Lepšie verejné politiky pre marginalizované rómske komunity




Dňa 10. júna 2019 sa na Úrade Prešovského samosprávneho kraja v Prešove uskutočnilo druhé stretnutie platformy, v rámci projektu „Lepšie verejné politiky pre marginalizované rómske komunity“. Projekt realizuje nezisková organizácia „Človek v ohrození“ s podporou operačného programu Efektívna verejná správa a Európskeho sociálneho fondu.
Prvé stretnutie platformy sa uskutočnilo dňa 21. marca 2019, kde boli predstavené spôsoby fungovania platformy a námety na lepšie verejné politiky marginalizovaných rómskych komunít v oblasti sociálnej, pracovnej a finančnej.
Zámerom druhého stretnutia platformy, kde boli pozvaní predstavitelia štátnych orgánov, samosprávy, neziskových organizácií, pracovníkov komunitných centier a cirkví bolo, prostredníctvom riadených diskusií, identifikovať problematické oblasti a hľadať ich konštruktívne riešenia, ktoré budú následne štruktúrované a v rámci výstupov projektu spracovávané. V úvode vystúpil zástupca organizácie Človek v ohrození, pán Peter Adam. Oboznámil prítomných o aktivitách, ktorých sa organizátori platformy zúčastnili za účelom zmien verejnej politiky. Prezentoval hodnoty platformy, výstupy z prvej diskusnej platformy a vízie do budúcna. V pléne pokračovali s prezentáciou výstupov prvej platformy facilitátori jednotlivých pracovných skupín.
Za sociálnu oblasť informovala pani Klaudia Schneiderová a zmienila sa o potrebe štandardných pravidiel spolupráce medzi agentúrami a splnomocnencom vlády pre rómske komunity, zjednodušenia administratívy pri riešení projektov. Za pracovnú oblasť referovala pani Michaela Mudroňová. Je potrebná podpora pre zamestnávateľov v zmysle efektívneho využívania príspevkov pre nezamestnaných Rómov a nastaviť aktívne opatrenia trhu práce pre cieľovú skupinu. Zástupcovia organizácie Človek v ohrození sa stretli zo zástupcami ŠIOV za účelom komunikácie spoločných prienikov s projektom Upskilling Pathways. Za oblasť oddlžovania a finančnej gramotnosti prezentovala výstupy z prvej diskusnej platformy pani Martina Stašíková. V tejto oblasti je projekt orientovaný na starostov obcí Prešovského samosprávneho kraja. Z diskusie vyplynulo niekoľko návrhov a odporúčaní smerom k legislatívnym nariadeniam a vytváraniu metodík pre podporu a rozvoj finančnej gramotnosti marginalizovaných rómskych komunít.
V rámci stretnutia druhej platformy sme mali možnosť aktívne participovať v rámci pracovnej skupiny – sociálna oblasť, ktorú svojou účasťou podporil aj štátny tajomník MŠVVaŠ SR, pán Peter Krajňák. Diskusia bola fokusovaná do piatich oblastí: deti z marginalizovaných rómskych komunít (ďalej MRK) od 0 – 6 rokov, deti z MRK od 6 – 15 rokov, mladiství z MRK od 15 . 25 rokov, dospelí a rodina z MRK, marginalizovaná rómska komunita.
Podnety a návrhy na opatrenia a intervenciu, ktoré vyplynuli z diskusie troch pracovných skupín, budú organizátormi spracované a prezentované vo forme výstupov projektu a následne adresované zainteresovaným a kompetentným orgánom a inštitúciám vo vzťahu k riešeniu problémov MRK.