SZKOŁY TRENERSKIE POD LUPĄ EPALE: Szkoła Trenerów Biznesu Grupy SET


- Nazwa kursu/szkoły trenerskiej: Szkoła Trenerów Biznesu Grupy SET
- Kurs szkoły trenerskiej odbywa się w formie: stacjonarnej
- Liczba edycji szkoleń trenerskich zorganizowanych przez szkołę w ciągu ostatnich 5 lat: 49 edycji
- Adres strony www, gdzie można znaleźć więcej informacji o programie, cenie, terminach, kadrze: https://grupaset.pl/oferta/dla-ciebie/szkola-trenerow-biznesu/
- Adres e-mail szkoły: biuro@grupaset.pl
- Zasięg działania szkoły: cała Polska

Co wyróżnia Szkołę Trenerów Biznesu Grupy SET? Czy szkoła skupia się na kształceniu trenerskim o określonym profilu?
SZKOŁA TRENERÓW BIZNESU GRUPY SET® jest kompleksowym projektem rozwojowym, który przygotowuje do pracy z grupami szkoleniowymi, szczególnie tymi osadzonymi w realiach biznesowych. Program oparty jest na autorskim Modelu Efektywnego Treningu – Modelu SET.
Wyróżnia nas:
- Równowaga między perspektywami: psychologiczną i biznesową. Zapewniamy przygotowanie do roli trenerskiej zarówno pod kątem rozumienia procesów zachodzących w człowieku, jak i w grupie, i osadzamy to w realiach biznesowych.
- Pracujemy w oparciu o autorską metodę opisaną przy pomocy Modelu SET (Safety, Experience, Training), a więc uczymy budowania bezpiecznych warunków do nauki, projektowania doświadczeń szkoleniowych oraz narzędzi do wdrażania umiejętności w praktykę.
- Cały nasz zespół tworzą osoby stale współpracujące szkoleniowo z biznesem, są zatem praktykami, co bardzo mocno wspiera nasze uczestniczki i naszych uczestników w procesie nauki.
- Podczas ponad 16-letniej obecności na rynku wypracowaliśmy wiodącą pozycję wśród szkół trenerskich, o czym świadczy liczba osób, które zdecydowały się i nadal decydują brać udział w naszych kursach. Nie mierzymy sukcesu liczbami; świadczą one dla nas raczej o dużym poziomie zaufania do rozpoznawalnej na rynku szkoleniowym marki, jaką przez ten czas stała się Grupa SET.
- Pracujemy metodami aktywnymi już od pierwszego dnia zajęć – to tutaj uczestniczki i uczestnicy mają okazję do przeprowadzenia swojego, często pierwszego w życiu INTRO szkoleniowego, oczywiście po wcześniejszym przygotowaniu.
- Nasze kursy (nie tylko trenerski) są akredytowane przez International Education Society – międzynarodową organizację, która od 1997 roku specjalizuje się w certyfikacji podmiotów edukacyjnych. To oznacza, że osoby kończące nasze kursy mogą otrzymać międzynarodowy certyfikat potwierdzający kompetencje.
- Szkoła Trenerów Grupy SET przygotowuje do prowadzenia szkoleń nie tylko biznesowych. Uczymy metodyki projektowania i prowadzenia szkoleń również osoby funkcjonujące poza biznesem, np. w organizacjach pozarządowych lub prowadzące własną działalność.
Jakiego rodzaju zajęcia praktyczne oferuje szkoła?
- Najważniejszą formą nauki jest samodzielne prowadzenie zaprojektowanych przez siebie, w oparciu o zasady uczenia dorosłych, modułów szkoleniowych. Każda osoba uczestnicząca w kursie ma okazję przynajmniej trzykrotnie wystąpić przed grupą i zaprezentować odpowiednio: INTRO (wprowadzenie do szkolenia), moduł szkoleniowy zaprojektowany w oparciu o otrzymane od nas materiały merytoryczne oraz – na koniec – moduł zaprojektowany na wybrany przez siebie temat (w obu przypadkach istnieje możliwość przetestowania prototypu ćwiczenia czy gry szkoleniowej).
- Każde wystąpienie przed grupą podsumowujemy sesją informacji zwrotnych udzielanych przez uczestniczki i uczestników oraz przez osobę prowadzącą zajęcia. Zwracamy uwagę zarówno na logikę i metodykę przygotowanych modułów szkoleniowych, umiejętność realizacji celów dydaktycznych w oparciu o przygotowane ćwiczenia, jak i na umiejętność współpracy z grupą szkoleniową (instrukcje do ćwiczeń, ich omówienia, umiejętność moderowania dyskusji czy radzenia sobie w sytuacjach trudnych, które mogą pojawić się na sali szkoleniowej).
- Praca z kamerą. Wszystkie wystąpienia są nagrywane (chyba, że ktoś sobie tego nie życzy), a następnie nagrania są przesyłane do prowadzących.
- Analiza case studies – uczestniczki i uczestnicy wcielają się w rolę firm szkoleniowych mających zbadać potrzeby rozwojowe organizacji i jak najlepiej na nie zareagować. Uczymy analizy HPI jako narzędzia badającego nie tylko potrzeby szkoleniowe organizacji, ale również pozwalające na szersze spojrzenie na problemy, które się w niej pojawiają i zarekomendowania działań naprawczych inne niż tylko szkolenia.
- Wszystkie osoby uczestniczące w naszych kursach mają prawo do konsultacji w trakcie trwania kursu i trzy miesiące po jego ukończeniu. Najczęściej konsultujemy programy szkoleniowe, trafność analizy potrzeb rozwojowych, narzędzia wdrożeniowe czy ewaluacyjne.
Czy szkoła oferuje zajęcia pozastandardowe albo benefity (np. udział w społeczności absolwenckiej, dostęp do bazy danych z materiałami szkoleniowymi)?
- Każda osoba uczestnicząca w naszych kursach otrzymuje, już po pierwszych zajęciach, nielimitowany czasowo dostęp on-line do platformy edukacyjnej zawierającej materiały szkoleniowe oraz dodatkowe dokumenty, testy, quizy pomagające utrwalać wiedzę.
- Prowadzimy zamkniętą grupę na Facebooku przeznaczoną wyłącznie dla osób uczestniczących lub kończących nasze kursy, w której w bezpiecznym środowisku można podzielić się doświadczeniami, poprosić o poradę czy poinformować o jakimś ciekawym wydarzeniu.
- Prowadzimy Klub trenera i coacha Grupy SET – cyklicznie organizowane spotkania, których celem jest wzmacnianie kompetencji trenerskich i coachingowych oraz stwarzanie okazji do wymiany doświadczeń klubowiczów w pracy rozwojowej z grupami szkoleniowymi oraz w relacji indywidualnej.
- Prowadzimy cykliczne, bezpłatne webinary i szkolenia, o których informujemy naszą społeczność, realizujemy edukacyjne relacje na Instagramie.
Mamy własny blog oraz podcast SETki Inspiracji, w którym inspirujemy do rozwoju nie tylko trenerskiego, ale podpowiadamy też użyteczne strategie dla menedżerów, coachów i innych osób wspierających rozwój kompetencji.
Czego nie ma w Waszej szkole?
Prowadzimy trening interpersonalny, jednak nie jest on integralną częścią szkoły trenerów. Można wziąć w nim udział niezależnie, ale nieobowiązkowo. Jako praktycy wiemy, że szkolenia, zwłaszcza te biznesowe, to relatywnie krótkie formy (zazwyczaj dwudniowe, a coraz częściej krótsze, nawet 30-minutowe, realizowane on-line). To powoduje, że dynamika grupy ma wypłaszczoną charakterystykę; ludzie koncentrują się dużo bardziej na merytoryce szkolenia niż na relacjach interpersonalnych. Zatem podczas kursu trenerskiego uczymy, jak zarządzać dynamiką grupy dzięki umiejętnie zaprojektowanym aktywnościom oraz dobrze dobranym interwencjom trenerskim, bez potrzeby głębokiego przeżycia doświadczenia, jakim jest trening interpersonalny. Jednocześnie zachęcamy do uczestniczenia w nim, aby lepiej poznać siebie, innych i ich reakcje na nas samych.
Poza tym nie prowadzimy i nie uczymy prowadzenia szkoleń przy użyciu technologii VR czy AI. Posiadamy, jako część kursu trenerskiego, dodatkowe wykłady, w których podpowiadamy m.in. w jaki sposób korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji do projektowania ćwiczeń szkoleniowych, ale nie jest to zasadnicza część żadnego z modułów kursu.
Działający z sukcesem absolwent/absolwentka w 3 lata po ukończeniu Szkoły SET to osoba, która...
... to zależy;)
Każda osoba, która ukończyła Szkołę Trenerów Biznesu Grupy SET, jest kompetentna w zakresie zaprojektowania i poprowadzenia szkolenia na dowolny temat i dla dowolnej grupy, oczywiście pod warunkiem, że czuje się pewnie w danym temacie. Znaczna część naszych absolwentek i absolwentów to osoby aktywnie szkolące nie tylko biznes, ale też instytucje rządowe i samorządowe, organizacje pozarządowe, fundacje czy stowarzyszenia. Często są to osoby tworzące własne marki na rynku, oferujące szkolenia otwarte z zakresu np.: pośrednictwa nieruchomości, marketingu, komunikacji, sprzedaży czy innych specjalizacji, na które jest na rynku zapotrzebowanie.
Wybrane osoby, wyłącznie spośród naszych absolwentek i absolwentów, zapraszamy do prowadzenia zajęć w Szkole Trenerów Biznesu Grupy SET. Zatem nasz zespół składa się wyłącznie z naszych wcześniejszych uczestniczek i uczestników;)
Pozostaje jeszcze ta część osób, która nie praktykuje. Oczywiście, że są takie osoby. Jednocześnie one właśnie – czasem już pod koniec kursu – mówią, że niezależnie od tego, czy będą w przyszłości wykorzystywać wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole, czują, że to był właściwy krok w stronę lepszego zrozumienia „instrukcji obsługi samych siebie”. Jako wartość wskazują też samą grupę i nawiązane relacje, z których czasem rodzi się współpraca. Istnieje kilka firm szkoleniowych złożonych właśnie z osób, które poznały się na naszym kursie i postanowiły przekuć znajomość w dobrze prosperującą firmę.
Jakie są Wasze cele związane z dalszym rozwojem szkoły?
Obecnie cel mamy jeden – utrzymać dotychczasową jakość Szkoły. Nie chcemy „rozwadniać” oferty dodatkowymi kursami dokształcającymi czy specjalizacyjnymi; mamy to już za sobą. Szkoła Trenerów Biznesu to nasz flagowy projekt. Powstała w 2008 roku i od tamtej pory była ciągle udoskonalana w oparciu o to, co słyszeliśmy od naszych absolwentek i absolwentów. Dziś najbardziej zależy nam na tym, aby doświadczenie uczestnictwa w kursie było z jednej strony komfortowe i bezpieczne (w rozumieniu bezpieczeństwa psychologicznego), a z drugiej efektywne poznawczo. Nie znaczy to, oczywiście, że spoczniemy na laurach.
Z edycji na edycję uczymy się coraz lepiej specyficznych potrzeb i oczekiwań osób, które nam zaufały i jeśli to możliwe, wciąż reagujemy na te oczekiwania. Zerkamy też w stronę rozwijających się nowych technologii, ale robimy to nie tylko z uwagą, ale też z rozwagą. Z jednej strony nie chcemy ulegać modom, a z drugiej nie chcemy też przegapić czegoś ważnego. To, co będziemy rozwijać na pewno, to zastosowanie ChatGPT do tworzenia scenariuszy ćwiczeń i gier szkoleniowych. Po wpisaniu szeregu właściwych komend narzędzie to wydaje się być obiecującą pomocą.
Autor tekstu: Adam Walerjańczyk
Chcesz zaprezentować działalność swojej szkoły trenerskiej w ramach cyklu EPALE?
Wypełnij ankietę.
Zobacz także:
„Jaką szkołę trenerską polecacie?”... i trochę o błędach poznawczych
SZKOŁY TRENERSKIE POD LUPĄ EPALE: Szkoła Trenerów Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego