chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

 
 

Blogg

Andragog, czyli: co pani robi?

30/09/2017
av Monika Gromadzka
Språk: PL

 

Jako ambasador EPALE i jedyny chyba andragog z wykształcenia w towarzystwie :) (innych ambasadorów), zostałam poproszona o napisanie cyklu tekstów o andragogice, andragogach i możliwych ścieżkach rozwoju w tym zawodzie. Zaczęłam więc prowadzić wywiady z moimi znajomymi – i właśnie owocem tych rozmów będzie kilka następnych wpisów. Ten wpis poświecę jednak przede wszystkim krótkiej charakterystyce naszego zawodu.

Mniej więcej dekadę temu wybierałam dodatkowy kierunek studiów. Brałam pod uwagę kilka opcji, do kilku próbowali mnie też przekonać najbliżsi (tak to czasem bywa w rodzinie). Dla nich najważniejsze było to, abym zdecydowała się na kierunek „z przyszłością”. Ja natomiast chciałam wybrać zawód, który pozwoliłby mi cały czas się rozwijać, uczyć, przebywać z ludźmi, ale także umożliwiłby mi niezależną i elastyczną pracę. Po długim namyśle rozpoczęłam studia na kierunku „edukacja ustawiczna i andragogika”. I była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Oczywiście, żeby dojść do miejsca, w którym jestem, musiałam jeszcze zdobyć dodatkowe umiejętności, wiedzę itp., jednak to andragogika dała mi podstawy do pracy edukacyjnej z ludźmi dorosłymi.

Nie da się ukryć, że zawód andragoga jest mało znany (co ma swoje dobre strony) i właściwie ciężko znaleźć firmę, która w procesie rekrutacji poszukiwałaby akurat andragoga. Jeszcze studiując i poszukując pracy, wielokrotnie słyszałam podczas rozmów pytania: „Ale to kim jest andragog?”, „Ale co pani w zasadzie robi?”. Z podobnymi pytaniami spotykam się do dziś. Co więcej, niektórzy nie wierzą, że taki zawód w ogóle istnieje! A tak, istnieje – około 10 lat temu (pamiętam, bo już studiowałam i wykładowcy z ogromną radością nam tę nowinę ogłaszali) został wpisany do klasyfikacji zawodów i specjalności pod numerem 235101. Odpowiadając więc na tytułowe pytanie, posiłkować się będę opisem z klasyfikacji. Otóż andragog:

prowadzi badania ukierunkowane na kształcenie dorosłych; organizuje i inspiruje aktywność edukacyjną człowieka dorosłego podejmowaną w systemie edukacji ustawicznej formalnej, pozaformalnej i nieformalnej w różnych środowiskach: społecznościach lokalnych, środowisku pracy, grupach nieformalnych; planuje i prowadzi zajęcia dydaktyczne dla dorosłych; realizuje cele polityki edukacyjnej państwa w zakresie rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego*.

Wracając do mojej historii: na początku odpowiadałam na pytanie „Kim jest andragog?” regułką: „Andragogika to teoria i praktyka edukacji dorosłych, więc ja się głównie ta praktyką zajmuję” J. Obecnie mogłabym wymienić już kilka profesji, które wykonuję albo na które „mam papiery”, jednak nadal bardziej niż np. trenerem (mimo że ukończyłam szkołę trenerską i pracuję w zawodzie od paru lat) czuję się właśnie andragogiem, gdyż ten zawód uważam za wiodący w mojej karierze. Dla mnie andragogika, szczególnie w tym praktycznym wymiarze, to nauka o możliwościach edukacyjnego wspomagania ludzi dorosłych. Czy to będzie coaching, mentoring, szkolenia, konsultacje, doradztwo, czy też poradnictwo – zdecydowanie jest to obszar zainteresowania andragogiki.

Co jednak w praktyce oznacza ukończenie studiów andragogicznych? Czym może się zajmować andragog? Po pierwsze, może pracować naukowo, prowadząc badania z obszaru szeroko rozumianej edukacji dorosłych (szkolnictwo wyższe, szkolenia, samokształcenie, uczenie się z codzienności, uczenie się wybranych grup społecznych itd.). Po drugie, andragog jest specjalistą od edukacji dorosłych, czyli potrafi (no dobrze, wykładowcy starają się, żeby potrafił, ale to w dużej mierze zależy od niego) przygotować zajęcia dydaktyczne, uwzględniając cele (szkolenia/uczestników szkolenia/firmy), dobierając treści, metody i formy odpowiednie do danej sytuacji edukacyjnej. Ale przede wszystkim andragog ma wiedzę na temat procesów uczenia się ludzi dorosłych. Dlatego też po specjalizacjach andragogicznych absolwent jest dobrze przygotowany do pracy metodyka i ewaluatora programów edukacyjnych. Po trzecie, andragog może się zajmować właściwie całą logistyką procesu szkoleniowego: od pisania ofert, przez przeprowadzenie RAPS-u i koordynowanie albo prowadzenie samych szkoleń czy warsztatów itp., aż po ocenę efektywności.

Podsumowując, dodam jeszcze, że nie zawsze andragodzy kończą specjalizację, w której nazwie występuje słowo „andragogika” (jak prowadzona przez Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego „Edukacja ustawiczna i andragogika”). Najczęściej możemy się spotkać ze sformułowaniem „edukacja dorosłych” (np. „Edukacja dorosłych i zarządzenie karierą” na UAM, „Edukacja dorosłych z coachingiem” na UŁ czy „Edukacja dorosłych i gerontologia” na WSB).

Serdecznie zapraszam na studia andragogiczne (I lub II stopnia, ale też podyplomowe), gdyż można dzięki nim zarówno poszerzyć swoje horyzonty oraz zdobyć bardzo dużo wiedzy psychologicznej i socjologicznej, jak i spojrzeć na cały proces dydaktyczny z wielu różnych perspektyw.

*Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia, Klasyfikacja zawodów i specjalności- wyszukiwarka opisów zawodów, adres:https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-..., dostęp: 27.09.2017.

 

Zobacz także:

Kilka przydatnych porad, jak wybrać szkołę trenerów i nie tylko… Mój proces decyzyjny

Kilka przydatnych porad, jak wybrać szkołę trenerów i nie tylko… Zasady, którymi się kieruję

Podejmowanie aktywności edukacyjnej oczami andragoga. Część 1.

WeLearning, czyli o wirtualnych społecznościach uczących się

O edukacji formalnej. Student dojrzały - kategoria (nie)obecna

Powrót do edukacji formalnej. Szansa na zmianę?

Andragog, czyli: co pani robi? cz.II

Gadżety trenera. Must have czy zbędny dodatek?

Bealtaine- prawdziwe święto lata

Jak wspierać tranzycję na rynek pracy? Projekt EMPLOY

Przez dwa dni byłam na psycho-tropach … Filmowych :)

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn