European Commission logo
Criar uma conta
Poderá selecionar múltiplas palavras utilizando uma vírgula de separação

EPALE - Plataforma Eletrónica para a Educação de Adultos na Europa

Notícias

Hodnocení kvality vzdělávacích programů Školitel odborného podnikového vzdělávání a Trenér výrobních dovedností

TreeImage.
Pavla Peroutková Holejšovská
Community Hero (Gold Member).
Logo EU_CZ.

Odborná recenze

Hodnotil/a: 

doc. PhDr. Jana Miňhová, Csc., člen oborové rady Informatika ve vzdělávání

Tato odborná recenze vznikla na základě posouzení kvality pilotních přípravných kurzů pro získání kvalifikací „Trenér odborných dovedností ve výrobě“ a „Školitel odborného podnikového vzdělávání“ realizovaných v prezenční i on-line formě realizovaných a spolufinancovaných z prostředků EU v rámci projektu Erasmus+ "Nové profesní kvalifikace v odborném podnikovém vzdělávání", reg. č. 2022-2-CZ01-KA210-VET-000100007. Blíže se můžete s projektem seznámit na webových stránkách příjemce projektu https://www.laserneedle.cz/erasmus-100007/, kde je stále možné on-line verze přípravných kurzů absolvovat. 

K výše uvedeným přípravným kurzům pro získání nových kvalifikací „Trenér odborných dovedností ve výrobě“ a „Školitel odborného podnikového vzdělávání“ připravených ke schvalovacímu procesu přikládám následující hodnocení: 

  • Zdroje hodnocení

Hodnocení bylo vypracováno na základě studia kurikul obou profesních kvalifikací, studia online kurzu, podnětových materiálů a osobní účasti při prezenční výuce. 

  • Obsahová náplň

Obsahové zaměření vzdělávacích programů odpovídá náplni profesních rolí, ke kterým směřuje. Program je orientován na všechny klíčové kompetence vzdělavatelů. Pozitivně hodnotím včlenění legislativně organizační problematiky, přestože mnozí účastníci budou v oblasti podnikových procesů orientováni, neboť vzdělávací program musí mít přesah i pro zájemce vně podniků. Z logiky věci vyplývá, že je v pedagogicko-didaktické části programu pro trenéry výrobních dovedností akcentována instruktáž a demonstrace a v psychologické přípravě psychomotorické učení.  Přestože rozvoj ICT dovedností by jistě uvítali účastníci obou kurzů, u trenérů výrobních dovedností, kteří většinou vykonávají vzdělávací činnosti on the job a mnohdy na pracovišti nemají technické zázemí, by z hlediska profesní kompetence neměl smysl. Za zamyšlení stojí, zda u programu pro školitele odborných podnikových procesů neposílit ještě psychologickou část přípravy. Vzhledem k cílové skupině lze však předpokládat, že již kurzy zaměřené do této oblasti absolvovali. 

  • Časové rozvržení

Oba kurzy jsou koncipovány jako 40 hodinové s délkou vyučovací hodiny 45 min, a to v prezenční i online podobě. Časové rozvržení odpovídá standardům, na které jsou podniky zvyklé a které jsou i v prezenční podobě schopny za chovu výroby realizovat. 

  • Forma vzdělávání

Prezenční i online forma vzdělávacího programu směřuje ke shodným očekávaným výstupům. Průběh prezenční výuky přirozeně umožňuje větší interaktivitu, a tím i účinnost učení. On-line forma je navržena s vhodně zvolenými materiály a úkoly, které aktivizují účastníky a umožňují realizovat on-line přípravu v rozsahu odpovídajícímu prezenční výuce. 

  • Studijní materiály

Studijní texty jsou pro prezenční o online formu připraveny srozumitelně a jejich rozsah je účastníky při dodržení časové dotace zvládnutelný. 

  • Závěr

Oba vzdělávací programy splňují obsahové i formální standardy pro efektivní podnikové vzdělávání, a to v prezenční i online formě. 

Přípravné kurzy pro získání kvalifikací „Trenér odborných dovedností ve výrobě“ a „Školitel odborného podnikového vzdělávání“ hodnotila dne 18.6.2024 doc. PhDr. Jana Miňhová, CSc.

_____________________________________________________________________

Hodnotitel.

Doc. PhDr. Jana Miňhová, CSc. (* 26.5.1941 Plzeň). psycholožka a vysokoškolská pedagožka. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor psychologie, studia završila roku 1972. V r. 1976 obhájila akademický titul PhDr. na FF UK v Praze a v r. 1986 kandidaturu na Bechtěrevově neuropsychologickém ústavu v Leningradě. V r. 1991 byla jmenována docentkou na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. Odbornou praxi absolvovala jako psycholožka na dětské psychiatrické ambulanci MÚNZ, později jako externí psycholožka manželské poradny. V letech 1972 – 1982 byla odbornou asistentkou na katedře psychologie Pedagogické fakulty v Plzni, v letech 1982-89 na katedře psychologie Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem. V letech 1989 – 1992 působila jako vedoucí katedry psychologie Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem, v letech 1992–2001 jako vedoucí katedry psychologie na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, v letech 2001 – 2007 byla děkankou FPE ZČU v Plzni a od r. 2007 proděkankou tamtéž. Její vědecko-výzkumná činnost je zaměřena na problematiku neurotizmu vysokoškolských studentů a žáků sportovních tříd ZŠ. V letech 1990–2016 byla členkou řady vědeckých rad v Ústí n. Labem, na PF UK v Praze, na PF MU v Brně, na FPE ZČU a LF UK v Plzni. Je soudní znalkyní v oboru klinická psychologie. 

Zdroj životopisu: https://70.fpe.zcu.cz/galerie_osobnosti.php

____________________________________________________________________

Vytvořeno v rámci projektu ERASMUS+ "Nové profesní kvalifikace v odborném podnikovém vzdělávání", reg. č. 2022-2-CZ01-KA210-VET-000100007.

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.

Login (0)

Quer escrever um artigo?

Não hesite em fazê-lo!

Clique na ligação abaixo e comece a publicar um novo artigo!

Discussões mais recentes

Profile picture for user n00aafyb.
Enid-teach Portugal
Community Hero (Gold Member).

Aprendizagem Ativa e Gamificada

Este é um espaço para os participantes do NOOC3 - Aprendizagem Ativa e Gamificada (implementado pelo projeto ENID- Teach) colocarem as suas ideias e debaterem os temas/recursos disponibilizadas pelo curso.
Também se pretende que seja um local para partilharem práticas inovadoras segundo as metodologias ativas e gamificadas.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais