European Commission logo
Criar uma conta
Poderá selecionar múltiplas palavras utilizando uma vírgula de separação

EPALE - Plataforma Eletrónica para a Educação de Adultos na Europa

Notícias

Hodnotenie kvality vzdelávacích programov Školiteľ v odbornom podnikovom vzdelávaní Tréner výrobných zručností

TreeImage.
Sona Stefkova
Community Collaborator (Silver Member).

Hodnotenie kvality vzdelávacích programov

Školiteľ v odbornom podnikovom vzdelávaní

Tréner výrobných zručností

Hodnotené podľa: 

doc. PhDr. Jana Miňhová, Csc., členka Rady pre informatiku vo vzdelávaní

Odborná recenzia

Tento odborný posudok vychádza z hodnotenia kvality pilotných prípravných kurzov pre kvalifikácie "Tréner výrobných zručností" a "Tréner odborného podnikového vzdelávania" realizovaných v dennej a online forme a spolufinancovaných EÚ v rámci projektu Erasmus+ "Nové profesijné kvalifikácie v odbornom podnikovom vzdelávaní", reg. č. 2022-2-CZ01-KA210-VET-000100007. Viac informácií o projekte nájdete na webovej stránke prijímateľa projektu https://www.laserneedle.cz/erasmus-100007/, kde je stále možné absolvovať online verziu prípravných kurzov. 

Pripájam nasledujúce hodnotenie uvedených prípravných kurzov pre nové kvalifikácie "Tréner výrobných zručností" a "Tréner podnikových odborných činností" pripravené na schvaľovací proces:

  • Zdroje hodnotenia

Hodnotenie bolo vypracované na základe štúdia učebných osnov oboch profesijných kvalifikácií, štúdia online kurzu, stimulačných materiálov a účasti na osobných hodinách. 

  • Obsah obsahu

Obsahové zameranie vzdelávacích programov zodpovedá profesijným pozíciám, na ktoré sú zamerané. Program je zameraný na všetky kľúčové kompetencie pedagógov. 

Pozitívne hodnotím zaradenie legislatívnej a organizačnej problematiky, hoci mnohí účastníci sa budú orientovať v oblasti podnikových procesov, keďže vzdelávací program musí mať presah aj pre záujemcov mimo firiem. 

Z toho logicky vyplýva, že v pedagogickej a didaktickej časti programu pre trénerov výrobných zručností sa kladie dôraz na inštruktáž a demonštráciu a v psychologickej príprave sa zdôrazňuje psychomotorické učenie. 

Hoci rozvoj zručností v oblasti IKT by účastníci oboch kurzov určite privítali, z hľadiska odbornej spôsobilosti by nemal zmysel pre školiteľov výrobných zručností, ktorí väčšinou vykonávajú školiace činnosti na pracovisku a často nemajú technické zázemie na pracovisku.

Stojí za zváženie, či je potrebné posilniť psychologickú časť programu odbornej prípravy školiteľov odborných obchodných procesov. Vzhľadom na cieľovú skupinu však možno predpokladať, že kurzy v tejto oblasti už absolvovali. 

  • Časovanie

Oba kurzy sú navrhnuté ako 40-hodinové kurzy v trvaní 45 minút v prezenčnej aj online forme. Časový rozsah zodpovedá štandardom, na ktoré sú spoločnosti zvyknuté a ktoré sú schopné realizovať aj v osobnom formáte. 

  • Forma vzdelávania

Cieľom prezenčnej a online formy vzdelávacieho programu sú rovnaké očakávané výsledky. Osobná forma kurzu prirodzene umožňuje väčšiu interaktivitu, a tým aj efektívnosť vzdelávania. Online forma je navrhnutá s vhodne zvolenými materiálmi a úlohami, ktoré aktivizujú účastníkov a umožňujú online prípravu v rozsahu vhodnom pre prezenčnú výučbu. 

  • Študijné materiály

Študijné texty sú prehľadne pripravené pre online formu a ich rozsah je vzhľadom na časový limit pre účastníkov zvládnuteľný. 

  • Záver

Oba školiace programy spĺňajú obsahové a formálne štandardy efektívneho firemného školenia, a to v dennej aj online forme. 

Prípravné kurzy na získanie kvalifikácie "Tréner odborných zručností vo výrobe" a "Tréner odborného podnikového výcviku" hodnotili

dňa 18.6.2024

Doc. PhDr. Jana Miňhová, CSc.

Doc. PhDr. Jana Miňhová, CSc. (* 26.5.1941 Plzeň). psychologička a vysokoškolská pedagogička. Vyštudovala Filozofickú fakultu Karlovej univerzity v Prahe, odbor psychológia, štúdium ukončila v roku 1972. V roku 1976 obhájila doktorát na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a v roku 1986 sa stala kandidátkou vied na Bechterevovom inštitúte neuropsychológie. Leningrad. V roku 1991 bola vymenovaná za docentku na Pedagogickej fakulte v Ústí nad Labem. Odbornú prax absolvovala ako psychologička v detskej psychiatrickej ambulancii MÚNZ a neskôr ako externá psychologička v manželskej poradni. V rokoch 1972 až 1982 pôsobila ako odborná asistentka na Katedre psychológie Pedagogickej fakulty v Plzni a v rokoch 1982 až 1989 na Katedre psychológie Pedagogickej fakulty v Ústí nad Labem. V rokoch 1989-1992 bola vedúcou Katedry psychológie Pedagogickej fakulty v Ústí nad Labem, v rokoch 1992-2001 bola vedúcou Katedry psychológie Pedagogickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni, v rokoch 2001-2007 bola dekankou Pedagogickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni a od roku 2007 je jej prodekankou. Jej vedecko-výskumná činnosť je zameraná na problematiku neurotizmu vysokoškolských študentov a žiakov športových tried základných škôl. V rokoch 1990 - 2016 bola členkou viacerých vedeckých rád v Ústí n. Labem, na Fakulte telesnej výchovy Karlovej univerzity v Prahe, na Fakulte telesnej výchovy Masarykovej univerzity v Brne, na Fakulte telesnej výchovy ZČU a na Lekárskej fakulte UK v Plzni. Je súdnou znalkyňou v odbore klinická psychológia. 

Zdroj životopisu: https://70.fpe.zcu.cz/galerie_osobnosti.php 

 

_________________________________________________________________

Vytvorené v rámci projektu ERASMUS+ "Nové odborné kvalifikácie v odbornom podnikovom vzdelávaní", reg. č. 2022-2-CZ01-KA210-VET-000100007.

Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory sú názormi autora a nemusia nevyhnutne odrážať oficiálne stanovisko Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA nenesú zodpovednosť za vyjadrené názory.

Login (1)

Quer escrever um artigo?

Não hesite em fazê-lo!

Clique na ligação abaixo e comece a publicar um novo artigo!

Discussões mais recentes

Profile picture for user n00aafyb.
Enid-teach Portugal
Community Hero (Gold Member).

Aprendizagem Ativa e Gamificada

Este é um espaço para os participantes do NOOC3 - Aprendizagem Ativa e Gamificada (implementado pelo projeto ENID- Teach) colocarem as suas ideias e debaterem os temas/recursos disponibilizadas pelo curso.
Também se pretende que seja um local para partilharem práticas inovadoras segundo as metodologias ativas e gamificadas.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais
TreeImage.
Cristina PEREIRA

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais