chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

 
 

Blogg

Mobilitní skauti - zapojenie starších ľudí do vytvárania prostredia priateľského k veku (časť 1)

27/10/2018
av EPALE SK
Språk: SK
Document available also in: DE EN

Tento článok je súčasťou publikácie EPALE Rakúsko „Cesty zvyšovania zručností - Rovnosť príležitostí a participácia prostredníctvom vzdelávania dospelých", ktorá bude zverejnená v novembri 2018.​

Autorka: Claudia Auzinger | queraum. kultur- und sozialforschung

/sk/file/mobilityscoutscoeadapahoermandingerjpgmobilityscouts_c_oead_apa_hoermandinger.jpg

Ideen- und Networkingpool „Mobilitäts-Scouts“ im Rahmen der EPALE Themenkonferenz am 21. Juni 2018 in Wien

 

Kto sú mobilitní skauti?

Mobilitní skauti - zapojenie starších ľudí do vytvárania prostredia priateľského k veku je projekt programu Erasmus+, ktorý realizovali od októbra 2016 do septembra 2018 partneri pracujúci v oblasti sociálnej politiky a výskumu, sociálnej gerontológie a vzdelávania dospelých v Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Litve a Holandsku. V Rakúsku projekt realizovala organizácia queraum. cultural and social research (queraum. kultur- und sozialforschung) a podporovalo Federálne ministerstvo práce, sociálnych záležitostí, zdravia a ochrany spotrebiteľa. 

Hlavným princípom mobilitných skautov je začlenenie a účasť starších ľudí. Projekt vychádza z aspektov týkajúcich sa aktívneho starnutia, životného prostredia priateľského k veku, celoživotného vzdelávania, dobrovoľníctva a spolupráce.

Celkovým cieľom projektu Mobilitní skauti je zapojiť starších ľudí do rozhodovacích procesov a umožniť im a povzbudiť ich k tomu, aby prispeli k vytváraniu prostredia priateľského k veku ako jeho spolutvorcovia. Skauti v oblasti mobility sú lídri, ktorí presadzujú problematiku prostredia priaznivého pre vek na miestnej úrovni a podporujú a iniciujú miestne mobilitné projekty.

V rámci projektu seniori - mobilitní skauti dostali školenie, ktoré im pomohlo iniciovať a podporiť spoločné aktivity verejných orgánov, firiem alebo poskytovateľov služieb, ako aj starších ľudí smerujúce k vytváraniu prostredia priaznivého pre vek. Školenie mobilitných skautov zvýšilo vedomosti účastníkov o dostupnosti, infraštruktúre priateľskej k veku a rozvoji miest. Navyše, realizácia projektu umožnila účastníkom konštruktívne sa zapojiť do spoločenskej, politickej a hospodárskej oblasti a spolupracovať novým spôsobom s príslušnými subjektmi zo správy mesta a miestnej politiky. Tie, sa naopak otvorili téme začlenenia starších ľudí a využívajú ich poznatky a skúsenosti.

Ako vyzeralo školenie mobilitných skautov vo Viedni?

Školenie mobilitných skautov vo Viedni začalo vo februári 2018 a trvalo do konca septembra 2018. V rámci školenia mohlo 13 účastníkov rozvíjať svoje nápady a realizovať ich v praktických projektoch súbežne so samotným obsahom školenia, ktoré pozostávalo z troch fáz:

  • učenie sa,
  • implementácia,
  • hodnotenie.

Vzdelávacia fáza obsahovala výmenu poznatkov a predchádzajúcich skúseností. Základné vedomosti o úprave verejných priestranstiev, ktoré sú priateľské k veku, a mobilite vo Viedni získali účastníci v rámci tematických seminároch. Skauti v oblasti mobility sa dozvedeli o rôznych prvkoch prostredia priateľského k veku, získali prehľad najdôležitejších zainteresovaných subjektov (v oblastiach ako urbanistické plánovanie, urbanizmus, prístupnosť) a oblastiach ich zodpovednosti. Prediskutovali spolu príležitosti zúčastňovať sa na (re)dizajne verejných priestorov a služieb mobility a príklady z praxe.

S cieľom navrhnúť a realizovať tieto tematické workshopy boli konzultovaní odborníci z rôznych relevantných oblastí. Patria sem zástupcovia Agentúry miestnej agendy 21 vo Viedni (účasť), Agentúry pre mobilitu vo Viedni (mobilita, dostupnosť) a mestských častí vo Viedni (MA18 - mestský rozvoj a plánovanie a architektúra a urbanizmus - MA19).

V sprievodných praktických moduloch mobilitní skauti rozvíjali svoje praktické projekty s podporou projektového tímu. Na zabezpečenie úspešnej realizácie projektu boli predstavené a použité rôzne nástroje, ako projektový návrh, akčný plán, analýza životného prostredia.

V implementačnej fáze, ktorá trvala niekoľko mesiacov, rozvíjali mobilitní skauti svoje projektové nápady a realizovali praktické projekty. V tomto procese každý tím dostal individuálnu podporu podľa svojich potrieb (napr. pri zakladaní partnerstiev s externými partnermi, s riadením projektu), ako aj koučing od školiteľov.

Záver školenia tvorila hodnotiaca fáza. Hodnotiaci workshop bol obzretím sa za školením a praktickými projektmi, a zároveň plánovaním budúcich aktivít (udržateľnosť, následné projekty, atď.).

Prečítajte si aj druhú časť článku

Ďalšie informácie: www.mobility-scouts.eu

Foto: © OeAD-GmbH/APA-Fotoservice/ Hörmandinger


/sk/file/mobilityscoutsclaudiaauzingercoeadapahoermandingerjpgmobilityscouts_claudia_auzinger_c_oead_apa_hoermandinger.jpg

Ideen- und Networkingpool „Mobilitäts-Scouts“ im Rahmen der EPALE Themenkonferenz am 21. Juni 2018 in Wien
Autorka: Claudia Auzinger| queraum. cultural and social research (queraum. kultur- und sozialforschung)

Claudia Auzinger pracuje od začiatku roka 2018 pracuje v organizácii queraum. kultúrny a spoločenský výskum (queraum, kultur- und sozialforschung) na projektoch, ktoré umožňujú ľuďom, aby sa vyjadrili pri návrhu vlastného životného prostredia. Po štúdiu Krajinnej architektúry (Univerzita prírodných zdrojov a vied o živote (BOKU), Viedeň) a územného plánovania (TU Wien) bola pôvodne zapojená do urbanistického a urbanistického manažmentu, kde iniciovala a riadila projekty v okolí a bola miestnou kontaktnou osobou pre obyvateľov s otázkach súvisiacich so životnným prostredím.

Kontakt:

auzinger@queraum.org

www.queraum.org

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn