European Commission logo
Kreirajte nalog
Možete da odaberete više riječi odvojenih zarezom

EPALE - Elektronska platforma za obrazovanje odraslih

Blog

Blog

VI Forum Edukacji Dorosłych - Umiejętności życiowe i zawodowe

Umiejętności życiowe i zawodowe, 24 listopada 2021 r.

Profile picture for user iwona_b.
Iwona Buks

baner

 

18.10-18.40  

Podróż po wyspie kompetencji. Czego się uczyć, będąc edukatorem? 

Codziennie przekazujemy wiedzę i umiejętności kolejnym grupom uczestników naszych szkoleń, ale jak często nam samym zdarza się uczyć? Najczęściej ma to miejsce ad hoc, gdy zdobywamy niezbędną wiedzę, przygotowując się  do konkretnego warsztatu, albo potrzebne w danym momencie umiejętności, jak choćby związane z obsługą nowego programu do webinarów. Co jednak z nauką strategiczną, regularną, sięgającą poza horyzont bieżących projektów? W trakcie realizacji projektów w Trainers’ Forum dostrzegłem, że takiego rozwoju w gronie edukatorów brakuje. Poruszamy się po świecie kompetencji trenerskich jak rozbitkowie na nieznanej wyspie. Przydałaby się mapa, kompas, plan działania. Podczas swojego wystąpienia omówię, jak te przedmioty mogłyby wyglądać. Nazwiemy miejsca na wyspie kompetencji i poszukamy sposobu na sprawne i strategiczne przemieszczanie się po niej. To warsztat, którego potrzebuję w nie mniejszym stopniu niż jego potencjalni uczestnicy, dlatego nie mogę się doczekać naszego spotkania!

Radek Czahajda

Trener w nurcie Evidence Based. Współpracował w tym zakresie między innymi z ONZ, Komisją Europejską, Google, Unilever, T-Mobile, czy PepsiCo. Za swoje działania został w 2021 roku wyróżniony tytułem jednego z 15 kluczowych influencerów edukacji dorosłych w Europie. Ambasador EPALE.


18.45-19.15 

Praca głęboka, czyli jak w „kulturze łączności odbudować umiejętność koncentracji?

Cal Newport stawia tezę, że praca głęboka jest cenną umiejętnością ułatwiającą uczenie się. Jest także sposobem na osiągnięcie sukcesu zawodowego w gospodarce informacyjnej, opartej na złożonych, szybko zmieniających się systemach. Jednocześnie te systemy, ale i nasze nawyki, wzorce pracy, podsycane mitem wielozadaniowości, popychają nas w stronę wykonywania wielu „płytkich” czynności naraz. Zapraszam na wystąpienie, podczas którego poznacie definicję i znaczenie pracy głębokiej. Przekażę praktyczne wskazówki, które pozwolą wam wypracować zasady i nawyki, pomocne w skutecznym uczeniu się oraz tworzeniu wartości w pracy umysłowej. Zainspirujcie siebie i dorosłych, którym towarzyszycie w rozwoju, do zmian, dzięki którym zwiększycie umiejętność koncentracji.

Barbara Habrych

Ekspertka HR i rynku pracy, trenerka biznesu i edukacji. Autorka programów rozwojowych dla pracowników i menedżerów budowanych w oparciu o modele efektywności biznesowej. Współautorka eksperckiego podręcznika HRM. Certyfikowana tutorka i trenerka tutorów. Doradczyni zawodowa z talentem do odkrywania talentów. Absolwentka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na kierunku pedagogika (specjalności: pedagogika rodzinna, psychologia społeczna w edukacji) oraz podyplomowych studiów na kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Ambasadorka EPALE.

 

Przeszkody są w naszych głowach

Traktuj przeszkody jako okazje. Niechaj będą dla ciebie źródłem inspiracji. 

(Anthony Doerr, Światło, którego nie widać)

To, jak odbieramy świat i na ile jesteśmy gotowi na zmiany, zależy od nas samych. Rozmowa Rafała Kunaszyka i Piotra  Witka niewidomego trenera cyfryzacji będzie stanowiła próbę uświadomienia, że w rzeczywistości ograniczają nas niematerialne przeszkody. Myśl, świadomość, siła woli, pozytywna energia i otwartość na zmiany mogą być drogą do nowego życia. 

Rafał Kunaszyk

Ekspert ds. edukacji, rynku pracy, trener i doradca zarządzania, współwłaściciel firm rodzinnych Eurokreator s.c. i Eurokreator T&C, członek Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, członek Rady Fundatorów. Obecnie jest ekspertem Fundacji Platforma Przemysłów Przyszłości w zakresie rozwoju kompetencji przyszłości i przemysłu przyszłości oraz dyrektorem programowym Forum Inteligentnego Rozwoju. Ambasador EPALE.

Piotr Witek

Ekspert ds. dostępności cyfrowej w Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego i wiceprezes w Utilitia sp. z o.o. Pracował m.in. jako wykładowca przedmiotu Dostępność Informacji na Krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym. Dla Ośrodka Rozwoju Edukacji koordynował konsultacje w zakresie tworzenia dostępnego e-podręcznika oraz tworzył wytyczne dotyczące opracowywanych e-materiałów. Organizował i przeprowadzał audyty dostępności cyfrowej m.in. e-learningowej platformy szkoleniowej Coursera.org.


19.30-20.00

Jak doradcy zawodowi mogą zadbać o własne zasoby karierowe?

Doradcy zawodowi najczęściej wspierają rozwój innych. Tym razem proponujemy spotkanie, podczas którego zastanowimy się, jak mogą wspierać swój własny profesjonalny rozwój. Na podstawie różnych profili kompetencyjnych doradców zawodowych wskazane zostaną sposoby rozwoju zawodowego. Omówimy, jak rozpoznawać obszary kompetencyjne i je rozwijać, na co zwracać szczególną uwagę, gdzie szukać inspiracji i kto może nam pomóc w planowaniu i realizowaniu naszych karierowych projektów. Podczas spotkania zaproponujemy także kilka sposobów myślenia o rozwoju zawodowym i o możliwościach budowania własnego profesjonalizmu.

dr hab. Małgorzata Rosalska

Pedagog, doradca zawodowy, profesor w Zakładzie Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Zawodowego na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w problematyce z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, polityki rynku pracy, edukacji dorosłych i polityki oświatowej. Ambasadorka EPALE.

 

Uczący się dorośli i ich nauczyciele w świecie VUCA

Szybko postępująca transformacja cyfrowa powoduje, że świat jest coraz bardziej niestabilny. Zmiany te dotyczą wszystkich pokoleń i wielu sfer życia. Najmłodsi doświadczają tej niestabilności od początków swoich dni, więc wydaje się, że wszystko przychodzi im bardziej naturalnie. Dla pokolenia ich rodziców i nauczycieli zmienność ta staje się źródłem obaw. Stawia również szereg wyzwań przed współczesną edukacją zarówno przed uczącymi się dorosłymi, jak i ich nauczycielami. Podczas spotkania spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania: Jak szybko adaptować się do nowych warunków w roli nauczyciela osób dorosłych? Jak i o co wzbogacać swój warsztat pracy? Na co zwracać uwagę podczas pracy ze zróżnicowaną grupą dorosłych? Jak i czego uczyć dorosłych?

Sylwia Kurszewska

Edukatorka. Zawodowo związana z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie. Pracuje jako koordynatorka zespołu ds. projektów międzynarodowych, podejmując inicjatywy edukacyjne na rzecz różnych grup społecznych. Prowadzi zajęcia z przedmiotów zawodowych dla dorosłych i z praktycznej nauki zawodu dla młodzieży. Dodatkowo pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia „Praca-Edukacja-Zdrowie” działającego na rzecz osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych takim wykluczeniem. Ambasadorka EPALE.


20.05-20.35

Jak uczyć o katastrofie klimatycznej?

Czy lepiej mówić „katastrofa klimatyczna” czy „wyzwanie”? Już na wstępie pojawia się pierwsze wyzwanie dla kogoś, kto chciałby edukować w tym obszarze. Które z tych określeń ma szansę działać na odbiorców lepiej, w sposób bardziej efektywny? Czy powinniśmy iść w stronę sformułowań mocnych, licząc się z tym, że część osób wystraszą? Czy raczej pozytywnie pisać o wyzwaniach? Edukatorzy, mówiąc najprościej, zajmują się rozwijaniem kompetencji, co oznacza, że dostarczają wiedzę, rozwijają umiejętności oraz wpływają na postawy. Przyjrzymy się właśnie tym trzem elementom. Jak efektywnie dostarczać wiedzę w zakresie ekologii? Jak rozwijać umiejętności? I jak skutecznie wpływać na postawy naszych odbiorców? Moim zdaniem nie ma ważniejszych szkoleń do przeprowadzenia niż szkolenia o tematyce ekologicznej. Zajmijmy się zatem tym, jak edukować na ten temat naprawdę dobrze.

Rafał Żak

Trener, mówca, autor książek. Zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji. Łączy atrakcyjność przekazu z zawartością merytoryczną, której niewiele można zarzucić. Twierdzi, że w tym, co robi zauważa różnicę pomiędzy rozwojem, który ma sens, a takim, który jest celem sam w sobie. Tropi mity, piętnuje nadmierne uproszczenia, promuje rozwój oparty na dowodach. Wykładowca w Szkole Ekopoetyki prowadzonej przy Instytucie Reportażu. Ambasador EPALE. 

 

Od plotki do fake newsa. Skąd nasze upodobanie do niesprawdzonych informacji i jak go unikać na sali szkoleniowej?

W trakcie swojej drogi zawodowej większość trenerów czy edukatorów spotkała się z różnymi mitami edukacyjnym czy fake newsami. Stożek Dale’a czy etapy procesu grupowego Tuckera to przecież nasz chleb powszedni. Coraz częściej podczas szkoleń stykamy się też z różnymi teoriami spiskowymi. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Jak możemy się uczyć i projektować szkolenia, nie powielając „bredni”? Rozmowa Moniki Gromadzkiej z Marcinem Ilskim o tym, jak reagować na pojawienie się fake newsów i teorii spiskowych podczas szkoleń. Wspólnie zastanowimy się, jak ustrzec się przed powielaniem niesprawdzonych informacji w procesie edukacyjnym. Poddamy też kilka pomysłów, jak tworzyć spójne i wciągające opowieści oparte na faktach.

Marcin Ilski

Antropolog, trener myślenia systemowego i krytycznego. Propaguje ich specyficzne połączenie, które nazywa „życzliwym sceptycyzmem”. Szkoli i prowadzi spotkania indywidualne od 18 lat. Badacz zachowań społecznych, również w ujęciu międzykulturowym. Twórca fanpage’a Sceptyczni Trenerzy Rozwoju Osobistego

dr Monika Gromadzka

Wykładowczyni, tutorka akademicka, trenerka, konsultantka. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Realizatorka projektów badawczych i edukacyjnych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i podmiotami biznesowymi. Jest członkinią ATA i ESREA. Autorka licznych publikacji z zakresu edukacji dorosłych. Ambasadorka EPALE.

Zarejestruj się! 

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so!
Click the link below and start posting a new article!

Najnovije rasprave

Profile picture for user azraazra.
azra SULIC
Community Contributor (Bronze Member).

Kulturna i kreativna industrija – (ne)propuštena šansa za Bosnu i Hercegovinu

Potencijal koji postoji u okviru kulturne i kreativne industrije, opravdano nameće pitanje o tome da li je to u kontekstu bosansko-hercegovačke ekonomije i društva propuštena ili nepropuštena šansa te da li bi u ovom segmentu industrije to bila šansa za razvoj, zapošljavanje mladih i socijalnu koheziju.

More

Latest News

Predstojeći događaji