European Commission logo
Create an account
Can select multiple words with divider comma

EPALE - Elektronisk Plattform for Voksnes Læring i Europa

Resource Details

Ressurs

A szakképzett pályakezdők munkaerőpiaci pályájának követése – 2018

Profile picture for user BajkaGy.
Györgyi Bajka

MKIK GVI 2009 óta minden évben kérdőíves felméréssel vizsgálja a szakképzett pályakezdők munkaerőpiaci helyzetét. E felmérések fontos pillanatképet rajzoltak arról, hogy mi történik a szakképzettekkel a végzés utáni időszakban (2009 és 2012 között 9 hónapos, 2013 és 2017 között 19 hónapos időtávon), a szakképzésből kikerülők közül hányan helyezkednek el a szakmájukban, hányan dolgoznak, és hányan tanulnak tovább. Vagyis ez a felmérés-sorozat a rövid távú munkaerőpiaci alkalmazkodás vizsgálatára alkalmas volt, azonban a munkaerőpiaci tendenciák hosszabb távú megfigyelésére kevésbé, mivel a felmérés során minden évben más - más tanulókat kérdeztek meg. Ezt a módszert 2018-tól felváltja az ún. pályakövetéses vizsgálat, amelynek során egy adott évben végzős tanulókat a végzés várható évében az iskolában („iskolapados” adatfelvétel), majd az azt követő két évben keresik fel.

Resource Details
Ressursforfatter
Makó Ágnes, PhD (Kutatásvezető)
Type ressurs
Studier og rapporter
Land
Magyarország
Publiseringsdato
Language of the document
magyar
Login (0)

Kommentarer

TreeImage.
Anita Téringer
lør 15.12.2018 12:40

A tanulmányban szereplő adatok szerint a „válaszadók 46%-a teljes mértékben egyetért azzal, hogy a szakképzés során olyan dolgokat tanult, amelyekre a munkaadóknak szüksége van.”

Többek között ennek az aránynak a javításához szeretne hozzájárulni a Reacti-VET (Teachers for Reactive and Responsive Vocational Education) projekt, melynek keretében a szakképzésben dolgozó tanárokat olyan eszközökkel, módszerekkel látjuk el, amelyeknek segítségével képesek lesznek gyorsan reagálni a munkerőpiac gyakran változó igényeire.

Célunk egy olyan modell kidolgozása, amely felkészíti a szaktanárokat arra, hogy az érdekelt felekkel – a diákokkal, a szülőkkel, a tanári karral, de legfőképpen a szakképzett munkaerő hiányával szembesülő munkáltatókkal – együttműködve azonosítsák a hiányzó tudást és készségeket, azokra alapozva ingyenesen elérhető online forrásokból rövid továbbképző kurzust fejlesszenek és azt a végzős diákok képzési programjába beillesszék.

A modell része a gyors és kollaboratív tantervfejlesztési módszertan, amely kiterjed a szakmai hiányterületek azonosítására, az azokat lefedő kurzus megtervezésére és megtartására egyaránt.

Szándékunk szerint a végleges modell nemcsak az informatikai szakmákban, de minden más olyan területen is alkalmazható lesz, amelynek szakmai tartalma a felgyorsult technológiai fejlesztések következtében gyorsan változik.
Login (0)

Login or Sign up to join the conversation.

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new resource!