European Commission logo
Búa til notendanafn
Hægt er að velja fleiri leitarorð með því að nota kommu á milli orða

EPALE - Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Resource Details

Auðlind

Европейската комисия публикува годишен доклад на образованието и обучението за 2021

Profile picture for user Maya Slavova.
Maya Slavova

Европейската комисия публикува своя годишен Доклад на образованието и обучението за 2021 г., в който се отчита напредъкът към целите на ниво ЕС, които са част от стратегическата рамка за европейско сътрудничество към Европейското образователно пространство и извън него (2021 – 2030 г.). Докладът  представя годишната оценка на Европейската комисия на системата за образование и обучение в цяла Европа, като обединява най-новите данни, технически документи и проучвания, както и примери за политически мерки от различни страни от ЕС. Той предлага междунационален и тематичен анализ, както и 27 отделни доклада по държави.

Акценти от анализа за  България в Доклада на образованието и обучението за 2021 г. са за осигуряване на непрекъснат образователен процес по време на COVID -19, повишаване на престижа на учителската професия,  провеждане на реформа във висшето образование,  модернизиране на професионалното образование, подкрепа от Европейските фондове за увеличаване на достъпа до образованието и обучението и подобряване качеството им и др.

Някои данни от анализа за България:

  • В сравнение с останалата част от ЕС българските тийнейджъри се чувстват по-несигурни в училище. Българските 15-годишни младежи съобщават за едни от най-високите нива на тормоз в ЕС. 34 % от младежите казват, че са били тормозени поне няколко пъти месечно. 44 % от българските ученици съобщават, че са пропускали учебен ден поне веднъж в рамките на две седмици. Два пъти повече български тийнейджъри съобщават, че се чувстват самотни в училище, отколкото средния процент за ЕС от 13 %.
  • Преждевременното напускане на училище остава голямо предизвикателство. Преждевременното напускане на училище продължава да е особено високо сред ромите, а също и в селските райони (25,5 %). За периода до 2030 г. България си поставили цел да се намали процента на преждевременно напусналите образованието и обучението до 7 %.
  • 61 % от анкетираните училища са успели да включат в дистанционно обучение между 76 % и 100 % от своите ученици. Други 31 % са ангажирали между половината и три четвърти от своите ученици.
  • Повишаване на заплатите на учителите с цел да се повиши привлекателността на професията. През 2020 г. средната заплата на педагогическите специалисти е била с 11 % над средната за страната, въпреки, че все още изостава под националната цел от 120 % (МОН, 2021).
  • 57 % от младите българи на възраст между 16 и 19 г. имат основни или по-високи равнища на цифрови умения, значително под средното ниво за ЕС от 82 %.
  • Процентът на заетост на наскоро завършилите професионално образование и обучение (ПОО) все още е нисък, което показва, че приложимостта им на пазара на труда остава предизвикателство.
  • Чрез проект „Еразъм+“ МОН започна да прилага механизъм за проследяване на завършилите първоначално ПОО, дипломирани през 2020 г. Използват се показатели, предназначени за по-добро разбиране резултатите на пазара на труда и характеристиките на заетостта по региони, пол и специализация, както и качествени показатели за прехода от обучение към заетост.
  • 1,6 % от населението на възраст 25 – 64 години е било записано в обучение, което е доста под средните стойности за ЕС от 9,2 %.
  • Процентът на завършилите висше образование е сравнително нисък. През 2020 г. 33 % от българите на възраст 25 – 34 години имат висше образование, което е под средните стойности за ЕС от 40,5 % и целевата стойност на ЕС от 45 % до 2030 г.

За повече информация:

https://op.europa.eu/webpub/eac/education-and-training-monitor-2021/en/index.html

https://op.europa.eu/webpub/eac/education-and-training-monitor-2021/en/bulgaria.html

Resource Details
9.
Höfundur gagna
ЕК
Gerð efnis
Ferlisrannsókn
Útgáfudagur
Language of the document
Английски
Attachements
9.
Login (1)

Login or Sign up to join the conversation.

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new resource!