European Commission logo
Креирајте налог
Можете да одаберете више речи са разделним зарезом

ЕПАЛЕ - Електронска платформа за образовање одраслих у Европи

Blog

Blog

Wspólnota edukacyjna w pracy czyli o tym, jak dofinansowanie instytucjonalne zmieniło organizację pozarządową

Czy otrzymanie wsparcia finansowego na rozwój kompetencji osób pracujących w organizacji pozarządowej to szczęście czy kłopot?

Profile picture for user Daria Sowińska-Milewska.
Daria Sowińska-Milewska

ok. 6 minut czytania  polub, linkuj, komentuj!


Sektor pozarządowy w Polsce to ponad 138 tysięcy organizacji, w przeważającej części fundacji i stowarzyszeń. Aktywnie działa około 50% z nich. Organizacja pozarządowa to instytucja mocna przede wszystkim zasobami kompetencji swoich zespołów, osób pracujących etatowo, współpracujących na zasadach odpłatności czy wolontariacko. O profesjonalizacji i podnoszeniu kompetencji kadr w tym sektorze mówi się sporo, są nawet środki publiczne krajowe (oraz unijne)  i zagraniczne przeznaczone na te obszary. Codzienność w organizacji pozarządowej to jednak nieustanne poszukiwanie źródeł finasowania pomysłów, godzenie się na niedogodności braku stałości pracy, statystycznie niższe niż średnie uposażenia i westchnięcia „gdybyśmy mieli wolne środki na to szkolenie…”. A co się dzieje, gdy takie środki na podnoszenie kompetencji kadr się znajdą? Co z tego wynika?

Baner projektowy

Grantodawca wzmacnia…

Wspomniane wcześniej finanse m.in. na rozwój instytucjonalny organizacji to określana w środowisku NGO linia budżetowa tzw. norweska. Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Jego budżet to 23 miliony euro. Program ma na celu wzmacnianie organizacji społecznych w Polsce. Działa na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, dla którego różnorodność społeczna, równe traktowanie I dialog stanowią szczególną wartość.

Wzmocnienie sektora społecznego jest jednym z priorytetów horyzontalnych Programy Aktywni Obywatele. Organizacje, które składały wnioski na realizację projektów mogły uzyskać dodatkowe fundusze na rozwój instytucjonalny. Środki mogły być wydatkowane na:

  • przygotowanie i realizację strategii organizacji, w tym nawiązywanie partnerstw, udział w sieciach (również międzynarodowych),
  • wzmocnienie i rozwój kompetencji pracowników (szkolenia, studia podyplomowe, wizyty studyjne, job-shadowing, udział w konferencjach, zakup licencji na kursy e-learningowe),
  • zakup sprzętu i wyposażenia (w szczególności: infrastruktury informatycznej, sprzętu pozwalającego na bardziej efektywną realizację działań),
  • poprawę warunków pracy (m.in. drobne remonty i dostosowania do potrzeb pracowników i odbiorców działań).

Organizacja aplikuje…

Fundacja Pro Cultura ma historię sięgającą 2003 r. i za sobą kilka modyfikacji zarówno sposobu pracy, jak i grup docelowych. Misją Fundacji jest propagowanie wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie rozwoju kultury, mediów oraz technologii społeczeństwa informacyjnego (TSI).

Ostatnie 5 lat to zwrot tematyczny w kierunku nowych technologii i kompetencji cyfrowych – uczniów, nauczycieli, młodzieży wykluczonej społecznie a także seniorów. Główny projekt ostatnich 3 lat to Radio SoVo (www.radiosovo.pl),  w którym Fundacja wraz z partnerami: Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Fundacją Zaczyn, działała na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych i medialnych seniorów i osób z niepełnosprawnościami. W najnowszych działaniach kieruje swoje oferty edukacyjne do młodzieży zagrożonej wykluczeniem („Cyfrowy obywatel wymiata w Internecie” www.wymiataminternet.pl)

Trzon organizacji stanowi kilka osób zatrudnionych na etaty, kilka współpracujących w ramach umów cywilnoprawnych, pewna (rosnąca) liczba wolontariuszy. Są też osoby eksperckie zatrudniane do konkretnego wydarzenia, wykłady, webinarium czy spotkania. Można powiedzieć, że struktura przypomina winogrono, gałązka to osoby zarządzające i te stale obecne, pozostali są bliżej lub dalej.  

Na etapie przygotowania wniosku Fundacja określiła plan rozwoju instytucjonalnego,  w tym diagnozę organizacji, wyzwań i potrzeb w kontekście misji i wizji oraz zaplanowała działania służące ich zaspokojeniu. 

Zdecydowano o przeznaczeniu dostępnych środków na doposażenie sprzętowe oraz podnoszenie kompetencji kadry. Drugi obszar to szkolenia (w formie stacjonarnej lub online) z tematów: szkolenie z grafiki komputerowej, social mediów, w tym  Facebook &Instagram Pro, Flipowanie i myślenie wizualne, tworzenie stron www (online), google analytics, kadry w firmie, porozumienie bez przemocy oraz pakiet na szkolenia z rozwoju efektywności, motywacji wybierane samodzielnie przez osoby z zespołu Fundacji.

Wyzwania…

Projekt pisany niespełna rok temu okazał się w trakcie realizacji już zdezaktualizowany. Najszybciej okazało się, że środki przewidziane w budżecie nie pozwalają już na udział w planowanym szkoleniu, które znacząco podrożało i to więcej niż o 10%, co stawia pod znakiem zapytania jego finansowanie.

Modyfikacji uległy plany i realizowane projekty organizacji. Rozwinęły i rozkwitły pomysły, na które mniej liczono, a te, na które liczono nie zyskały uznania grantodawców i często istnieją tylko w formie szczątkowej. Rotacja dotyka także zespołu. Organizacja, która realizuje projekt jest w wielu aspektach inną organizacja niż była w momencie planowania i składania jego opisu.

Zmianie ulegają też oczekiwania i potrzeby odbiorczyń i odbiorców. Osoba, która chciała pójść na szkolenie z porozumienia bez przemocy w międzyczasie skorzystała z bezpłatnej oferty. Inna zachwyciła się bezpłatną platformą szkoleń dla NGO i rezygnuje z puli środków dostępnej dla pracownika. Entuzjazm wykazywany podczas przygotowywania planów rozwoju i edukacji z czasem jest coraz mniejszy. Typowa wymówki to brak czasu.

…i jak sobie z nimi radzić?

Uprzedzając pojawiające się pytania – plan rozwoju został zrealizowany i dał realne korzyści organizacji. Prowadzenie tych działań w sposób systematyczny przez półtora roku było dużym wyzwaniem. Co pomogło? Oto 3 kluczowych, zdaniem realizatorek i realizatorów, punktów:

1. Otwartość na zmiany.

Tak jak wspomniano wcześniej, zmieniło się otoczenie wewnętrzne i zewnętrzne organizacji. Otwartość zarówno zarządu organizacji, jak i Grantodawcy pozwoliła na sukcesywne dostosowywanie się do tych zmian. Trzymanie się kurczowo planów sprzed roku byłoby nonsensem w tej sytuacji. Dokonano weryfikacji potrzeb, w tym oczekiwań konkretnych osób z zespołu. Po analizie dostępnych finansowo opcji i wyciągając wnioski z przebiegu procesu zmieniono i dostosowano metody podnoszenia kompetencji. Zamiast udziału w drogim szkoleniu zatrudniono osobę ekspercką, która nie tylko przeprowadziła szkolenie dla małej grupy, ale też odpowiedziała na wszelkie pytania. Inne z planowanych szkoleń stacjonarnych, niedostępne finansowo zamieniono na dostęp do materiałów eksperckich i spotkań ze specjalistami opłacany w formie abonamentu.

2. Aktywność.

Ważna była samodzielność zespołu w poszukiwaniu nowych rozwiązań czyli  wskazywanie ofert szkoleń, które byłyby interesujące i potrzebne, także znajdywania promocji. Wymagało to od każdej z osób określenia potrzeb, tzn. tematyki, formy, czasu trwania szkoleń, wyboru najbardziej wygodnej formy. Część zespołu zdecydowanie preferowała spotkania stacjonarne, część e-learning. Ważną rolę odgrywała także osoba dbająca o płynność realizacji tego działania. Przypominała o możliwościach, wskazywała możliwości, dbała o budowę trzeciego elementu, czyli wspólnoty. Z całą pewnością pomagało jej wieloletnie doświadczenie trenerskie i zarządcze w obszarze edukacji dorosłych.

3. Wspólnota edukacyjna.

W trakcie realizacji działań planu instytucjonalnego okazało się, że bardzo dobrze sprawdzają się szkolenia stacjonarne w wersji tzw. szytej na miarę, prowadzone w biurze Fundacji. Tradycją stały się edukacyjne wtorki, zaparzenie kawy i wymiana informacji o wykonanych ćwiczeniach z grafiki. Zbadanie potrzeb i dostosowanie programu do poziomu osób uczestniczących, nieformalna atmosfera, bezpośredniość i energia prowadzącej motywowała do nauki także osoby nieco bardziej sceptyczne. Ta forma wspólnej pracy spodobała się na tyle, że w tej formie zrealizowano jeszcze jedno ze szkoleń (gogle analytics). Wykorzystano także energię wtorków na dzielenie się wiedzą. Pomogło w tym stworzenie w biurze tymczasowej przestrzeni edukacyjnej, z takimi elementami jak dostęp do rzutnika i ekranu, inne ustawienie stołów inspirowało do dzielenia się doświadczeniami z realizowanych szkoleń.  

Realizacja planu instytucjonalnego w ramach projektu "Cyfrowy obywatel wymiata w Internecie" okazała się wsparciem do budowania wspólnoty edukacyjnej zespołu Fundacji Pro Cultura i uruchomienia energii uczenia się i proaktywności w zakresie podnoszenia kompetencji.


