chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Resurs

Savivaldžiai besimokančiojo charakteristikos mokymosi visą gyvenimą kontekste

Språk: LT
Document available also in: EN

Publicerad Jurgita MELAIKIENE

Kokios asmenybės savybės ir gebėjimai būdingi savivaldžiai besimokančiajam? Kokias kompetencijas turi turėti savivaldžiai besimokantysis, kad jo mokymasis būtų sėkmingas? Kodėl savivaldumas toks svarbus mokymosi visą gyvenimą kontekste? Atsakymo į šiuos ir kitus klausimus straipsnyje ieškoma, remiantis atliktomis mokslinėmis įžvalgomis.

Autoriaus teigimu, savivaldaus mokymosi, kai besimokantysis pats sprendžia, ko ir kaip mokytis, poreikis ypač išryškėja mokymosi paradigmoje, kuri ir grindžiama supratimu, kad mokymasis yra konstruktyvi paties individo veikla, sudarant jam mokymosi sąlygas bei suteikiant paramą, reikalingą mokymosi veiklai užtikrinti (Čiužas, Šiaučiukėnienė, 2007).

Savivaldus mokymasis siejamas su besimokančiuoju, kuris savo ketinimais, entuziazmu ir veiksmų derme geba susieti gyvenimą ir mokymąsi bei prisiima visišką atsakomybę už savo mokymosi kokybę ir patirtį (Gray, 2004).

Analizuojant mokymosi procesą, savivaldus mokymasis atkoduojamas per skirtingas dimensijas: mokymosi tikslą, mokymosi turinį, mokymosi struktūrą (nuoseklumą), mokymosi trukmę, mokymosi laiką, mokymosi partnerius, mokymosi technikas, mokymosi strategijas, mokymosi medžiagą, mokymosi išteklius, mokymosi formas, mokymosi metodus, mokymosi institutus, mokymosi vietą, mokymosi media ir t. t. (Behrmann, Schwarz, 2003). Šiai nuomonei pritaria ir Dietrich (2001) teigdamas, kad labai aukštas savivaldumo lygis visuotinai priimtinas tada, kai besimokantysis pats apsprendžia mokymosi tikslus, turinį, mokymosi kelius (metodus, medijas ir socialines formas), vietą, laiką ir trukmę, taip pat mokymosi rezultatų kontrolę.

Remiantis aukščiau įvardintomis įžvalgomis, straipsnyje daroma išvada, kad savivaldus mokymasis gali vykti tik tam tikromis sąlygomis, iš kurių viena pagrindinių - savivaldžiai besimokantysis turi pasižymėti

atitinkamomis charakteristikomis. Tai reiškia, kad norėdamas kokybiškai atlikti jam skirtą vaidmenį mokymosi visą gyvenimą kontekste besimokantysis turi pasižymėti tam tikrais bruožais, kurie gali būti siejami su asmenybės kokybe, nusakoma per asmenybės savybes, gebėjimus bei kompetencijas.

Įvardijami tokie konkretūs savivaldžiai besimokančiajam būdingi bruožai: poreikis būti savarankišku, vidinė motyvacija, gebėjimas susieti savo mokymosi procesą su asmeniniu gyvenimu bei atsakomybės prisiėmimas už savo mokymosi kokybę bei patirtį. Taip pat savivaldžiai besimokantysis turi būti įvaldęs metamokymosi, vadybinę bei komunikacinę kompetencijas.

Resursförfattare: 
Saulius Vaivada
ISBN: 
ISSN 1822-3648
Publiceringsdatum:
måndag, 8 oktober, 2012
Dokumentets språk
Typ av resurs: 
Artiklar
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email