Ana içeriğe atla
Blog
Blog

Kości zostały rzucone czyli „biograficzny sześcian” w refleksji andragogicznej

O tym, jak to z „biograficznym sześcianem” było... A wszystko zaczęło się od zajęć dydaktycznych, które mam ogromną radość prowadzić ze studentami przygotowującymi się do zawodu nauczyciela, w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Śląskiego. Przychodząc na zajęcia uwagę moją zwróciła wystawa prezentująca figury niemożliwe. Bardzo mnie zaintrygowały przedstawione rysunki figur niemożliwych i przyszedł mi do głowy pomysł (karkołomny?) na połączenie przestrzeni andragogicznej z matematyką.

O tym jak to z „biograficznym sześcianem” było...

A wszystko zaczęło się od zajęć dydaktycznych, które mam ogromną radość prowadzić ze studentami przygotowującymi się do zawodu nauczyciela, w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Śląskiego. Przychodząc na zajęcia uwagę moją zwróciła wystawa prezentująca figury niemożliwe. Bardzo mnie zaintrygowały przedstawione rysunki i fotografie i przyszedł mi do głowy pomysł (karkołomny?) na połączenie przestrzeni andragogicznej z matematyką.   

   

„Biograficzny sześcian" - czy to figura niemożliwa?

Figury niemożliwe „można uznać, za szczególny typ złudzeń optycznych. Są to figury, które można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości (istnieją co prawda imitujące je trójwymiarowe modele, ale właśnie one wykorzystują zasadę złudzenia optycznego)[1]”. Pomyślałam o tym, że zasadę tę można w bardzo ciekawy sposób zastosować w dydaktyce biograficznej, realizując przy tym cele andragogiczne. Dla przypomnienia warto w tym miejscu podkreślić słowa Olgi Czerniawskiej, która zaznacza, że andragogika jest dyscypliną naukową, która powinna pobudzać osoby dorosłe do refleksji nad sobą, światem i innymi. Powinna także otwierać, dynamizować, prowadzić do konscientyzacji, czyli samoświadomości[2]. To właśnie refleksja nad sobą, światem i innymi w kontekście analizy materiałów wizualnych, które niejednokrotnie stają się doskonałym katalizatorem wspomnień oraz okazją do andragogicznej podróży w poszukiwaniu swojej tożsamości stały się dla mnie zasadniczym celem przy realizacji ćwiczenia pt. „Biograficzny sześcian”. W moim przekonaniu sześcian może stać się „podstawą” do tego by wyrazić siebie – opowiedzieć o sobie. Zadanie polega na tym by na wykonanych przez siebie papierowych sześciennych kostkach wyrazić siebie najlepiej jak potrafimy. Trzeba zatem podjąć refleksję nad sobą oraz w jaki sposób i przez pryzmat czego chcemy o sobie opowiedzieć, wyrazić siebie i swoją tożsamość. Ćwiczenie to mam przyjemność realizować podczas zajęć i warsztatów edukacyjnych i z moich obserwacji wynika, że jest ono źródłem ogromnej radości i satysfakcji dla uczestniczek i uczestników. Dlaczego figura niemożliwa? Otóż uznaję, że choć kostka sześcienna jest możliwa do wykonania, to jednak to co opowiemy o sobie zawsze daje możliwość dopełnienia i dopowiedzenia – kiedy już nam się wydaje, że opowiedzieliśmy o sobie wszystko co najważniejsze,  to przychodzi nam do głowy coś nowego – zatem pojawić się może swoiste złudzenie, że stworzyliśmy swój portret, tymczasem jest to tylko, albo i aż – szkic do portretu, który jest podatny na zmianę i to jest w moim przekonaniu też jego ogromna zaleta.

    

     

https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/87884585_1385931644921737_7068240520979415040_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=IHd6dIz9dPAAX9ep0YQ&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=96fd81bf3618c6cb1dd0339306e91ee7&oe=5EEE8572

    

Zaproszenie do projektu:

A oto jak brzmiało zaproszenie do udziału w warsztatach andragogiczno-biograficznych realizowanych przeze mnie między innymi na Śląskim Festiwalu  Nauki: „Chcesz poznać sposób na lepsze wyrażenie siebie i poznanie innych lub zintegrowanie grupy, z którą pracujesz?  Poznaj potencjał niekonwencjonalnej metody zainspirowanej geometrycznym sześcianem. Zobacz jak możesz bliżej poznać siebie, ale też grupę, z którą pracujesz. Jedyną wiedzę matematyczną jaką musisz posiadać to umiejętność rozpoznawania kwadratu pośród innych figur geometrycznych. Reszta to wielka twórczość oraz improwizacja zakotwiczona w "osobistym algorytmie", na który składa się wiedza o samym sobie oraz gotowość i odwaga do wyrażania siebie. Opowiem Ci jak stworzyć swój „biograficzny sześcian” i jak go wykorzystać w pracy z grupą. A być może zdecydujesz się na wykonanie swojego sześciennego biograficznego kolażu? Zapraszam serdecznie!”

    

INSTRUKCJA

  1. Wykonaj siatkę sześcianu – podstawą niech będzie kwadrat 6 cm X 6 cm
  2. Zbuduj swój sześcian
  3. Przygotuj niepotrzebne kolorowe czasopisma, katalogi, itp. klej, nożyczki
  4. I tutaj zaczyna się….

WIELKA IMPROWIZACJA

PRACA GRUPOWA versus PRACA INDYWIDUALNA

PRACA GRUPOWA

(andragogiczna refleksja nad innymi)

PRACA INDYWIDUALNA

(andragogiczna refleksja nad sobą)

  • Warsztaty  wzmacniające integrację grupy (najlepiej  dla kameralnych grup  do 12 osób,  które już się miały okazję wcześniej poznać)

- Każdy  uczestnik otrzymuje torebkę prezentową lub kopertę;

- Każdy - każdemu „wręcza” prezenty do torebki lub koperty (w postaci wycinków, obrazujących skojarzenia z daną osobą lub to co chciał by jej z jakiegoś powodu podarować)

- Po wzajemnej wymianie „prezentów” każdy wykleja ścianki swojego sześcianu wycinkami, które otrzymał – tworząc swoisty kolaż.

- Czas na dyskusje i konfrontację – wymianę myśli i spostrzeżeń.

- Wspólne tworzenie historii – ćwiczenie (można zainspirować się grą story cubes).

- Wykorzystanie sześcianów w różnych sytuacjach wychowawczych oraz na lekcjach przedmiotowych, dzięki czemu można rozwijać twórczość i wyobraźnię.

  • Warsztaty skłaniające do refleksji nad sobą, pozwalające uczestnikom się poznać 

- Każdy wykleja ścianki swojego sześcianu wycinkami, z którymi się identyfikuje i które jego zdaniem najlepiej go opisują - tworząc swoisty kolaż, swoistą opowieść o sobie;

- Czas na dyskusje i konfrontację – wymianę sześcianami, wzajemną interpretację  oraz wymianę myśli i spostrzeżeń w parach;

- Wspólne tworzenie historii – ćwiczenie mogą być zainspirowane grą  story cubes.

- Wykorzystanie sześcianów w różnych sytuacjach, które rozwijają twórczość, wyobraźnię ale też problemowych i  wychowawczych.

To bardzo ogólnie  opisane moje doświadczenia z „biograficznym sześcianem”. Osobom zainteresowanym chętnie opowiem o swoich spostrzeżeniach i refleksjach, ale też inspiracjach związanych z możliwościami wykorzystania biograficznych kostek w przestrzeni edukacyjnej. Zapraszam serdecznie do dyskusji i kontaktu.

 

dr Monika Sulik - doktor nauk humanistycznych, adiunkt, wykładowca akademicki. Swoje zainteresowania naukowo-badawcze rozwija przede wszystkim w obszarze zagadnień związanych z rozwojem człowieka dorosłego w ujęciu interdyscyplinarnym, z szczególnym uwzględnieniem kontekstów biograficznych. Prowadzi autorskie zajęcia dydaktyczne z zakresu przedmiotu biografia w edukacji, w ramach którego przeprowadza warsztaty związane z wykorzystaniem metody biograficznej w andragogice i edukacji dorosłych. Certyfikowany trener i mentor akademicki.

  

Zobacz także:

Dixit – mój edukacyjny „exit” Po co komu biografia na szkoleniach? Czyli edukacyjna "puszka Pandory" „Edukacyjne” prowokacje versus konstruktywny krytycyzm - czyli o tym, co wspólnego ma krem ślimakowy z edukacją dorosłych? Uniwersytet Otwarty dla wszystkich. 10 lat edukacji dorosłych w nowym wymiarze Człowiek dorosły w „Miasteczku Mamoko” Czego nas może nauczyć Kitau z plemienia Kikujusów? Czy "szewc bez butów chodzi"? Czyli andragogiczne "prawidła" Czy warto poznać biografię edukacyjną portiera domu publicznego? Po co komu „lustro obdarzone pamięcią”? Edukacyjne ślady i tropy Edukacja dorosłych „pod stołem”? O łapaniu huraganu do słoika… czyli miłość a edukacja dorosłych Silversi oczami milenialsów? - Potencjał tandemu

Strach i edukacja, czyli duet (nie)doskonały

Ta edukacja i TEN przypadek - relacja parexelance


[2] O. Czerniawska: Warsztaty andragogiczne wokół biografii i wspomnień. W: Edukacja dorosłych. Teoria i praktyka w okresie przemian. Red. J. Saran. Lublin 2000, s. 159.

Login (5)

Users have already commented on this article

Yorum yazmak için giriş yapın veya kayıt olun.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Son tartışmalar

EPALE 2021 Tematik Gündemler. Hadi başlayalım!

Uzmanlığınız ve katkılarınızla  yoğun geçecek olan önümüzdeki bu yılı zenginleştirmeye davet ediyoruz!

Bu yıla online görüşmeye katılarak başlayalım. Online görüşme 09 Mart 2021 Salı günü 10: 00-16:00 (CET) arasında gerçekleşecek. (Avrupa saat dilimine göre)

Devamı