też muzealnym edukatorom bezpośredni kontakt z nauczycielami, elastyczność czasową i dostosowywanie zajęć do potrzeb konkretnej klasy. W panelu poruszone zostaną zagadnienia nowych form współpracy edukatorów z nauczycielami, zastanowimy się także, czy jest to droga na przyszłość, którą udało się dostrzec dzięki konieczności opuszczenia bezpiecznych i dobrze znanych muzealnych galerii.
 

Klimat a dziedzictwo

W ostatnich latach natura oraz troska o klimat i planetę w połączeniu z literaturą, sztuką i zagadnieniami historycznymi stała się ważnym punktem w organizowaniu wydarzeń w muzeach – warsztatów, wykładów, spacerów, wystaw. W trakcie panelu, wykorzystując praktykę instytucji kultury, zastanowimy się, czy i jak klimat oraz zachodzące w nim zmiany można połączyć z interpretacją dziedzictwa.
 

Muzeum i edukacja wobec zjawisk dyskryminacji i wykluczania

Kultura i sztuka są wyraźnie obecne w dyskusji na temat budowania kapitału społecznego, a instytucje kultury często przywoływane są jako potencjalne miejsca społecznej debaty. Czy w takim razie muzea mogą i powinny zajmować stanowiska w gorących politycznie kwestiach związanych z dyskryminacją? W jaki sposób tematy związane z dyskryminacją i wykluczeniem podejmowane są na wystawach czy w działaniach edukacyjnych? Czy muzea umieją stworzyć włączające środowisko pracy? W panelu poruszone zostaną także zagadnienia związane z metodami włączenia grup zagrożonych dyskryminacją w projektowanie i realizację działań edukacyjnych.

Event Details
Tila
Kuten suunniteltu
Tapahtuman tyyppi
Konferenssi
Järjestäjän tyyppi
Muu tapahtuma
Järjetäjän nimi
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Muzeum Warszawy
Forum Edukatorów Muzealnych
Yhteystiedot
Dodatkowe informacje:
* Konferencja odbędzie się za pośrednictwem komunikatora ZOOM
* Uczestnicy otrzymają przed konferencją link pozwalający na dołączenie do pokoju konferencyjnego
* Tematy bloków tematycznych odpowiadają tematyce sześciu równoległych paneli, które zaplanowane są w czasie konferencji w wirtualnych „pokojach”
* Dokładny program konferencji zostanie ogłoszony i wysłany do uczestników do 5 grudnia 2020 r.
* Aby zgłosić się na konferencję jako uczestniczka/uczestnik wypełnij formularz
Zapraszamy do nadsyłania propozycji referatów, odpowiadających jednemu z wyżej opisanych blików tematycznych (paneli):
*  Referaty powinny trwać do 10 min., ewentualne prezentacje nie dłuższe niż 10 slajdów
* Z każdego obszaru tematycznego przedstawiciele organizatorów wraz z prowadzącymi panele wybiorą po 6 referatów
* Osoby zainteresowane wygłoszeniem referatu proszone są o nadesłanie formularza zgłoszeniowego (oddzielny formularz) do 1 grudnia 2020 r. , zawierającego:
– Nazwę panelu, w którym chce wystąpić autorka/autor
– Tytuł proponowanego referatu (maksymalnie 10 minut, 10 slajdów)
– Streszczenie (maksymalnie 1500 znaków liczonych ze spacjami)
– Biogram autorki/autora (500 znaków)
* Aby zgłosić referat wypełnij formularz
Zapraszamy także do nadsyłania propozycji posterów na „giełdę projektów”, opisujących wybrany projekt realizowany przez muzeum w roku 2020:
* Zainteresowane muzea przygotowują poster prezentujący jeden wybrany projekt w aplikacji Padlet i przesyłają link do organizatorów do 4 grudnia 2020 r.
* Poster powinien zawierać:
– Nazwę organizatora
– Tytuł projektu
– Imię, nazwisko i kontakt do osoby/osób realizujących projekt
– Opis projektu zawierający m.in. następujące informacje: skąd się wziął pomysł na projekt, sposób realizacji, wnioski na przyszłość, materiał wizualny, linki itp.
* Organizatorzy udostępnią uczestnikom konferencji zbiorczy link do padletów do 11 grudnia 2020r.
* Aby zgłosić poster wypełnij formularz
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji!

Kontakt do organizatorów: konferencjaFEM@muzeumpilsudski.pl
Osallistumismaksu
Ei
Tunnisteet

Kirjaudu sisään tai Rekisteröidy julkaistaksesi kommentteja.

Onko sinulla jokin tapahtuma mielessäsi?

Älä epäröi jakaa sitä! Klikkaa alla olevaa linkkiä ja ehdota tapahtumaa!

Viimeisimmät keskustelut

Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tekoäly nyky-yhteiskunnassa

Tule mukaan pohtimaan ja keskustelemaan tekoälyn roolista nyky-yhteiskunnassa ja miettimään keinoja, joilla sitä voidaan oppia käyttämään parhaalla mahdollisella tavalla.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Kestävä kehitys osana aikuiskoulutusta

Tule mukaan pohtimaan, miten ilmastonmuutosta ja ympäristöön kohdistuvia haasteita voidaan käsitellä osana kestävän kehityksen taitoja.

Lisää
Profile picture for user Johanna Tarvainen.
Johanna Tarvainen

Tule mukaan keskustelemaan perustaidoista!

Tutustu, millainen rooli perustaidoilla on Euroopan osaamisohjelman ”Pact for Skills” -aloitteessa.

Lisää