Dziękujemy, w imieniu zespołu Fundacji Pro Cultura, Programowi Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, realizowanemu przez konsorcjum w składzie: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (lider), Fundacja Edukacja dla Demokracji, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Login (1)
Themes addressed

Коментари

Profile picture for user ritchie81.
Maciej Bielawski
Community Hero (Gold Member).
Mon, 01/22/2024 - 13:59

Obecnie w ramach mechanizmu capacity building w wielu regionach będą ogłaszane konkursy na wsparcie instytucjonalne organizacji pozarządowych. W większości przypadków motywem przewodnim tego wsparcia będzie rozwój kompetencji pracowników, członków czy wolontariuszy. Zachęcam by się z tym zapoznać, bo to fajna przestrzeń do organizacji kursów, warsztatów, wizyt studyjnych, które powinny się przełożyć na stabilność i rozwój NGO

Login (0)
Profile picture for user Nina Woderska.
Nina Woderska
Community Hero (Gold Member).
Thu, 08/31/2023 - 00:09

Odchodząc na moment od wątku głównego, mocno skupiłam się na kwestii elastycznosci i dopasowaniu do potrzeb szkoleń. A to dlatgo, że organizacja, z którą współpracuję miała możliwość skorzystać z tego wsparcia. I również doszło do wielu zmian. Chyba wcześniej (przed przeczytaniem tego tekstu, nie byłabym w wstanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do tych zmian doszło) -  teraz już to wszytstko układa się w całość. Dziękuję  Ci za to. Właśnie zdałam sobie sprawę, że w naszym przypadku było podobnie. 

Dodatkowo brałam ostatnio udział w dłuuuugim szkoleniu dotowanym (z innej dotacji), zupełnie nie skrojonym pod potrzeby uczestników, choć grupa była mała (kilka osób). I tak dochodzę do konkluzji, że warto robić sobie takie podsumowania "sumienia" i aktualnego stanu "jak jest", "czego potrzebuję" i być elastycznym oraz nie zgadzać się na zastaną rzeczywistość (szkoleniową)/sytuację. Także wycofanie się ze wcześniejszej deklaracji jest odważne i czasami, jak się okazuje, potrzebne.

Login (0)
Profile picture for user Krzysztof Jarymowicz.
Krzysztof Jarymowicz
Community Collaborator (Silver Member).
Sun, 07/30/2023 - 13:06

Wsparcie instytucjonalne to wciąż rzadkość w schematach grantowych (rządowy program PROO jest praktycznie niedostępny dla organizacji nie wpisujących się w oczekiwania polityczne ministerstwa). Dobrze czy źle? Opisany przykład uświadamia jak trudno zrealizowac takie projekty: większość organizacji nie tylko nie ma pieniędzy na zmiany, ale przede wszystkim nie potrafi ich zaplanować i potem bardzo często okazuje się, że po prostu kupowane sa komputary i realizowane pierwsze lepsze dostępne szkolenia. Papier wszystko przyjmie. Tylko mniej niż 10% organizacji potrafi zaplanować taki proces i zrealizować go z realną korzyścią.

Login (0)
Profile picture for user Krzysztof Jarymowicz.
Krzysztof Jarymowicz
Community Collaborator (Silver Member).
Sun, 07/30/2023 - 13:06

Wsparcie instytucjonalne to wciąż rzadkość w schematach grantowych (rządowy program PROO jest praktycznie niedostępny dla organizacji nie wpisujących się w oczekiwania polityczne ministerstwa). Dobrze czy źle? Opisany przykład uświadamia jak trudno zrealizowac takie projekty: większość organizacji nie tylko nie ma pieniędzy na zmiany, ale przede wszystkim nie potrafi ich zaplanować i potem bardzo często okazuje się, że po prostu kupowane sa komputary i realizowane pierwsze lepsze dostępne szkolenia. Papier wszystko przyjmie. Tylko mniej niż 10% organizacji potrafi zaplanować taki proces i zrealizować go z realną korzyścią.

Login (0)

Users have already commented on this article

Пријавите се или се региструјте да бисте постављали коментаре.

Want to write a blog post ?

Не оклевајте!
Кликните на линк испод и започните писање новог блога!

Најновије дискусије

Profile picture for user ana.anakijev.
Ana Anakijev | EPALE Srbija

Kако да унапредимо подршку и садржаје на платформи

Profile picture for user Ivana Ćuk.
IVANA ĆUK
Community Hero (Gold Member).

Oткривање вештина које проистичу из бављења хобијем

У години проглашеној за Европску годину вештина, свакако је занимљиво позабавити се вештинама које проистичу из бављења хобијем.

Више
Profile picture for user ana.anakijev.
Ana Anakijev | EPALE Srbija

Истицање важности основних вештина у Европској години вештина

Неопходна су улагања у развој основних вештина да бисмо исупнили циљеве ЕУ године вештина.

Више

Latest News